Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza na bezpłatne badania w kierunku jaskry. Akcja trwa od 10 do 16 marca w gabinetach w całej Polsce
Zdrowie

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza na bezpłatne badania w kierunku jaskry. Akcja trwa od 10 do 16 marca w gabinetach w całej Polsce

Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry, aż 78 milionów ludzi na całym świecie cierpi na tę chorobę, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Wczesne wykrycie jaskry może zapobiec utracie wzroku i dać oczy drugą szansę. Polskie Towarzystwo Okulistyczne dołącza do globalnej inicjatywy Światowego Tygodnia Jaskry, organizując akcję „Polscy okuliści kontra jaskra” już po raz ósmy. W ramach akcji, między 10 a 16 marca 2024 roku, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ponad 50 placówkach na terenie całej Polski.

Możesz znaleźć listę placówek na stronie: https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow

Jaskra zazwyczaj rozwija się stopniowo. Warto zwrócić uwagę na zmęczenie oczu, światłowstręt, częste łzawienie oraz niezdiagnozowane bóle głowy, ponieważ mogą być to wczesne objawy choroby. W momencie ataku jaskry mogą pojawić się tęczowe koła wokół źródeł światła, silny ból, nudności i wymioty.

„Coraz częściej i mocniej bolała mnie głowa. >>Na szczęście<< wysłano mnie na okresowe badania medycyny pracy – okulistę zaniepokoiło wysokie ciśnienie w oczach i skierował mnie do dalszej diagnostyki. Jaskra – złośliwa postać – postępowała w zastraszającym tempie. W ciągu pięciu miesięcy przeszłam aż 7 operacji i mogę powiedzieć, że gdyby nie tamta diagnoza, już bym nie widziała” – mówi 42-letnia pacjentka pani Blanka z Warszawy.

„Nagle potwornie rozbolały mnie głowa i oczy, zrobiło mi się słabo. Wezwany internista powiedział, że mam zapalenie zatok i jeśli w ciągu pięciu dni mi nie przejdzie, mam zgłosić się do lekarza. Te pięć dni to był koszmar. Ból był tak straszny, że pojechałam do szpitala i tam w końcu usłyszałam prawidłową diagnozę: ostry atak jaskry! Od tego czasu walczę o zachowanie wzroku”.

„Nie obawiajmy się badań. Medycyna nieustannie się rozwija, a nowe metody leczenia zwiększają szansę na uratowanie wzroku. Diagnoza to pierwszy krok, od którego zaczyna się cały proces prawidłowego leczenia”.

„Najważniejszą rolę odgrywają pacjenci. Postawienie diagnozy i włączenie leczenia są kluczowe, bo czas działa na niekorzyść pacjenta. Podejmując się walki z jaskrą, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarzy. Pacjenci muszą mieć jednak świadomość, że leczenie trwa do końca życia”.

Jaskra może objawiać się gwałtownie, jak w przypadku pani Ewy. Dlatego zachęcamy do regularnych badań profilaktycznych – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO.

Wiceprezes PTO, prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, dodaje, że jaskra to podstępna choroba, którą trzeba cały czas kontrolować. Obie pacjentki, pani Blanka i pani Ewa, potwierdzają, że regularna dbałość o oczy, aplikowanie leków i zmiana trybu życia są najważniejsze, niezależnie od efektów przeprowadzonych zabiegów.

„Zależało mi na szybkim zakończeniu zwolnienia lekarskiego i powrocie do pracy. Jednak już pierwszego dnia musiałam pilnie jechać do szpitala. Nie pomyślałam, że tusz do rzęs może przedostać się z kroplami do oczu i spowoduje tak okropny ból. A że kropię oczy co trzy godziny – muszę je cały czas nawilżać – zrezygnowałam zupełnie z tuszu i cieni do powiek. Nauczyłam się też inaczej myć głowę – tak, by nic nie spłynęło do oczu; nie dźwigać, nie pochylać się po nic. Pogodziłam się z tym, że w najbliższym czasie nie mam szans na pójście do kina, na wyjazd w góry, o lataniu samolotem nie wspominając”.

„Pracuję z dokumentami, muszę uważniej czytać, zmieniłam czcionkę na większą. Wiele rzeczy robię wolniej, przestawiłam się na tryb >>spokój<<. Ta choroba zmienia życie”.

„Objawy jaskry u młodych osób często się bagatelizuje, przez co dajemy szansę chorobie na jej dalszy rozwój. Im szybsza diagnoza, tym większe możliwości leczenia” – dodaje prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek, prezes elekt PTO.  

Blanka opowiada:

Ewa, która też regularnie zażywa leki, nauczyła się akceptować swoje ograniczenia.

Nawet dzieci cierpią na tę chorobę

Problem jaskry dotyka nie tylko osób starszych, pomimo że tak się powszechnie sądzi o tej chorobie.

Bartosz, obecnie 28-letni mężczyzna, zaczął mieć problemy ze wzrokiem, gdy miał półtora roku. Diagnoza jaskry została postawiona dwa lata później, co było zaskoczeniem dla wszystkich. Przeszedł 34 operacje, jego wzrok jest słaby, porusza się z psem przewodnikiem.

„Jestem rzadkim przypadkiem, ale ważnym, bo przypominam wszystkim, nawet lekarzom, że nie ma czegoś takiego, jak >>za młody na jaskrę<<”.

„Tyle razy słyszałam: >>Pani jest za młoda, to nie może być jaskra<<. A ja leczę się już od dwóch lat i wiem, że gdybym zaczęła terapię wcześniej, mogłabym widzieć lepiej”.

Pani Aleksandra, pacjentka z Warszawy, potwierdza stereotypy dotyczące tej choroby, również w środowisku medycznym.

Jaskra w Polsce

Szacuje się, że w naszym kraju na jaskrę choruje 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana i właśnie w tym momencie nieodwracalnie traci wzrok. To tak, jakby wszyscy mieszkańcy Gdańska albo Szczecina wraz z okolicznymi powiatami ślepnęli, a nie zdają sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i dlatego tak wartościowe są inicjatywy takie, jak kampania „Polscy okuliści kontra jaskra”.

„Jesteśmy wdzięczni wszystkim lekarzom, pracownikom gabinetów i przychodni, które włączyły się do akcji i razem z nami pomagają powstrzymać jaskrę. Podczas 7 wcześniejszych edycji pomogliśmy ponad 16 tysiącom osób, a 30 procent z nich skierowaliśmy do dalszej diagnostyki i leczenia. W tym roku wszystkich chętnych pacjentów zaprasza ponad 50 gabinetów ze wszystkich 16 województw. Umożliwiając bezpłatne badania, dajemy szansę osobom, które nie mogłyby sobie na to pozwolić. To wspaniały gest. Dziękujemy za państwa zaangażowanie!”.

Prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes PTO, podsumowuje: 

Korzystanie z badań

Od wtorku 5 marca na stronie www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow będzie dostępna lista gabinetów i przychodni okulistycznych biorących udział w akcji. Pacjenci będą mogli sprawdzić, gdzie w ich okolicy i w jakich terminach mogą się bezpłatnie przebadać. Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się telefonicznie z wybraną placówką. Akcja jest przeznaczona dla osób, które nie mają zdiagnozowanej jaskry i nie korzystały z opieki okulisty (NFZ) w ciągu ostatniego roku.

Każdy gabinet ustala własny grafik badań, określając dni i godziny dostępności oraz limit osób, które mogą zostać przebadane. Ze względu na to, ilość miejsc jest ograniczona, a o kolejności wizyt decyduje kolejność zgłoszeń. Polskie Towarzystwo Okulistyczne nie ponosi odpowiedzialności za limity i dostępność wizyt w poszczególnych placówkach.

Więcej szczegółów dotyczących VIII edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” można znaleźć na stronie www.tydzienjaskry.pl w zakładce „Dla Pacjenta”. Wystarczy kilka kliknięć, aby dowiedzieć się, jak uratować wzrok na całe życie.

Światowy Tydzień Jaskry to inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association), mająca na celu zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe w zapobieganiu pogorszeniu wzroku. Organizatorami kampanii są eksperci w dziedzinie jaskry, kierownictwo Światowego Stowarzyszenia Jaskry oraz pacjenci angażujący się w temat jaskry w mediach. Więcej informacji na stronie www.worldglaucomaweek.org.

Światowy Tydzień Jaskry odbędzie się w dniach 10-16 marca 2024 r.

KONTAKT:

Zuzanna Doherty

e-mail: z.doherty@compasspr.pl 

tel. 533 523 313

Małgorzata Smolińska

e-mail: m.smolinska@compasspr.pl 

tel. 666 008 055

Patronat honorowy: Naczelna Izba Lekarska, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ