Głosowanie: Czy należy przedłużyć zakaz wwozu zboża z Ukrainy?
Polityka

Głosowanie: Czy należy przedłużyć zakaz wwozu zboża z Ukrainy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że ministrowie rolnictwa państw przyfrontowych są za przedłużeniem zakazu wwozu ukraińskiego zboża. Minister Robert Telus oświadczył podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że wszelkie wysiłki skupiają się na utrzymaniu obecnego stanu rzeczy.

W skali kraju, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że wszelkie kroki są podejmowane, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność rolnictwa w kraju. Niedawne wydarzenia wskazują na to, że ukraińskie zboże nie zagraża krajowym produktom, dlatego wprowadzenie zakazu wwozu zostało przedłużone.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentowali Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu oraz Krzysztof Ciecióra, Podsekretarz Stanu, którzy wzięli udział w konferencji.

Zakaz wwozu zboża z Ukrainy na rynki Unii Europejskiej został wprowadzony w celu ochrony interesów producentów europejskich i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Podczas nieformalnej Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa, która odbyła się we wtorek 6 września 2023 r., Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa, wspomniał o danych dotyczących eksportu zboża z Ukrainy.

Według danych przytoczonych przez Ministra Roberta Telusa, przed wprowadzeniem zakazu wwozu zboża do krajów przyfrontowych Ukraina eksportowała drogą lądową do UE ok. 3 mln ton zboża, a po wprowadzeniu zakazu spadł do ok. 2,2 mln ton.

Mimo to, po pewnym czasie, ilość eksportowanego zboża do UE powróciła do poziomu 3-3,4 mln ton.

Minister Robert Telus zaznaczył, że zamknięcie importu do pięciu krajów nie będzie miało żadnego wpływu na sytuację. Zaznaczył również, iż jakakolwiek decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie jest dla wszystkich dobra, jednak Polska podejmie swoje działania, w tym zakaz importu zbóż do naszego kraju, w trosce o polskiego rolnika i interes Polski.

Polski rząd podkreśla, że działania podejmowane przez Komisję Europejską powinny być przede wszystkim polubowne i współmierne.

Minister Telus zaapelował również do Komisji o to, aby wzięła pod uwagę interesy polskiego rolnika i wspierała go w zakresie zabezpieczenia i zarządzania zasobami żywnościowymi.

Opozycja zareagowała na decyzję Prawa i Sprawiedliwości i wystąpiła z protestem. Przedstawiciel opozycji powiedział: „To niedopuszczalne, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się uniemożliwić polskim europosłom z opozycji wzięcie udziału w bardzo ważnej debacie. To złamanie wszelkich standardów demokratycznych i jasne dowody, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest zainteresowany włączeniem się w debatę na temat przedłużenia zakazu”.

Szef resortu rolnictwa wyraził swoje zaniepokojenie brakiem działań opozycji w obronie interesów polskiego rolnika podczas konferencji prasowej w Karpaczu.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP pochodzą bezpośrednio od nadawcy i są publikowane bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca jest odpowiedzialny za treść przesłanych komunikatów zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ