Artykuły partnerów Oferty pracy Gdańsk

Jakie zawody są najczęściej wyszukiwane na Pomorzu?

Czego możemy się spodziewać na rynku pracy w nadchodzącym roku? Przyjrzyjmy się zmianom oraz najpopularniejszy zawodom.

W całym kraju stopa bezrobocia jest stosunkowo niewielka, co sprawia, że świetnie wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej. W listopadzie 2023 roku było to 5% rejestrowanych bezrobotnych w wieku produktywnym. Dla samego województwa pomorskiego wynik wynosił 4,6%. Największy problem z pracą mają mieszkańcy powiatu lęborskiego, człuchowskiego i bytowskiego, z kolei najmniej bezrobotnych znajdziemy w większych miejscowościach: Sopocie, Gdyni, Gdańsku oraz Słupsku.

Jakich zawodów najczęściej wyszukują Pomorzanie?

Mieszkańcy całego województwa pracują w bardzo zróżnicowanych branżach. Inne oczekiwania mają czasem mieszkańcy małych miejscowości, a inne szukające zatrudnienia w Gdańsku. Uogólniając, można jednak powiedzieć, że w ostatnim czasie zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się stanowiska w branży IT. Wiele firm zatrudnia tego rodzaju pracowników w trybie zdalnym lub hybrydowym, co pozwala podjąć pracę niezależnie od miejsca zamieszkania.

Zgodnie z danymi otrzymanymi od portalu GoWork https://www.gowork.pl/opinie/gdansk popularne zawody w Gdańsku to również: inżynier, pracownik budowlany, kierowca, pracownik biurowy, handlowiec, pracownik marketingu.

Trendy na rynku pracy w nadchodzącym roku

Jedną z najistotniejszych zmian, z którymi się obecnie mierzymy, jest cyfryzacja i komputeryzacja. Wiele branż silnie odczuło wkroczenie sztucznej inteligencji, która przyspiesza pewne procesy, ułatwia ich wykonywanie, lecz z drugiej strony wymaga obsługi przez specjalnie wykwalifikowane osoby. Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje pracowników, którzy nie boją się nowinek technologicznych, szybko przyswajają nową wiedzę. Wzrasta też zapotrzebowanie na osoby przeprowadzające szkolenia z zakresu obsługi sztucznej inteligencji.

Zgodnie z prognozą w ramach badania Barometr zawodów najbliższy rok będzie obfitował w ogłoszenia o pracę w takich branżach jak:

  • TSL,
  • edukacyjna,
  • budowlana,
  • medyczno-opiekuńcza,
  • produkcyjno-przemysłowa.

Praca w Gdańsku będzie dostępna dla osób o różnym poziomie wykształcenia i zróżnicowanych kwalifikacjach. Pamiętaj jednak, że aby więcej zarobić, warto je podnosić.

Nadchodzące zmiany to również wzrost płacy minimalnej w kraju oraz podwyżki dla nauczycieli. Te ostatnie mają zwiększyć zainteresowanie pracowników edukacji wakatami w szkołach.

Kolejną istotną zmianą, z jaką się spotkamy, jest wzrost świadczenia dla rodzin z dziećmi o 300 zł. Na każde dziecko państwo będzie teraz wypłacać 800 zł. Obok podwyżek płacy minimalnej do 4242 zł brutto, może to spowodować wzrost zapotrzebowania na usługi konsumpcyjne. Przypuszczalnie zwiększeniu ulegnąć oferty pracy Gdańsk na fryzjerów, pracowników remontowych, kosmetyczki, pracowników medycznych itp.

Zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu rok 2024 na rynku pracy w województwie Pomorskim powinien być stabilny. Nie zapowiadają się żadne większe wahnięcia. Bardzo dobrze zapowiada się gdański rynek pracy w przyszłości. Poszukując tu zatrudnienia, niemal każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Niewielki odsetek bezrobotnych to często młode matki oraz osoby, które z jakichś przyczyn nie chcą lub nie mogą podjąć stałej pracy. Jeśli więc marzy ci się kariera w Gdańsku, nadchodzący rok może być twoją szansą.

Exit mobile version