TRAKO 2023: Przyszłość podróżowania na horyzoncie
Gospodarka / Biznes

TRAKO 2023: Przyszłość podróżowania na horyzoncie

Kolejna generacja biletomatów, wprowadzona przez spółki Grupy PKP (PKP S.A. i PKP Informatyka), umożliwia wystawienie jednego biletu na dowolne połączenie kolejowe w Polsce. Dodatkowo biletomat szuka wszelkich dostępnych zniżek i informuje o usługach oferowanych na dworcu. 15. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO były okazją do prezentacji pierwszego prototypu nowej generacji biletomatów.

Podczas wydarzenia, Rafał Zgorzelski, Tadeusz Turzyński i Maciej Małecki zaprezentowali innowacyjny biletomat, który ma na celu ułatwienie podróżowania pasażerom. Zarząd PKP S.A. i Grupy PKP, prezes zarządu PKP Informatyka oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych wspólnie wprowadzili ten nowatorski produkt.

Biletomat uniwersalny to doskonały wybór, który pomaga w wyborze najlepszego połączenia kolejowego, znajduje zniżki, informuje o usługach dostępnych na dworcu i wydrukuje jeden bilet na wszystkie odcinki trasy. To prosty i szybki sposób na zorganizowanie podróży.

PKP S.A. wprowadzi 28 nowych urządzeń biletomatów uniwersalnych na wybranych dworcach w całej Polsce w I kwartale 2024 r. Testy urządzeń są już w fazie realizacji, a ich wdrożenie będzie wspierane przez kilku przewoźników pasażerskich, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w tym projekcie.

„Rynek kolejowy ma charakter konkurencyjny. Istnieje wielu przewoźników: nie tylko PKP Intercity, ale też koleje regionalne, które funkcjonują w ramach jednego bądź kilku województw. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy przewoźnik ma dziś możliwość wystawienia w przestrzeni dworca kolejowego własnego biletomatu. Chcemy odejść od tego absurdu” – wyjaśnia Rafał Zgorzelski.

Dyrektor wykonawczy PKP S.A. wyjaśnił, że firma stara się maksymalnie poprawić jakość usług oferowanych zarówno pasażerom, jak i przewoźnikom wykorzystującym stacje kolejowe czy perony.

„Dla przewoźnika oznacza to także korzyści w wymiarze finansowym – nie będzie musiał inwestować w zakup własnych urządzeń, ale będzie mógł korzystać z tego wspólnego urządzenia, które PKP wystawi dla wszystkich zainteresowanych” – zaznaczył Rafał Zgorzelski.

Polskie Koleje Państwowe mają na celu zapewnienie bezpiecznego środowiska cyfrowego, które zabezpiecza prywatne dane pasażerów oraz zapewnia niezbędne funkcjonowanie kolei. Firma opracowała wiele inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa, takich jak wdrożenie nowych technologii i procedur dotyczących ochrony danych.

Po raz 15. międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO odbędą się w dniach 19-22 września 2023 r. na Amber Expo w Gdańsku. Oczekuje się, że w tym roku udział weźmie ponad 600 wystawców z 30 różnych krajów.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ