Rozmowy w sprawie ROP pomiędzy przedstawicielami branży odpadowej i samorządu a wiceministrem klimatu i środowiska Anitą Sowińską były konstruktywne. Według przewodniczącej zespołu ds. gospodarowania odpadami Unii Metropolii Polskich, Olgi Goitowskiej, proponowany przez MKiŚ model ROP może być najlepszym znanym dotąd.
W zeszłą środę (29.01) zespół doradczy ds. gospodarki odpadami, składający się z przedstawicieli branży odpadowej i samorządu, spotkał się z wiceministrem klimatu i środowiska Anitą Sowińską, aby omówić model ROP i poznać aktualną propozycję rządową. Uczestnicy spotkania podkreślają, że propozycja ministerstwa ma na celu stworzenie profesjonalnego i efektywnego systemu modelu ROP.
Nowa wersja ROP
Według uczestników ministerstwo dokładnie przeanalizowało europejskie systemy, identyfikując problemy związane z funkcjonowaniem ROP i opracowując zbiór najlepszych praktyk.
„Szczegóły tych rozmów są objęte tajemnicą, ale jedno jest pewne – pani minister przeprowadziła wnikliwą analizę wszystkich systemów, które funkcjonują w Europie. Uważnie wsłuchała się też w głosy branży odpadowej, samorządów, ale również producentów czy organizacji odzysku” – komentuje Olga Goitowska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i przewodnicząca zespołu ds. gospodarowania odpadami Unii Metropolii Polskich. I dodaje: „Co więcej, pani minister przeanalizowała, które w tych systemów przysparzają jakieś problemy i sprawdziła, czy w naszym systemie one również mogłyby zafunkcjonować. Ministerstwo z analizy europejskich systemów wyciągnęło też katalog dobrych praktyk, który niewątpliwie pozwoli skonstruować najlepszy z możliwych modeli”.
Zespół przedstawicieli branży odpadowej i samorządu opracował sprawiedliwy ROP oparty na trzech filarach. System ten zakłada wprowadzenie opłat modulowanych w zależności od rodzaju i jakości opakowania, które producenci wprowadzają na rynek. Administratorem publicznym miałby być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a systemy gminne, choć potrzebujące dofinansowania, są już sprawdzone i funkcjonują od kilku lat. Wreszcie, producenci mieliby ponosić odpowiedzialność finansową, choć mają także swoje oczekiwania wobec systemu, np. co do dokumentacji potwierdzającej recykling.
Nowy model rozszerzonej odpowiedzialności producenta
Olga Goitowska zauważa, że Polska ma szansę stworzyć unikalny model rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który nie ma odpowiednika w innych krajach europejskich. Model ten opierałby się na trzech filarach i zakładałby wprowadzenie opłat modulowanych dla producentów w zależności od rodzaju i jakości opakowań. Administrator publiczny, taki jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, miałby nadzorować system, który oparty byłby na sprawdzonych systemach gminnych. Producenci mieliby ponosić odpowiedzialność finansową, choć zgłaszają pewne zastrzeżenia co do dokumentacji potwierdzającej recykling.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta – nowe rozwiązania
Olga Goitowska uważa, że w Polsce może powstać nowy, unikalny model rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który wyróżniałby się spośród innych krajów europejskich. Model ten opierałby się na trzech filarach, zakładając wprowadzenie opłat modulowanych w zależności od rodzaju i jakości opakowań. Administrator publiczny, taki jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, miałby nadzorować system oparty na sprawdzonych systemach gminnych. Producenci mieliby ponosić odpowiedzialność finansową, choć zgłaszają pewne zastrzeżenia co do dokumentacji potwierdzającej recykling.
Nowy model ROP oparty na trzech filarach
Nowy model ROP opracowany przez zespół przedstawicieli branży odpadowej i samorządu oparty jest na trzech filarach. Zakłada on wprowadzenie opłat modulowanych dla producentów w zależności od rodzaju i jakości opakowań. Administrator publiczny, taki jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, miałby nadzorować system oparty na sprawdzonych systemach gminnych. Producenci mieliby ponosić odpowiedzialność finansową, choć zgłaszają pewne zastrzeżenia co do dokumentacji potwierdzającej recykling.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl