EuroSkills Gdańsk 2023: Największy Rekord Umiejętności Branżowych
Polityka

EuroSkills Gdańsk 2023: Największy Rekord Umiejętności Branżowych

Ponad 578 młodych i ambitnych profesjonalistów z 32 krajów Europy uczestniczyło 5 września w uroczystym otwarciu EuroSkills Gdańsk 2023 – ósmej edycji największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności branżowych. To wyjątkowe wydarzenie organizowane jest co 2 lata od 2006 roku, a w tym roku zawodnicy będą rywalizować w aż 42 konkurencjach.

W EuroSkills biorą udział najlepsi profesjonaliści w wieku 16-25 lat z całej Europy, którym patronuje WorldSkills Europe – organizacja zrzeszająca 32 kraje członkowskie. Tegoroczna edycja w Gdańsku jest organizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). 

„Wiele krajów aspiruje do tego, by organizować tę imprezę. Tu spotykają się światy, które decydują o tym, jak wygląda rozwój gospodarczy każdego kraju. Mamy tu szeroko pojętą edukację, nie tylko szkoły, ale też i uczelnie wyższe, mamy świat biznesu, przedsiębiorców i przemysł w branżach, które najczęściej występują na rynku pracy” – powiedział dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor FRSE i przewodniczący WorldSkills Poland.

Wśród 42 różnorodnych konkurencji, na terenie Amber Expo rywalizują młodzi profesjonaliści. Wśród nich znajdują się popularne dyscypliny, takie jak gotowanie, spawanie, instalacje elektryczne i sanitarne, a także nowoczesne zawody takie jak integracja robotów przemysłowych, architektura cyfrowa, chmura obliczeniowa i przemysł 4.0. Nie zabrakło również klasycznych zawodów, takich jak florystyka.

„To największe wydarzenie w dotychczasowej historii EuroSkills w Europie, ponieważ rozgrywanych jest najwięcej konkurencji i uczestniczy w nich największa liczba drużyn krajowych. Inne rekordy to np. 17 ton jedzenia, które zapewniamy zawodnikom i ekspertom. Mamy tu rekordową liczbę 1300 wolontariuszy, a od roku nad organizacją zawodów pracuje 500 osób – nie tylko z FRSE, ale również z firm, które z nami współpracują, naszych podwykonawców i partnerów” – wymieniał Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego FRSE.

Polska otrzymała szansę zorganizowania zawodów europejskich po tym, jak – ze względu na konflikt toczący się na Ukrainie – w 2022 r. została odwołana organizacja EuroSkills w rosyjskim Sankt Petersburgu. Przygotowanie naszego wydarzenia trwało rekordowo krótko, bo zaledwie 15 miesięcy, podczas gdy w normalnym trybie organizacja tak dużej imprezy zajmuje ok. 4 lat. 

„Przyjechali wczoraj delegaci techniczni, obejrzeli wszystkie stanowiska i nie mieli praktycznie żadnych uwag. Mało kto chciał uwierzyć, że to możliwe, by zorganizować tak dużą imprezę w ciągu jednego roku, ale udało się” – zaznaczył dyrektor generalny FRSE.

Bardzo cenimy wsparcie finansowe ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) oraz wsparcie sponsorów z obszaru przemysłu i instytucji branżowych, bez których zorganizowanie zawodów nie byłoby możliwe.

Kolejnym istotnym czynnikiem w organizacji zawodów było zaangażowanie wykwalifikowanych trenerów sportowych oraz profesjonalnego personelu technicznego.

Bez poświęcenia profesjonalnych trenerów sportowych oraz wykwalifikowanego personelu technicznego, organizacja zawodów nie byłaby możliwa.

„EuroSkills Gdańsk 2023 to owoc naszego wspólnego zaangażowania w proces nowoczesnego kształcenia zawodowego w Polsce. Dzięki środkom w programie POWER i grantom Komisji Europejskiej kontynuujemy starania na rzecz polepszenia standardów edukacji i przygotowywania młodych ludzi do wyzwań dzisiejszego świata” – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Aby wziąć udział w konkursie EuroSkills, zawodnicy muszą przejść skrupulatnie przygotowane eliminacje krajowe i wystartować w krajowych konkursach organizowanych w 32 krajach członkowskich WorldSkills Europe. Polska drużyna składa się z 41 zawodników, którzy biorą udział w 36 konkurencjach.

Wybieranie zawodników do udziału w EuroSkills zapewnia skrupulatne eliminacje krajowe oraz udział w krajowych konkursach organizowanych w 32 państwach członkowskich WorldSkills Europe. Polska drużyna złożona z 41 zawodników, walczy o zwycięstwo w 36 konkurencjach.

Aby wziąć udział w EuroSkills, zawodnikom należy przejść skrupulatne eliminacje krajowe i zdobyć miano najlepszego uczestnika krajowych konkursów organizowanych w 32 państwach członkowskich WorldSkills Europe. Polska drużyna liczy 41 zawodników, którzy rywalizują w 36 dyscyplinach.

„Nasi zawodnicy mają już pewne doświadczenia, występowali już i na zawodach światowych i na europejskich. Do tej pory zdobywaliśmy medale w gotowaniu, we florystyce i w spawaniu, ale wiem też od naszego team leadera, że jesteśmy mocną drużyną w tych bardzo technologicznych zawodach, więc i tu mamy nadzieję na medale” – podkreślił dr hab. Paweł Poszytek.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ