Gospodarka / Biznes

Odnawialne Źródła Energii jako Kluczowy Element Rozwoju – Forum Wizja Rozwoju

Polska energetyka obecnie podejmuje wyzwanie, jakim jest transformacja. Rząd i firmy biorące udział w tym procesie współpracują, aby zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii, unowocześnić energię atomową oraz wykorzystać wodór w energetyce. Wszystkie te aspekty będą dyskutowane podczas VI Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, które odbędzie się 19 i 20 czerwca.

Dane z 2021 r. wykazały, że lądowe elektrownie wiatrowe zapewniały około 16,5 TWh energii, co stanowiło ponad połowę energii wytworzonej z odnawialnych źródeł. Jednakże wciąż trwające inwestycje związane z elektrowniami wiatrowymi na morzu mogą znacznie zwiększyć udział tych źródeł w polskiej energetyce.

Energetyka wiatrowa nieustannie ewoluuje i z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zwolenników. Ocenia się, że do 2030 roku moc farmy wiatrowe na Bałtyku wzrośnie aż 7-krotnie, do 20 GW. Polska zdecydowanie popiera ten trend, ponieważ pomaga to w dywersyfikacji sektora energetycznego, a także wpisuje się w oczekiwania ponad 80% mieszkańców kraju.

Energia odnawialna wymaga efektywnego magazynowania, aby zapewnić stabilny dostęp do energii. W związku z tym zapotrzebowanie na magazyny energii stale rośnie, ponieważ odnawialne źródła energii zyskują na popularności i udziale w bilansie energetycznym. Magazyny energii są niezbędnymi narzędziami, które pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w optymalny sposób, ponieważ nie można przewidzieć zmiennych warunków atmosferycznych.

Energa z Grupy Orlen wyraźnie dostrzega potrzebę wprowadzenia nowoczesnych technologii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W tym celu, działania tej grupy doprowadziły do powstania największego i najbardziej zaawansowanego bateryjnego magazynu energii w Polsce. Bateria w Bystrej (powiat Pruszcz Gdański), o mocy 6 MW i pojemności 27,3 MWh, jest gotowa do odłączenia od farmy wiatrowej i podłączenia do sieci 110 kV. To pozwoli na włączenie BME do systemu bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Intelektualna dyskusja na temat przyszłości energetyki odnawialnej oraz wielu innych kwestii związanych z energetyką odbędzie się podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni w dniach 19-20 czerwca.

VI Forum Wizja Rozwoju zyskało honorowy patronat Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Bank Gospodarstwa Krajowego, ENERGA S.A. Grupa Orlen oraz Totalizator Sportowy Sp. z o.o. stanowią strategicznych partnerów wydarzenia. Partnerami głównymi są Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Dodatkowo, do grona partnerów dołączyli Polskie Koleje Państwowe S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A., Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o o., KGHM Polska Miedź S.A., Polski Holding Nieruchomości S.A., NASK, PERN S.A., PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych S.A., Rzecznik Finansowy, POLREGIO S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A., Instytut Finansów, Poczta Polska S.A., Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Organizacje partnerskie Forum Wizja Rozwoju obejmują Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Infrastruktury oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego. Wspólnie zapewniają oni wsparcie merytoryczne w celu realizacji wizji rozwoju.

Dzięki ich zaangażowaniu Forum Wizja Rozwoju może realizować ambitne cele i w przyszłości osiągnąć wyższy poziom zrównoważonego rozwoju.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version