Zdrowie

Zaangażowani, rzetelni, profesjonalni – poznaliśmy najlepszych dziennikarzy medycznych

Wyniki Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023

Wieczór 26 stycznia w Hotelu Airport Okęcie był pełen emocji związanych z konkursem. Na zorganizowaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia cykliczną Konferencję Noworoczną przybyli przedstawiciele mediów z całego kraju, zajmujący się w swoich publikacjach tematyką zdrowia. Podczas spotkania ogłoszono wyniki kolejnej edycji konkursu, który odbywa się od 15 lat i przyznaje zaszczytny tytuł Dziennikarza Medycznego Roku.

Na konferencji przywitaliśmy licznych reprezentantów instytucji związanych z ochroną zdrowia oraz wybitnych lekarzy, którzy wzięli udział w panelach, debatach, warsztatach edukacyjnych i konferencjach prasowych. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong oraz Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert. Prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia, Ewa Dux-Prabucka, wygłosiła gorące słowa podziękowania dla najważniejszych uczestników konferencji – dziennikarzy.

Podczas uroczystości odbyły się interesujące wykłady, m.in.:

– „Rynek farmaceutyczny na huśtawce: przegląd 2023 i prognozy na 2024 rok” – dr Jarosław Frąckowiak, prezes zarządu PEX Sp. z o.o.

– „Czy roboty zastąpią chirurga przy stole operacyjnym w niedalekiej przyszłości?” – dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz FEBU, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, kierownik Katedry Urologii CM UKSW w Warszawie.

Prof. Antoniewicz omówił ogromny postęp, jaki operacje robotyczne przynoszą w chirurgii onkologicznej. Dzięki zaawansowanym urządzeniom chirurdzy osiągają rezultaty i precyzję, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Dzięki robotowi, chirurdzy są w stanie przeprowadzić operację usunięcia prostaty zaatakowanej przez nowotwór złośliwy w ciągu zaledwie godziny, bezkrwawo. Pacjent może wrócić do domu po trzech dniach, a jego układ moczowo-rozrodczy zachowuje pełną sprawność. Pomimo tych oczywistych zalet, chirurgia robotyczna w Polsce nadal jest traktowana z rezerwą, co ogranicza jej potencjał. Profesor wyraził nadzieję, że wkrótce sytuacja się zmieni i lekarze będą mogli korzystać ze wsparcia robotycznego w jeszcze szerszej gamie procedur chirurgicznych.

W swoim wystąpieniu dr Frąckowiak szczegółowo omówił wpływ ubiegłorocznych zmian w przepisach na dostęp pacjentów do leków i wyrobów medycznych. Podkreślił konieczność uwzględnienia aspektów finansowych i epidemiologicznych w procesie optymalizacji dostępności leków. Ponadto zwrócił uwagę na potencjalny wpływ czynników ekonomicznych, politycznych i społecznych na dostępność farmaceutyków w Polsce, zauważając wzrost zakupów leków psychotropowych i uspokajających zarówno na receptę, jak i bez recepty w 2023 roku.

W dyskusji wziął udział również pan dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, który poruszył ważny problem zdrowotny, jakim jest otyłość. Podkreślił on związek między otyłością a ryzykiem zachorowania na inne poważne choroby, takie jak nowotwory czy schorzenia serca.

Redakcja podsumowała działania Stowarzyszenia, które w roku 2023 zorganizowało liczne konferencje i warsztaty edukacyjne z udziałem ekspertów, aby dziennikarze mogli zdobywać najnowszą wiedzę medyczną opartą na naukowych dokonaniach. Ważne jest, aby informacja medialna w zakresie ochrony zdrowia była rzetelna i prezentowała najnowsze możliwości medycyny.

Podczas Konferencji Noworocznej, jak co roku, ogłoszono wyniki Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023. Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało nie tylko nagrody regulaminowe, ale także honorowe tytuły i wyróżnienia dla dziennikarzy i organizacji za ich aktywność w działaniach na rzecz świadomości prozdrowotnej oraz w walce o zdrowie Polek i Polaków.

Prof. dr hab. n. med., dr h. c. multi Henryk Skarżyński został uhonorowany tytułem Herkulesa za swoje wybitne osiągnięcia w promowaniu innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia wad słuchu zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Organizacje, które zasłużyły się w popularyzowaniu aktualnej wiedzy medycznej i podnoszeniu świadomości zdrowotnej wśród Polaków, w tym także wśród pracowników służby zdrowia, zostały uhonorowane tytułem Wielkiego Edukatora.

Zrzeszające medyków i pacjentów organizacje takie jak Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Pacjentów Chorych na Astmę, Alergię i POCHP są niezwykle ważne dla systemu ochrony zdrowia.

Na ceremonii specjalne wyróżnienie i tytuł „Primus Inter Pares” otrzymała redaktor Elżbieta Cichocka-Bójko za swoją długoletnią pracę dziennikarską, która nie tylko zwracała uwagę na kluczowe zagadnienia w służbie zdrowia, ale także wyznaczała wysokie standardy dla innych dziennikarzy medycznych.

Indywidualne, specjalne wyróżnienie i tytuł Mistrza Telewizyjnego Przekazu otrzymały:

red. Adrianna Otręba – TVN24,

red. Grażyna Rakowicz – TVP Bydgoszcz.

Mistrzem Radiowego Przekazu została red. Barbara Góra – Polskie Radio S.A. Informacyjna Agencja Radiowa IAR.

Za Lidera Cykli Radiowych Programów Medycznych jury uznało red. Ewę Kubasiewicz – Radio Parada.

Tytuł Mistrza Internetowego Przekazu otrzymały:

red. Karina Konieczna – Fakt.pl,

red. Anna Zimny-Zając – Medonet.

Specjalne wyróżnienie i tytuł Mistrza Prasowego Przekazu uzyskały także:

red. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz – Dziennik Bałtycki,

red. Justyna Grzechocińska – Służba Zdrowia.

Mistrzem Felietonu został natomiast red. Marek Stankiewicz – Puls Medycyny.

W tym roku Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało też dziennikarzom niezwykle zasłużonym w walce o zdrowie i świadomość zdrowotną Polek i Polaków Dziennikarskie Ordery, a zdobyli je:

– red. Małgorzata Kownacka – „Polskie Radio Program I”,

– red. Maria Zawała – TVS,

– red. Paweł Walewski – „Polityka”,

– red. Zbigniew Wojtasiński – PAP Nauka.

Za istotny wkład w szerzenie rzetelnych, sprawdzonych i istotnych informacji z zakresu zdrowia Jury przyznało tytuł Edukatora Zdrowia, a uhonorowani to:

red. Małgorzata Wiśniewska – STUDIOMED TV, TVP1 Program 19:30.

red. Jolanta Fischer – Polskie Radio PiK,

red. Piotr Poraj Poleski, red. Joanna Jędrzejek oraz red. Regina Sawicka – TVP Kobieta, Telewizja Polska SA.

W ramach rywalizacji konkursowej w kategoriach specjalnych nagrodzeni zostali:

Miejsce komórek macierzystych z krwi pępowinowej w rozwoju współczesnej medycyny:

red. Julita Nobis i red. Robert Łuchniak – PR „Radio dla Ciebie” SA,

red. Violetta Długosz-Leończuk – TVP3 Warszawa,

red. Anna Sojka – Polskie Radio Katowice.

Partnerem tej kategorii był Polski Bank Komórek Macierzystych.

Dobrostan psychiczny i przeciwdziałanie próbom samobójczym wśród dzieci i młodzieży:

Telewizja: red. Anna Wilczyńska-Ciupa – TVN24,

Radio: red. Jakub Jamrozek – Polskie Radio Czwórka,

Internet: red. Katarzyna Pinkosz – Wprost.pl,

Prasa: red. Iwona Dudzik – Medical Tribune.

Partnerem tej kategorii była firma ADAMED.

w kategorii specjalnej Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia: Rosnące znaczenie szczepień dla osób dorosłych. Półpasiec i RSV – nowe możliwości profilaktyki, nagrodzeni to:

Dziennikarz Medyczny Roku 2023: red. Renata Reda – Polskie Radio Białystok

I Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Pelc – Polskie Radio Kraków; red. Wojciech Brakowiecki – Polskie Radio Lublin

II Nagroda, ex aequo: red. Joanna Merecka-Łotysz – Polskie Radio Gdańsk; red. Tatiana Slowi – Polskie Radio Gdańsk

III Nagroda, ex aequo: red. Małgorzata Iwanicka – Polskie Radio Rzeszów; red. Magdalena Jasińska – Polskie Radio PiK; oraz red. Marzena Śmierciak – Polskie Radio Opole

Prasa:

Dziennikarz Medyczny Roku 2023: red. Dorota Romanowska, „Newsweek”.

Zwycięzcy I Nagrody: red. Bożena Stasiak-Klukowska – „SuperExpress”, „Świat Lekarza”; red. Zuzanna Kuffel – „Wysokie Obcasy”, „Gazeta Wyborcza”; red. Olga Tymanowska – „Puls Medycyny”.

II Nagroda, ex aequo: red. Marzena Brzozowska-Herod – „Smaki i Style Życia”; red. Olga Kamińska – „Rewia”.

III Nagroda, ex aequo: red. Agnieszka Fedorczyk – „Medical Tribune”; red. Katarzyna Matusewicz – „Puls Medycyny”; red. Monika Majewska – „Puls Farmacji” i „Puls Medycyny”; red. Magdalena Maria Bukowiecka – „Gazeta Olsztyńska”.

Internet:

Nagroda Dziennikarza Medycznego Roku 2023 przyznana przez red. Agnieszkę Katrynicz z ISBzdrowie.

I Nagroda, ex aequo: red. Beata Igielska z Serwisu Zdrowie PAP, red. Anna Kaczmarek z naTemat oraz red. Beata Pieniążek-Osińska z naTemat.

II Nagroda, ex aequo: red. Karolina Apiecionek z Radiozet.pl, red. Izabela Rzepecka z Zdrowie.Interia.pl, red. Joanna Rokicka z dziennik.pl oraz red. Patrycja Pupiec z WirtualnaPolska, abcZdrowie.

III Nagroda, ex aequo: redaktorzy Agnieszka Mazur-Puchała z Medonet, Agata Szczepańska z CowZdrowiu.pl, Karolina Rozmus z Wirtualna Polska (abcZdrowie), Magdalena Siraga z Poradnik Zdrowie, Aleksandra Zalewska-Stankiewicz z wprost.pl i hellozdrowie.pl, oraz Katarzyna Prus z Wirtualna Polska (abcZdrowie).

IV Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Lisowska – PulsMedycyny.pl; red. Monika Mikołajska – Medonet; red. Katarzyna Głuszak – Poradnik Zdrowie; red. Małgorzata Janik – Zdrowie.Interia.pl; red. Karolina Siudeja-Dudek – Zdrowie.Interia.pl.

Wyróżnienia: red. Tatiana Naklicka, red. Magda Ważna, red. Marlena Kostyńska, red. Piotr Brzózka, red. Alicja van der Coghen, red. Piotr Biernat, red. Katarzyna Grzęda-Łozicka, red. Ewa Kurzyńska, red. Karolina Gomoła, red. Karolina Świdrak, red. Mateusz Kasiak, red. Piotr Kallalas, red. Paulina Wójtowicz, red. Anna Klimczyk.

Telewizja:

– Tytuł Dziennikarz Medyczny Roku 2023 ex aequo: red. Anna Wilczyńska-Ciupa – TVN24; red. Anna Włodkowska-Kaszuba – TVP3 Gdańsk, Panorama.

– I Nagroda ex aequo: red. Katarzyna Poluchowicz, TVP3 Olsztyn; red. Izabela Kozdraś – TVP3 Szczecin.

– II Nagroda ex aequo: red. Krystyna Rymaszewska – TVP3 Bydgoszcz; red. Beata Wolańska – TVP3 Rzeszów; red. Maria Kaczorowska – TVP3 Poznań; red. Aleksandra Ciekot – TVP Nauka; red. Adam Giza – TVP.

III Nagroda ex aequo: Anna Kurzępa from TVP3 Lublin and Tomasz Boruszczak from Telewizja Toya, Łódź were both awarded the third prize.

IV Nagroda ex aequo: Karolina Ratajczak, Monika Kamińska, and Kinga Wasilewska from TVP3 Bydgoszcz were all awarded the fourth prize ex aequo.

Wyróżnienia: Marianna Dufek from TVP3 Katowice, Piotr Kuśmierzak from Polsat, Marcelina Krawczyk-Widomska from TVP3 Lublin, Natalia Słomkowska, Błażej Karczmarczyk, Joanna Wojno-Wolska, and Krystian Kaliszak from TVP3 Bydgoszcz all received special mentions.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszone prace i serdecznie gratulujemy Laureatom i wyróżnionym. Zapraszamy już teraz do udziału w przyszłorocznej rywalizacji.

Konferencja Noworoczna odbyła się pod patronatem wielu renomowanych instytucji medycznych i firm. Dziękujemy wszystkim za wsparcie, które umożliwiło zorganizowanie tego wydarzenia.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version