Equinor i Polenergia otwierają pierwszą w Polsce wystawę o morskiej energetyce wiatrowej
Kultura

Equinor i Polenergia otwierają pierwszą w Polsce wystawę o morskiej energetyce wiatrowej

W Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku można teraz zobaczyć pierwszą w Polsce wystawę poświęconą morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja została stworzona przez Narodowe Muzeum Morskie we współpracy z firmami Equinor i Polenergia, które rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW. To nowa atrakcja turystyczna, znajdująca się w sercu Starego Miasta.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” prezentuje proces powstawania wiatru, historię jego wykorzystania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego jako obszaru sprzyjającego rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Wiodącą postacią ekspozycji jest Krystyna Czubówna. Centralnym punktem wystawy jest interaktywna makieta, która obrazuje kolejne etapy budowy farm wiatrowych na morzu.

„Morskie farmy wiatrowe zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki. Ich szybki rozwój będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej. Ogromnie się cieszę, że dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku możemy przybliżyć ten temat szerokiej publiczności. Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” jest nie tylko opowieścią o projektach wiatrowych, które realizujemy na Morzu Bałtyckim, ale także historią polskiej transformacji energetycznej, w której główne role odgrywać będą niedługo wiatr, woda i najnowsze technologie” – mówi Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia S.A.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia i filmy przedstawiające rozwój morskiej energetyki wiatrowej, a także unikalne eksponaty dostarczone przez kluczowych dostawców komponentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk, takie jak fragmenty kabli morskich, modele statków czy wentylator stacji transformatorowej.

Wystawa prezentuje także szereg unikalnych eksponatów, takich jak fragmenty kabli morskich, modele statków czy wentylator stacji transformatorowej, które zostały przekazane organizatorom przez kluczowych dostawców komponentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk. Dodatkowo można zobaczyć zdjęcia i filmy pokazujące rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Projekty Bałtyk, prowadzone przez Equinor i Polenergię, mają na celu zasilać zieloną energią ponad 4 miliony polskich gospodarstw domowych. Najbardziej zaawansowane projekty, Bałtyk 2 i 3 o łącznej mocy 1440 MW, obecnie uzyskują pozwolenia na budowę. Prace przygotowawcze na części lądowej oraz budowa bazy serwisowej w Łebie mają być rozpoczęte jeszcze w tym roku.

„Equinor posiada bogate doświadczenie w rozwijaniu projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie. W Polsce offshore to nowy sektor, który ma strategiczne znaczenie dla postępu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Chcemy przybliżyć odwiedzającym wystawę tę szybko rozwijającą się branżę energetyki. Z tej potrzeby i chęci powstała wystawa >>Bałtyk. Morze zielonej energii<<, która dostarczy wiedzy na temat wykorzystania zasobów naturalnych do wytworzenia energii z morskich farm wiatrowych. Jestem przekonany, że wystawa zainspiruje odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku do dalszego rozwoju tej nowej i fascynującej dziedziny energetyki” – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Wystawa znajduje się na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy ul. Tokarskiej 21/25. Można ją zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum. Projekt i wykonanie wystawy zostały powierzone firmie Projekt 007.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” to kolejna atrakcja na Pomorzu, prezentująca rozwój morskich farm wiatrowych. W zeszłym roku Equinor i Polenergia otworzyły w Łebie pierwsze w Polsce stałe centrum informacji o morskich farmach wiatrowych. To miejsce, gdzie można zdobyć kompleksową wiedzę na temat inwestycji realizowanych przez ekspertów z Polski i Norwegii.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ