MI: Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w Brukseli o przyszłości europejskiego lotnictwa (komunikat)
Gospodarka / Biznes

MI: Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w Brukseli o przyszłości europejskiego lotnictwa (komunikat)

Jedenaście firm złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi S6 od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce. Ten odcinek jest jednym z dwóch fragmentów drogi krajowej prowadzącej do elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino”. Oferty wykonawców na odcinek od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213 zostały poznane w styczniu. Cała trasa ma już decyzje środowiskowe wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, które wskazują przebieg przyszłej drogi.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że minister Dariusz Klimczak wziął udział w corocznej konferencji lotniczej SESAR, gdzie omawiano priorytety rozwoju, oczekiwane korzyści i potrzeby inwestycyjne europejskiego lotnictwa. SESAR (Single European Sky Air traffic management Research) jest kluczowym elementem inicjatywy Komisji Europejskiej – Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky, SES). Program ma na celu stworzenie nowej generacji systemu zarządzania ruchem lotniczym, który zapewni bezpieczeństwo transportu lotniczego i jego efektywność w całej Europie w długoterminowej perspektywie.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że minister Dariusz Klimczak wziął udział w dorocznej konferencji lotniczej SESAR, gdzie omawiano wizję, priorytety rozwoju, oczekiwane korzyści i potrzeby inwestycyjne europejskiego lotnictwa. SESAR (Single European Sky Air traffic management Research) stanowi technologiczny filar inicjatywy Komisji Europejskiej – Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky, SES). Głównym celem programu jest stworzenie systemu zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji, który zapewni bezpieczeństwo transportu lotniczego oraz jego efektywność w całej Europie w długoterminowej perspektywie.

W dyskusji o efektywnym i bezpiecznym ruchu powietrznym w Europie wzięli udział m.in. Apostolos Tzitzikostas, europejski komisarz ds. transportu, europosłowie Dariusz Joński i Jan-Christoph Oetjen z komisji transportu i turystyki Parlamentu Europejskiego, oraz przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Unia Europejska ma potencjał do stworzenia silnego, innowacyjnego i zrównoważonego ekosystemu cyfrowego, który będzie korzystny zarówno dla obywateli, jak i firm. Wydajny i niezawodny system lotniczy poprawi komunikację, wspierając konkurencyjność i rozwój gospodarczy. Wzmocniona współpraca między liniami lotniczymi, portami lotniczymi i instytucjami zapewniającymi służby żeglugi powietrznej, a także zwiększona liczba punktualnych przylotów znacząco poprawią doświadczenie pasażerów. Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i potrzeby obronne również odegrają kluczową rolę w nadchodzących latach – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Minister D. Klimczak podkreślił, że podczas polskiej prezydencji w Radzie UE priorytetem jest „Bezpieczeństwo, Europo!”, a sektor lotnictwa i zarządzanie ruchem lotniczym mają kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki i bezpieczeństwa.

– Polska prezydencja w Radzie UE wyraża uznanie dla wszystkich zobowiązań dotyczących wdrożenia europejskiego centralnego planu zarządzania ruchem lotniczym (ATM) i popiera wysiłki SESAR na rzecz modernizacji europejskiej przestrzeni powietrznej. Te inicjatywy mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności Europy oraz zapewnienia, że europejska przestrzeń powietrzna jest najbezpieczniejsza na świecie i spełnia wymagania przyszłości – podkreślił minister infrastruktury.

Informujemy, że komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez jakichkolwiek zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ