EKF 2024: debatę prezesów zdominowały kwestie bezpieczeństwa związane z upowszechnieniem AI
Nauka i technika

EKF 2024: debatę prezesów zdominowały kwestie bezpieczeństwa związane z upowszechnieniem AI

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, prezesi sektora bankowego skupili się na wyzwaniach związanych z wdrażaniem sztucznej inteligencji. Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., zauważył, że kwestie bezpieczeństwa stanowią główny problem, ponieważ przestępcy i terroryści wykorzystują te same narzędzia.

W tegorocznej „Mapie wyzwań sektora bankowego” kluczowe są: interwencjonizm państwowy, ryzyka geopolityczne, dojrzałość lokalnego rynku finansowego, orzecznictwo prokonsumenckie, nadmierne regulacje i obciążenia fiskalne. Z technologicznego punktu widzenia główne wyzwania to zabezpieczenie banku i klientów przed atakami i oszustwami.

Podczas sesji finałowej „Kompendium CEO – Mapa wyzwań przed sektorem bankowym. Wyzwania i priorytety sektora bankowego w 2024 r.” omawiano potencjalne korzyści i ryzyka związane z nowymi technologiami, takimi jak generatywna sztuczna inteligencja, która ma potencjał rewolucjonizować sposób, w jaki banki świadczą usługi.

Podczas debaty, którą prowadził Leszek Pawłowicz, koordynator EKF, wzięli udział przedstawiciele takich banków jak: ING Bank Śląski S.A., Bank Millenium S.A., Citi Handlowy, Santander Bank Polska S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., VeloBank S.A., PKO BP oraz mBank S.A.

„W bankowości obowiązuje zasada 3 S: Security (bezpieczeństwo), Secrecy (dyskrecja) i Stability (stabilność). Nasza misja nie ogranicza się do zapewnienia bezpieczeństwa w aplikacjach bankowych, bo źródłem zagrożeń mogą stać się aplikacje zewnętrzne” – podkreślił Cezary Stypułtowski z mBank S.A.

Podczas debaty uczestnicy omówili wnioski z „Technologicznego okrągłego stołu EKF” przedstawione przez Piotra Alickiego, prezesa zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Prezesi polskich banków zgodnie uważają, że sektor bankowy musi włożyć duży wysiłek, aby zapewnić klientom instrumenty, na których mogą polegać w sytuacjach zagrożenia.

Zdaniem Elżbiety Czetwertyńskiej z Citi Handlowego ataki cybernetyczne i oszustwa związane z fałszywymi inwestycjami stają się coraz bardziej wyrafinowane i trudniejsze do uniknięcia. Dlatego inwestycje w rozwiązania technologiczne są bardzo ważne.

„Ilość oszustw rośnie i ta tendencja się utrzyma. Z drugiej strony pracujemy nad wdrożeniem AI do bankowości, bo bez tego przyszłość sektora jest mało realna. Musimy wspólnie pochylić się nad tym, żeby odnieść jak najwięcej korzyści, nie podejmując zbędnego ryzyka” – zaznaczyła prezes Citi Handlowego.

Prezes BNP Paribas Bank Polski S.A., Przemek Gdański, zauważył, że banki są dobrze chronione przed przypadkowymi atakami cyberprzestępców, jednak większym problemem są bezpośrednie ataki na klientów banku, które przybierają różne formy.

„Trzeba edukować klientów, bo nic nie zastąpi wiedzy, żeby nie klikać w podejrzane linki, nie odpowiadać na podejrzane rozmowy i nie podawać żadnych haseł dostępu” – powiedział Przemek Gdański.

Według prezesa Santander Bank Polska S.A., Michała Gajewskiego, wojna na Ukrainie spowodowała zmianę priorytetów w bankowości, ze względu na wzrost znaczenia kwestii bezpieczeństwa.

Gajewski zauważa, że od wybuchu konfliktu na Ukrainie, kwestie bezpieczeństwa nabrały jeszcze większego znaczenia, zmieniając priorytety w bankowości – tak twierdzi prezes Santander Bank Polska S.A.

„Dotychczas konkurowaliśmy ze sobą, budując najlepsze doświadczenie klienta. Ale żyjemy w czasach, w których bezpieczeństwo coraz bardziej interesuje klientów. Pytają np., jakie systemy zabezpieczeń mamy, gdzie są trzymane dane. Dlatego uważam, że przetrwają nie te banki, które oferują najlepsze doświadczenie klienta, ale te najbezpieczniejsze” – zaznaczył Michał Gajewski.

Według Szymona Midera, wiceprezesa PKO Banku Polskiego, kluczowym elementem bezpieczeństwa powinien być zintegrowany „hipersystem” sektorowy, który współpracuje z systemem antyfraudowym Najwyższej Izby Kontroli oraz systemami Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taka integracja zapewni skuteczność i powstrzyma nieautoryzowane transakcje.

Adam Marciniak, prezes VeloBanku S.A., uważa, że banki zawsze wprowadzały innowacyjne rozwiązania wspierające gospodarkę, takie jak systemy identyfikacji czy promowanie usług cyfrowych w administracji. Jednakże, według niego, równie ważną rolą banków jest edukacja społeczeństwa.

„Obecnie mało kto nie korzysta z chatu GPT. Trzeba wejść w technologie, ale przy tym ograniczyć takie zagrożenia jak np. deep fake. Działania na poziomie sektorowym są kluczowe, ale żeby przygotować reakcje ludności na zagrożenia, konieczna będzie także współpraca z sektorem siłowym” – stwierdził Adam Marciniak.

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych wydarzeń finansowych w Polsce, które gromadzi ekspertów z całego świata. Celem Kongresu jest otwarta dyskusja na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego oraz opracowanie rekomendacji dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. XIV edycja EKF odbyła się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ