Miliardowe inwestycje PKP Intercity w nowe lokomotywy jednosystemowe od Newagu
Gospodarka / Biznes

Miliardowe inwestycje PKP Intercity w nowe lokomotywy jednosystemowe od Newagu

PKP Intercity ogłosiło właśnie podpisanie umowy z Newag S.A. na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych. Wszystkie pojazdy będą dostarczone do 2024 roku, z czego pierwsze wejdą na tory w tym samym roku.

PKP Intercity konsekwentnie realizuje swoją strategię taborową, której efektem ma być wyposażenie parku przewoźnika wyłącznie w pojazdy nowe lub zmodernizowane do 2030 roku. Kolejnym etapem tego procesu jest zakup 46 nowoczesnych lokomotyw jednosystemowych, które będą w stanie rozwinąć prędkość do 160 km/h. Te pojazdy zostaną wyposażone w system ETCS poziomu drugiego (L2), diagnostykę pokładową, system przeciwpożarowy, system monitoringu, systemy sterowania drzwiami składu wagonowego, system lokalizacji GPS oraz system łączności pokład/ziemia. Dostarczy je nowosądecka spółka Newag, a pojazdy pojawią się na torach już w 2024 roku. W wyniku realizacji tego kontraktu w parku taborowym PKP Intercity znajdzie się łącznie aż 96 nowoczesnych pojazdów tego producenta.

„Zakup 46 elektrycznych lokomotyw jednosystemowych to bardzo ważny krok w kierunku podnoszenia standardu kolei w Polsce. Dzięki umowie zyskamy szybkie, ekologiczne i nowoczesne pojazdy. Będą one jeździć w relacjach krajowych i dzięki nim możliwe będzie uruchomienie połączeń do miejscowości, które dotychczas nie miały dostępu do pociągów dalekobieżnych. Chcemy, aby jak najwięcej Polaków mogło korzystać z kolei i skutecznie zbliżamy się do tego celu” – powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

W obrębie umowy wykonawca zapewni utrzymanie lokomotyw w okresie pierwszego cyklu eksploatacji (do czwartego poziomu utrzymania P4 włącznie). Przewoźnik zagwarantuje natomiast udział pracowników w tej czynności. PKP Intercity przeznaczyło na realizację projektu kwotę 1 173 469 200,00 zł brutto.

„Bardzo cieszy mnie kolejny wspólny projekt z PKP Intercity. Niejednokrotnie udowodniliśmy, że dostarczane przez nas pojazdy to synonim jakości i nowoczesności. Tak będzie także w tym przypadku. To kontrakt, który daje nam szanse rozwojowe. Patrzymy w przyszłość i mamy nadzieję, że będziemy kontynuować naszą współpracę z korzyścią dla polskiej gospodarki” – mówi Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag S.A.

Kontynuacja owocnej współpracy między PKP Intercity i Newagiem była nieunikniona. Obie strony cieszą się z podpisanej umowy, która wzmocni strategiczne partnerstwo obu firm. Kontrakt zawiera szereg nowych inwestycji, które zapewnią zarówno nowosądeckiemu producentowi, jak i narodowemu przewoźnikowi nowe, wyższe standardy.

Podpisa­nie umowy oznacza szereg nowych inwestycji w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury kolejowej, z których obie strony skorzystają. Przede wszystkim wzmocni to współpracę PKP Intercity z Newagiem, co pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój obu firm. Firma Newag zapewni narodowemu przewoźnikowi nowoczesne pociągi, które zapewnią zarówno wyższy poziom bezpieczeństwa, jak i komfort podróży dla pasażerów.

Wartość kontraktów podpisanych między PKP Intercity a Newagiem przekracza już 2,6 mld zł brutto, a podpisanie umowy to tylko kolejny przykład dobrej współpracy obu firm. Kontrakt zapewni obu stronom liczne korzyści, a poprawa infrastruktury kolejowej będzie miała istotny wpływ na rozwój polskiego transportu.

Na Targach TRAKO w Gdańsku w 2023 roku firmy PKP Intercity i Newag wprowadziły na rynek Griffin – lokomotywę wielosystemową o niezwykle wysokich parametrach. Za cenę 388 milionów złotych brutto, narodowy przewoźnik został wyposażony w 15 innowacyjnych pojazdów wyścigowych, które mogą osiągać maksymalną prędkość dochodzącą do 200 km/h.

Koniec 2020 roku przyniósł radosną nowinę – do siatki połączeń PKP Intercity dołączyły 30 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin. Przewoźnik zainwestował w nie 551,4 mln zł brutto, a pojazdy pozwalają nam się przemieszczać po całym kraju z prędkością do 160 km/h. Co więcej, zakup tych lokomotyw został uzupełniony usługą utrzymania technicznego pojazdów.

Współpraca pomiędzy firmami przy projekcie EU160 okazała się owocna, co zaowocowało podpisaniem w marcu tego roku umowy z wartością przekraczającą 500 mln zł brutto. Zawarty kontrakt obejmuje zakup 20 lokomotyw Griffin w celu zwiększenia efektywności parku taborowego. Pierwsza z lokomotyw została dostarczona w grudniu ubiegłego roku.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ