Jedność poprzez Sztukę: Jak wspólna pasja łączy ludzi
Kultura

Jedność poprzez Sztukę: Jak wspólna pasja łączy ludzi

III odsłona Festiwalu Artystycznego „Łączy nasz sztuka” w Arche Hotelu Częstochowa to wyjątkowa okazja, aby poznać wyjątkowe dzieła sztuki i doświadczyć ich inspirującego i emocjonującego wpływu na widza. Oglądać można ją jeszcze do 22 października tego roku.

Dzięki wystawie poznajemy szeroki wachlarz prac 16 twórców, których dzieła wpisują się w nurt sztuki naiwnej. Artyści połączeni w pary, zarówno ci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, jak i profesjonaliści, tworzą niezwykłe dzieła, które posiadają wspólne podobieństwa formalne oraz tematyczne. Wystawa stanowi doskonałą okazję dla miłośników sztuki do poznania szerokiego spektrum twórczości.

Festiwal Artystyczny „Łączy nas sztuka” zorganizowany przez Grupę Arche, Stowarzyszenie Wspólnota Arche oraz Fundację Leny Grochowskiej, która daje zatrudnienie już 70 osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, był zwieńczony uroczystym wernisażem 8 października w hotelu. Goście z Częstochowy i okolic mieli możliwość poznania działania Fundacji bliżej. Nie tylko wypowiedź dyrektor łochowskiego oddziału Fundacji Sylwii Szelest zaktywizowała przybyłych do zapoznania się z jej działalnością, ale także uczestnictwo pracowników i uczestników wystawy z niepełnosprawnościami intelektualnymi, a także prezentacja produktów, jakie wykonuje Fundacja, przybliżyły uczestnikom ważną misję wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Podczas otwarcia wystawy odbyło się także spotkanie poświęcone tworzeniu kolekcji sztuki, które poprowadziła kuratorka artystyczna i uczestniczka Festiwalu oraz prezeska Stowarzyszenia Wspólnota Arche Monika Wojciechowska. Jego uczestnikami byli: Marek Kowalski – dr sztuki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Barbara Derda – mgr sztuki i instruktor malarstwa z WTZ w Sochaczewie oraz Marcin Piasecki – dziennikarz i pasjonat sztuki.

Na zakończenie uczestnicy wernisażu mogli wylicytować dzieła artystów biorących udział w wystawie. Przychody z aukcji w całości zasiliły konto Fundacji, a połowa z nich została przekazana artystom, którzy sprzedali swoje obrazy.

Na wystawie wzięli udział artyści podzieleni w pary: Klaudiusz Grabisna i Andrzej Fogtt, Damian Czerwiński i Stanisław Baj, Karolina Bakiera i Lena Grochowska, Karolina Świtalska i Monika Wojciechowska, Dorota Filipiuk i Ola Szerstobitow, Krzysztof Matuła i Daniel Pielucha, Kamil Biernacki i Tomasz Lubaszka oraz Krzysztof Grodzicki i Marek Kowalski.

Uświetnieniem wystawy był występ częstochowskiego pianisty, a goście zostali zaproszeni do spróbowania wyśmienitych przekąsek przygotowanych przez załogę Arche Hotelu Częstochowa.

Sztuka jest kanałem przekazywania uczuć, myśli i doświadczeń za pomocą kolorów, form i tekstur, bez względu na poziom wykształcenia artystycznego.

Goście mogli podziwiać wystawę tworzoną przez artystów, którzy wyrazili siebie samych na wiele różnych sposobów, a wszystko to podczas wyjątkowego wydarzenia.

Każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie, ponieważ dzieła artystów były różnorodne, zarówno pod względem techniki, jak i samego tematu.

Szeroki wybór obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki zapewnił gościom niezapomniane wrażenia i pozostawił pozytywne wspomnienia.

Sztuka profesjonalna wymaga od artysty dużej wiedzy i doświadczenia. Oznacza to, że artysta ma świadomość tego, co chce przekazać swoim dziełem sztuki, jak to zrobić i jaki efekt osiągnąć. Warto jednak zauważyć, że nie wszystko jest tu zaplanowane, a czasem decyzje te są kształtowane przez przypadek i spontaniczność.

Sztuka nieprofesjonalna to swoista forma eksperymentu artystycznego, która może się odznaczać prostotą kompozycji i techniki. Może ona pochodzić zarówno z impulsu emocji jak i z zamierzonej decyzji twórczej. Charakteryzuje się ona przystępnością w odbiorze, jest zatem dostępna dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w świat artystycznych eksperymentów.

Malarstwo to szczególne narzędzie ekspresji i terapii dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im dostosowanie sposobu wyrażania siebie i realizowania swoich celów do własnych potrzeb.

Tworzenie działa jak terapeutyczny lek – zarówno dla psychiki, jak i emocji artysty. Umożliwia ono uzyskanie satysfakcji i poczucia własnej wartości oraz stanowi doskonałą platformę do nawiązywania więzi i dzielenia się swoimi dziełami z innymi.

„Historycy sztuki zaproponowali wiele określeń dla definiowania niektórych artystów. Artyści chorzy psychicznie, artyści prymitywiści, malarze naiwni, malarze autystyczni, określeń jest bez liku. Tak dla przypomnienia wymienię kilka nazwisk, wobec których te określenia zostały użyte i świecą jak robaczki świętojańskie w ciemnościach Światowej Sztuki. Maria Prymaczenko, Teofil Ociepka, Celnik Rousseau, Nikifor Krynicki, Michał Anioł (autyzm), Leonardo da Vinci (autyzm), Vincent van Gogh, Edward Munch (chory psychicznie), Francesco Goya (chory psychicznie), Seraphine Louis czy Adolf Wolfli” – mówi Andrzej Fogtt, patron artystyczny Festiwalu.

Współpraca tych różnych środowisk artystycznych może pomóc wzmocnić pozytywne i twórcze relacje między nimi. Przez konfrontację z różnymi kulturami i medium, obie strony będą miały okazję do poznania nowych perspektyw, które zwiększą ich zrozumienie i tolerancję.

6 maja miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – wernisaż pierwszej wystawy naszych prac w Galerii Leny Grochowskiej w Pałacu i Folwarku Łochów. Kolejne odbędą się 29 maja w Arche Hotelu Krakowska w Warszawie, a następnie w Łodzi, Żninie, Lublinie i Gdańsku.

„Wspaniała inicjatywa Leny i Władysława Grochowskich, firmy Arche oraz całego zespołu pasjonatów którzy roztoczyli protektorat nad grupą artystów z niepełnosprawnościami przynosi wspaniałe rezultaty” – pisze Andrzej Fogtt.

Stowarzyszenie Wspólnoty Arche zaprasza do udziału w swoim wyjątkowym konkursie fotograficznym „(Nie)zapomniane zabytki”. Inicjatywa ta powstała z myślą o zwróceniu szerszej uwagi na zapomniane zabytki oraz ich rewitalizacji. Ten konkurs skierowany jest do wszystkich kreatywnych ludzi związanych z fotografią, którzy chcą wykorzystać swoje talenty. Nagrodą główną jest 5-dniowy pobyt w wybranym Arche Hotelu, podczas którego zwycięzca będzie miał okazję do organizacji sesji zdjęciowej.

Wspólnota Arche zachęca również do udziału w XII edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Ta inicjatywa ma na celu promowanie sztuki amatorskiej oraz twórców, którzy wykształcili swój własny sposób tworzenia dzieł sztuki, pozostający poza ramami naukowych schematów.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ