Polityka

Pamięć o ofiarach II wojny światowej w Gminie Starogard Gdański: Uroczystość upamiętnienia na Cmentarzu w Lesie Szpęgawskim

Cmentarz w Lesie Szpęgawskim stanowi miejsce pamięci ofiar zbrodni wojennej, jakiej dokonali Niemcy na początku II wojny światowej. Od 4 do 7 tys. osób straciło tam życie w wyniku akcji eksterminacji ludności na Pomorzu.

Las w Szpęgawsku został wybrany przez okupantów jako miejsce masowych mordów, ponieważ położony był na piaszczystym terenie o powierzchni 7000 ha, który należał do niemieckiego barona Joachima von Paleske. Miejsce to było niedostępne dla zwykłych ludzi, a zabezpieczone gęstymi drzewami i dogodnym dojazdem z pobliskich miast. Niemcy mordowali tam całe rodziny, lecz do dziś nie udało się ustalić dokładnej liczby ofiar oraz ich personaliów. W końcu 1944 r., w obliczu zbliżającej się ofensywy sowieckiej, Niemcy zaczęli zakopywać i spalać zwłoki, aby zatrzeć ślady swoich zbrodni.

Zadania związane z zagospodarowaniem terenu cmentarza rozpoczęto w 2017 roku. Jednocześnie trwały prace nad ustaleniem i udokumentowaniem danych osób, które poniosły śmierć w Lesie Szpęgawskim. Udało się już ustalić nazwiska i krótkie biogramy ok. 2,5 tys. ofiar. W trakcie ostatnich wykopalisk archeologicznych odkryto dodatkowe przedmioty należące do poległych.

Miejsce pamięci w Lesie Szpęgawskim jest przytulne i piękne. Najważniejszym elementem jest monument składający się z 150 betonowych słupów przypominających drzewa i ścięte pnie. Na nich zostały wyryte nazwiska zidentyfikowanych ofiar. W ten sposób chce się oddać hołd tym, których ofiara nie poszła na marne. Przesłanie monumentu jest związane z symbolem drzewa jak życia i współistnienia. Jeden z pni pozostaje niewypisany jako symbol osób, których nie udało się zidentyfikować. Cmentarz wojenny w Lesie Szpęgawskim stale się odnawia, a jego otoczenie staje się coraz bardziej przyjazne dla odwiedzających.

Co roku w dniu 10 lutego zbieramy się, by oddać pamięć ofiarom zbrodni niemieckich. Wraz z przedstawicielami rządu, samorządowcami, organizacjami kombatanckimi, szkołami, instytucjami oraz rodzinami składamy wieńce kwiatowe i zapalamy znicze, aby uczcić ich poświęcenie.

W 84. rocznicę masowych egzekucji zorganizujemy uroczystości, które będą upamiętniać tę bolesną historię. Odbędą się one 24 września 2023 roku, a ich oficjalny start planowany jest na godzinę 13.00.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version