W których miastach najłatwiej o nieruchomości z najwyższej półki?
Gospodarka / Biznes

W których miastach najłatwiej o nieruchomości z najwyższej półki?

Osoby poszukujące najwyższego standardu nieruchomości mogą skorzystać głównie z ofert dostępnych w dużych ośrodkach miejskich. Według danych Otodom Analytics aż 85% ogłoszeń dotyczących tego segmentu znajduje się w pięciu miastach: Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu. Ceny najbardziej ekskluzywnych nieruchomości mogą przekraczać nawet 100 tys. zł za metr kwadratowy.

Podczas poszukiwania nieruchomości, można często napotkać określenia takie jak „apartament”, „luksusowy” czy „prestiżowy”. Ale co tak naprawdę oznacza segment premium i czym się wyróżnia? Raport „Z wyższej półki – mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe” opracowany przez ThinkCo na podstawie danych z Otodom, wyjaśnia te kryteria.

Według klasyfikacji jakości, na rynku dostępne są trzy rodzaje nieruchomości: standardowe, o podwyższonym standardzie oraz luksusowe. Nieruchomości o podwyższonym standardzie oferują wyższy komfort niż segment popularny, dodatkowe udogodnienia oraz wyższą jakość wykończeń. Według analityków ThinkCo, ich cena wynosi co najmniej 130% średniej ceny dla danego miasta.

Apartamenty luksusowe łączą w sobie wyjątkowe udogodnienia, które sprawiają, że czują się jak ekskluzywne hotele. Zlokalizowane w najbardziej prestiżowych miejscach miast, wykończone najwyższej jakości materiałami, wyróżniają się swoją przestrzenną i elegancką aranżacją. Ich cena wynosi co najmniej 180% średniej ceny w danej lokalizacji, więc potencjalni nabywcy muszą być przygotowani na wysoki koszt.

Luksusowe nieruchomości w Warszawie przekraczają nawet 100 tys. zł/mkw.

Warszawa jest miastem z największym wyborem nieruchomości z najwyższej półki. Dane Otodom pokazały, że blisko 30% ofert luksusowych i o podwyższonym standardzie znajduje się w stolicy. Najbardziej atrakcyjne dzielnice to Powiśle, południowa część Śródmieścia oraz centralne obszary miasta z dużym udziałem zabudowy historycznej, takie jak Żoliborz, Mokotów czy Ochota.

Ceny nieruchomości w Warszawie są znacznie wyższe od średniej krajowej. W lutym cena za metr kwadratowy lokalu z rynku deweloperskiego przekroczyła 16,5 tys. zł, a najdroższe mieszkania w Śródmieściu kosztują średnio ponad 25,8 tys. zł za metr kwadratowy. Luksusowe mieszkania w tej dzielnicy mogą kosztować nawet ponad 100 tys. zł za metr kwadratowy.

Interesujący jest fakt, że w Łodzi sytuacja na rynku nieruchomości wygląda zupełnie inaczej. Według raportu, w większości miast istnieje zależność pomiędzy wielkością miasta a odsetkiem mieszkań o wyższym standardzie. Łódź jest wyjątkiem, ponieważ jedynie 5% oferty mieszkaniowej w tym mieście należy do tego segmentu.

„W ostatnim półroczu oferta mieszkań deweloperskich w Łodzi znacznie wzrosła. Łódzki rynek plasuje się w czołówce pod względem liczby nowych wprowadzeń, głównie w segmencie popularnym. Stąd może wynikać niski udział lokali o podwyższonym standardzie i luksusowych w ofercie. Nie bez znaczenia jest także bliskość Warszawy. Stolica pod wieloma względami może być atrakcyjniejsza dla inwestorów, którzy decydują się na budowę luksusowych mieszkań” – podkreśla Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Widok na okolicę jest wart swojej ceny

Trójmiasto jest liderem na polskim rynku nieruchomości o najwyższym standardzie. Gdańsk i Gdynia łącznie stanowią 27% wszystkich ofert luksusowych apartamentów w 15 analizowanych miastach. Nawet niewielka Gdynia oferuje 17% ogłoszeń mieszkań z najwyższej półki.

„Oprócz wysokiego standardu samego budynku, lokalizacji i udogodnień dla uznania danej inwestycji za luksusową kluczowy jest widok z okna. Dlatego nie dziwi fakt, że w pasie nadmorskim znajdziemy wysoki odsetek takich nieruchomości. To często domy lub mieszkania, które przez właścicieli są traktowane jako mieszkania wakacyjne” – zaznacza Karolina Klimaszewska.

Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania w Trójmieście wynosi około 15,1 tys. zł, podczas gdy w segmencie luksusowym często przekracza 45 tys. zł/mkw.

Różnice na wschodniej ścianie Polski

Na drugim biegunie znajdują się miasta wschodniej Polski, takie jak Lublin i Białystok. W Lublinie luksusowe oferty stanowią jedynie 0,1% całej oferty, a te o podwyższonym standardzie to mniej niż 3,5%. Podobnie jest w Białymstoku, gdzie ogłoszenia dotyczące luksusowych mieszkań stanowią mniej niż 4% wszystkich ofert.

„Inwestorzy kierujący swoją ofertę do zamożnych grup odbiorców chętniej wybierają największe aglomeracje miejskie takie Warszawa, Kraków czy Wrocław lub te atrakcyjne turystycznie, z malowniczymi widokami jak Trójmiasto. Warto jednak zauważyć, że segment nieruchomości o podwyższonym standardzie i premium wciąż rozwija się i prawdopodobnie w przyszłości będzie rósł także w innych miastach” – podsumowuje Karolina Klimaszewska.

Zapoznaj się z szczegółami w raporcie „Z wyższej półki mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe”

Dowiedz się więcej o raporcie „Z wyższej półki mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe”

Otodom jest najczęściej odwiedzanym portalem nieruchomości w Polsce, co zostało potwierdzone przez niezależne badanie Mediapanel Gemius. Co miesiąc przyciąga ponad 6 milionów realnych użytkowników*, którzy poszukują ogłoszeń sprzedaży i wynajmu mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich i biur. Oprócz ogromnej bazy ofert, Otodom oferuje wsparcie w transakcjach, wprowadza innowacyjne narzędzia takie jak Otodom Analytics, udostępnia wiedzę ekspertów oraz najświeższe dane pozyskane w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to kompleksowe narzędzie zawierające aktualne dane i informacje dotyczące polskiego rynku mieszkaniowego. Dostarcza nie tylko surowych danych, ale także analizy ekspertów, co pozwala deweloperom i pośrednikom zoptymalizować swoje działania i zwiększyć efektywność w pracy z klientami. To niezastąpione źródło wiedzy dla profesjonalistów działających w branży mieszkaniowej.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ