Polityka

EuroSkills Gdańsk 2023 – jak korzyści z zawodów EuroSkills odnoszą sektory gospodarki

578 utalentowanych profesjonalistów z 32 krajów wystartowało 6 września w trzydniowej rywalizacji na EuroSkills Gdańsk 2023. Wspierani przez 500 ekspertów w konkursowych dziedzinach, ponad 40 zawodników reprezentujących Polskę rywalizowało w 36 konkurencjach. „To wyjątkowe wydarzenie, na którym dzieje się wiele” – powiedział dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

EuroSkills Gdańsk 2023, zorganizowane w proklamowanym przez Komisję Europejską Roku Umiejętności, będzie okazją do wspólnego dyskutowania o tym, jak połączyć aspekty ekonomii, biznesu, Green Deal i rynku pracy z edukacją. 7 września wydarzeniu będzie towarzyszył Międzynarodowy Kongres Edukacji, na którym politycy i eksperci z całej Unii Europejskiej będą dzielić się swoimi pomysłami. Gościem specjalnym będzie Nicolas Schmit, Komisarz UE ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych.

„To wyjątkowe zawody w każdym aspekcie. Wespół z WorldSkills Europe chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii. Komisja Europejska zaufała nam jako organizatorom i bardzo nas wsparła finansowo. Nasz gość specjalny – Nicolas Schmit był cały czas z nami i patrzył, jakie czynimy postępy” – zaznaczył Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE podczas konferencji prasowej 6 września.

Dołącz do reprezentacji EuroSkills Gdańsk 2023 i stań się częścią wyjątkowego ekosystemu ekspertów WorldSkills Europe. Twoje doświadczenie i umiejętności są niezbędne, aby wspomóc zawodników w konkurencjach na EuroSkills Gdańsk 2023. Oprócz tego, potrzebni są nam kierownicy warsztatów i wolontariusze aby pomóc w organizacji i wspieraniu zawodników.

„W WorldSkills Europe mamy 500 ekspertów z różnych dziedzin, którzy przez dwa lata pracują z uczestnikami, by zdobyli doskonałość na światowym poziomie. To są bardzo specyficzne umiejętności, żeby poradzić sobie z wysoce technicznymi zadaniami” – podkreśliła Teija Ripattila, członek zarządu WorldSkills Europe.

„W Europie potrzebujemy najbardziej wyspecjalizowanych pracowników. Zawody to czubek góry lodowej. Widzę to na swoim przykładzie, jako nauczycielki, która opiekowała się grupą 20 uczniów przygotowujących się do EuroSkills w jednej z konkurencji. Na zawody pojechał jeden uczeń, ale każdy z tej dwudziestki otrzymał takie samo specjalistyczne szkolenie” – zaznaczyła Teija Ripattila.

EuroSkills to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala uczniom i ludziom młodym z całej Europy zdobyć wiedzę, umiejętności i kwalifikacje potrzebne do wykonywania pracy w przyszłości. Ponadto, wszystkie instytucje edukacyjne i sektory gospodarki mają szansę korzystać z korzyści, jakie niesie za sobą uczestnictwo w tych zawodach.

Uczestnicy EuroSkills muszą wykazać się precyzyjnymi umiejętnościami technicznymi, aby wykonać wyznaczone zadania w ciągu trzech dni. To wyjątkowe wyzwanie wymaga wykorzystania najnowocześniejszych urządzeń i narzędzi.

EuroSkills to doskonała okazja do zdobycia wiedzy, umiejętności i kwalifikacji potrzebnych do wykonywania pracy w przyszłości. Uczestnictwo w tych zawodach oznacza wymierne korzyści dla instytucji edukacyjnych i sektorów gospodarki.

EuroSkills stanowi wyjątkowy i wymagający sprawdzian umiejętności. Zawodnicy muszą wykazać się w ciągu trzech dni precyzyjnym wykonaniem zadań konkursowych, korzystając z najnowocześniejszych urządzeń i maszyn.

„Nasza firma dostarcza maszyny do konkurencji Frezowanie CNC. Zależy nam, aby nasi klienci mieli możliwość zobaczenia, że oprócz dostarczania maszyn staramy się w Polsce rozwijać tę dziedzinę, aby zapewnić pracowników dla naszych klientów. Nowa maszyna to również nowy pracownik, a te młode osoby które dzisiaj tu konkurują są potencjalnymi pracownikami dla naszych klientów” – powiedział Marcin Berta z firmy DMG MORI sp. z o.o., ekspert w konkurencji Frezowanie CNC.

Udział w konkursach projektowych to świetny sposób na zdobycie wiedzy technicznej i umiejętności, których można nauczyć się w szkole, w trakcie studiów lub na szkoleniach. Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach może również pomóc w nabyciu umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresującymi.

„Podczas treningów nikt nam nie patrzy na ręce, ale w trakcie zawodów patrzymy jak inni pracują, obawiamy się, że coś może nam nie wyjść. Dochodzi też stres ze strony otoczenia, ponieważ wiele osób przychodzi oglądać konkurencję. Jedni głośno rozmawiają, inni robią zdjęcia, ktoś inny krzyczy, dopinguje innego zawodnika. To może być mocno rozpraszające” – wyjaśnił Patryk Rudź z firmy DMG MORI sp. z o.o., trener reprezentacji Polski w konkurencji Frezowanie CNC.

Dyrektor generalny FRSE zaznacza, że WorldSkillsowa społeczność w szczególności jej część europejska, dzieli się wiedzą i umiejętnościami wzajemnie między sobą. Aby to uwzględnić, w EuroSkills Gdańsk 2023 pojawiły się również stoiska organizatorów przyszłych EuroSkills: w 2025 r. w Herning (Dania) i w 2027 r. w Dusseldorfie (Niemcy wspólnie z Luksemburgiem).

Dyrektor generalny FRSE zauważa, że społeczność WorldSkillsowa, w szczególności jej część europejska, wymienia się informacjami i umiejętnościami. Z tego powodu na EuroSkills Gdańsk 2023 znalazły się również stoiska organizatorów przyszłych EuroSkills: w 2025 r. w Herning (Dania) i w 2027 r. w Dusseldorfie (Niemcy wspólnie z Luksemburgiem).

„Nasi koledzy z Niemiec podkreślali, że są pod wrażeniem naszej ceremonii otwarcia i wykorzystają parę elementów w organizacji zawodów na swoim terenie. W ten sposób nadbudowuje się wiedza i doświadczenie. My też uczyliśmy się od innych, więc cieszymy się, dziękujemy im za te słowa, bo to oznacza że my jako Polska jesteśmy aktywnym uczestnikiem społeczności WorldSkills i możemy dużo do niej wnieść” – powiedział Paweł Poszytek.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version