Kultura

Ciepły maj zachęca do wyjazdów iandhellip; łagodzi obyczaje

W maju Polacy zostali skuszeni do planowania wypadów na dwa długie weekendy i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, dzięki wiosennej aurze sprzyjającej takim aktywnościom. Rezerwacje na czerwcówkę zaczynają się zapełniać, co jest znakomitym sygnałem na koniec miesiąca. Z danych serwisu Nocowanie.pl wynika, że właściciele obiektów turystycznych mniej narzekają na zachowanie turystów w porównaniu z zeszłym sezonem.

W tym roku maj zapowiada się obiecująco dla gospodarzy obiektów noclegowych. Według prognoz, właściciele apartamentów i pensjonatów mogą spodziewać się znacznie lepszych wyników niż rok temu, ponieważ te typy obiektów cieszą się największym zainteresowaniem wiosną. Badanie przeprowadzone przez Nocowanie.pl potwierdza te prognozy, z 39% ankietowanych zadowolonych z ruchu w maju i 16% zauważającym istotny wzrost ruchu w porównaniu z zeszłym rokiem.

„To tylko podsumowanie pierwszych dni maja, a wszystko wskazuje na to, że kolejne dni jeszcze poprawią nastroje. Już teraz na wyjazdy na długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała mamy o 17% więcej rezerwacji niż było ich w zeszłym roku” – podkreśla Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl.

Na kolejny długi weekend najchętniej rezerwowane są pokoje w Kudowie-Zdroju, Zakopanem, Karpaczu, Gdańsku i Szczawnicy. Średnia cena rezerwacji na czerwiec wynosi 1024 złote, a średni pobyt trwa 3 dni, co o pół dnia więcej niż rok temu, co wskazuje na odwracający się trend skracania wyjazdów. Gdańsk jest najdroższym miejscem, gdzie za noc trzeba zapłacić średnio 112 złotych za osobę, podczas gdy w Zakopanem jest to 69 złotych. W Karpaczu i Szczawnicy cena rezerwacji na koniec maja wynosi średnio 76 złotych za osobę za noc.

Wiosenne wypady cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, którzy preferują aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. W ankiecie przeprowadzonej przed majowymi wyjazdami, 38% respondentów planowało wycieczki piesze, rowerowe lub kajakowe, 36% zamierzało zwiedzać zabytki i atrakcje turystyczne, a 33% planowało relaksować się w parku, na plaży lub w lesie. Pogoda sprzyja realizacji tych planów, co przełożyło się na wzrost rezerwacji i pozytywne nastroje gości. Ankieta przeprowadzona wśród gospodarzy obiektów noclegowych wykazała, że majowe wyjazdy przebiegają praktycznie bez zakłóceń, z drobnymi incydentami związanymi z niestosowaniem się do regulaminu obiektu czy zakłócaniem ciszy nocnej. Tylko co dziesiąty respondent musiał zwracać uwagę gościom nadużywającym alkoholu, a sporadycznie turyści zostawiali dzieci bez opieki lub próbowali rozpalić grill w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Częstsze były natomiast sytuacje, w których goście zostawiali bałagan w pokoju.

„Ten obraz majówkowej zabawy jest zupełnie inny niż pięć lat temu, kiedy przeprowadziliśmy podobną ankietę” – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl. „Wtedy to turyści spędzający majówkę w Polsce rekompensowali sobie złą pogodę na różne sposoby, ku zdumieniu i często na koszt hotelarzy. Morze alkoholu, głośne imprezy, seks w hotelowym basenie, telewizor wyrzucony przez okno. Gospodarze mocno skarżyli się na straty i zniszczenia” – wspomina. „Trudno jednoznacznie stwierdzić czy to rzeczywiście wpływ pogody, czy trwała generacyjna zmiana zachowania młodszego pokolenia, na które szczególnie narzekali gospodarze kilka lat temu” – dodaje.

Co się zmieniło w porównaniu do poprzednich lat? Respondenci zauważyli, że polska wiosna jest bardziej doceniana przez naszych sąsiadów, którzy teraz częściej przyjeżdżają do naszych obiektów wypoczynkowych, nie tylko Polacy, ale także goście z Niemiec i Czech.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version