Świat sztuki na wyciągnięcie ręki: PGE zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką
Kultura

Świat sztuki na wyciągnięcie ręki: PGE zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką

Fundacja PGE ma zaszczyt zaprosić uczniów szkół podstawowych do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”. Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży malarstwa polskiego, poprzez zachęcanie ich do twórczego działania. W tym roku tematem prac konkursowych jest malarstwo Józefa Chełmońskiego. Chętni mają czas na przesłanie swojej pracy do 4 stycznia 2024 roku. Zachęcamy do udziału!

„Jako jeden z największych mecenasów kultury szczególną uwagę poświęcamy rozwojowi inicjatyw nastawionych na edukację, a takim projektem jest konkurs >>Spotkania ze sztuką<<. Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów z całej Polski. Otrzymaliśmy wówczas ponad 500 konkursowych prac, z których wyłoniliśmy 90 laureatów. Dzięki temu z lekcji muzealnych skorzystało blisko 1800 uczniów. Dowodzi to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chce mieć kontakt ze sztuką. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji tego projektu. Chcemy umożliwić jeszcze większej liczbie młodych ludzi z małych miejscowości kontakt ze sztuką, zabierając ich do najważniejszych muzeów sztuki w Polsce” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Konkurs „Spotkania ze sztuką” jest skierowany do uczniów podstawówek ze wszystkich miejscowości w Polsce. Uczniowie klas I-VIII będą mieli okazję prezentować swoją kreatywność i umiejętności plastyczne. Ponadto, uczestnicy będą mieli szansę odwiedzenia najważniejszych instytucji kulturalnych w kraju.

Konkurs polega na wykonaniu interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego, którą należy przedstawić na papierze technicznym w formacie A2 w dowolnej technice: ołówek, kredka, flamaster, farba (akwarelowa, olejna, akrylowa) lub węgiel. Prace należy dostarczyć do organizatora konkursu w terminie od 27 listopada br. do 4 stycznia 2024 roku. Zostaną one ocenione w 3 kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII, zgodnie z ustalonymi kryteriami: odpowiedniość tematyce, walor estetyczny oraz oryginalność.

Laureaci konkursu (wraz z opiekunem) zostaną nagrodzeni wycieczką do jednego z pięciu objętych mecenatem PGE Muzeów Narodowych w Polsce: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Podczas wycieczki uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej. Autorzy zwycięskich prac otrzymają indywidualne nagrody w postaci bonu o wartości 300 złotych do wykorzystania w sklepie Empik.

Konkurs trwa od 27 listopada 2023 r. do 4 stycznia 2024 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 19 stycznia 2024 r., zaś lekcje muzealne będą się odbywać od lutego do 10 czerwca 2024 r.

Jeśli pragniesz wziąć udział w konkursie „Spotkania ze sztuką”, odwiedź naszą stronę internetową www.spotkaniazesztuka.pl i zapoznaj się z szczegółami oraz pobierz kartę zgłoszeniową.

Link do filmu, YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kE6fTYRvFmg

PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera działalność wielu instytucji kultury w całej Polsce. Są to m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Kielcach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz 17 filharmonii i instytucji muzycznych. Filharmonie stanowią szczególnie ważny element tego wsparcia, ponieważ obejmują one: Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonię Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Filharmonię Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonię im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Operę Lubelską, Filharmonię Gorzowską, Filharmonię Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach i Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze, Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina.

PGE wspiera kulturę nie tylko poprzez finansowe wsparcie wydarzeń i instytucji kulturalnych, ale również zachęca wszystkich do obcowania z kulturą poprzez edukację. W 2022 roku w instytucjach kultury wspieranych przez PGE zorganizowano ponad 6 tys. pojedynczych wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6 mln osób. PGE wspiera także inicjatywy edukacyjne skierowane do dzieci. W muzealnych programach edukacyjnych, wspieranych przez PGE, wzięło udział ponad 960 tys. dzieci. Oznacza to, że wsparcie PGE pozwoliło na realizację zajęć z dziedziny kultury dla co czwartego ucznia w Polsce.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ