Kultura

W kajaku, przy grillu lub na leżaku. Branża noclegowa przygotowuje się na wielką majówkę

Z optymistycznymi prognozami pogody i chęcią aktywnego spędzania czasu, Polacy przygotowują się do wyjątkowo długiej majówki. Wolne miejsca w hotelach i pensjonatach szybko się zapełniają, zwłaszcza w górach, ale także nad Bałtykiem, gdzie planuje wyjazd co trzeci respondent. Większość planuje krótsze wypady, na 3-4 dni, tylko 6% zdecydowało się na przedłużenie majówki do dziewięciu dni. W tym czasie zamierzamy być aktywni, spędzając czas na rowerach, kajakach lub zwiedzając okolicę – tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród tysiąca turystów przez Nocowanie.pl.

Dzięki korzystnemu układowi kalendarza można wygospodarować pięciodniowy wypoczynek, biorąc tylko jeden dzień wolnego w pracy, a kolejne dwa dni wolnego wydłużają majowy „weekend” do dziewięciodniowego urlopu. Jednak większość planujących majówkę w kraju nie wykorzysta tej okazji w pełni, jak pokazują dane Nocowanie.pl – zebrane w ankiecie przeprowadzonej z udziałem tysiąca osób.

Zaledwie 6% respondentów planuje wyjechać na pełne dziewięć dni, a 17% zamierza wyjechać na 5-7 dni. Najpopularniejszą opcją jest wyjazd na 3-4 dni, na który zdecydowało się 42% uczestników badania.

„Jedni na krócej inni na dłużej, jednak większość ankietowanych zamierza wyjechać. Brak takich planów zadeklarowało tylko 17% ankietowanych” – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert serwisu Nocowanie.pl.

Z dobrymi prognozami pogody i chęcią aktywnego wypoczynku Polacy wchodzą w wyjątkowo długą majówkę. Wolne miejsca topnieją z dnia na dzień głównie w górach, ale co trzeci wyjeżdzający planuje pobyt nad Bałtykiem. Wyjedziemy raczej na 3-4 dni i tylko 6% wypoczywających przedłuży majówkę do dziewięciodniowego urlopu. Czas spędzimy w ruchu na rowerach lub kajakach albo na zwiedzaniu – wynika z ankiety Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród tysiąca turystów.

Na pełne dziewięć dni planuje wyjechać zaledwie 6% respondentów, a na 5-7 dni – 17%. Najczęściej wyjedziemy na 3-4 dni – taki czas na wiosenny wyjazd wygospodarowało sobie 42% uczestników badania. Jedni na krócej, inni na dłużej, jednak większość ankietowanych zamierza wyjechać. Brak takich planów zadeklarowało tylko 17% ankietowanych – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert serwisu Nocowanie.pl.

„Ruch wzmocniły prognozy pogody, zapowiadające znaczne ocieplenie i poprawę aury” – wyjaśnia i dodaje, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba rezerwacji w najbardziej popularnych miejscowościach wzrosła o 70%.

Majówka

W tym roku liczba rezerwacji na majówkę wzrosła o ponad dwukrotnie w porównaniu do zeszłego roku. Gospodarze obiektów noclegowych mogą oczekiwać znacznie lepszych wyników. Szczególnie właściciele domków, pensjonatów i apartamentów, ponieważ to właśnie te trzy typy obiektów są najchętniej wybierane w majówkę.

Badani turyści wskazali, że kluczowe udogodnienia przy wyborze noclegów to możliwość korzystania z aneksu kuchennego (58%) i dostęp do darmowego parkingu (42%). Dodatkowo, 18% respondentów zaznaczyło, że ważne jest dla nich wyżywienie na miejscu, 15% szuka udogodnień dla dzieci, a 12% poszukuje miejsca z grillem lub przestrzenią na ognisko.

Według ankietowanych, 54% osób preferuje wydawać nie więcej niż 100 złotych za nocleg za osobę. Natomiast 30% respondentów planuje wydać między 100 a 200 złotych, a 6% osób chce wydać powyżej 300 złotych za nocleg za osobę.

Planujemy wyjazd? Zdecydowana większość, bo aż 40%, preferuje góry, a wśród nich popularne miejsca to Zakopane, Karpacz czy Kudowa Zdrój. Nad morze zamierza się udać 31% ankietowanych, głównie do Gdańska i okolic, ale także do regionu Zachodniopomorskiego. 12% planuje wypad nad jezioro, a 7% respondentów wybierze się na krótki city break do dużego miasta.

Badania wykazały, że dla Polaków majówka to czas aktywności. 38% planuje wycieczki piesze, rowerowe lub kajakowe, 36% chce zwiedzać zabytki i muzea, a 33% preferuje relaks na łonie natury. Co czternasty Polak zamierza natomiast grillować.

„To prawda, że ci, którzy decyzję o wyjeździe zostawili na ostatnią chwilę będą mieli mniejszy wybór. Dostępność w naszym serwisie spadła już do 40%, ale wciąż można znaleźć nocleg w korzystnych cenach i dobrej jakości” – zapewnia Agnieszka Rzeszutek.

Aktualnie ceny noclegów w Zakopanem wynoszą średnio 82 złote za osobę za noc, 107 złotych w Karpaczu i 110 złotych w Kudowie Zdrój. Natomiast w Gdańsku średnia cena noclegu wynosi 94 złote.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version