Świętowanie z Bożym błogosławieństwem: Dożynki Jasnogórskie 2020
Polityka

Świętowanie z Bożym błogosławieństwem: Dożynki Jasnogórskie 2020

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi serdecznie zaprasza na uroczystości Jasnogórskich Dożynek. Wczorajsza msza święta celebrowana była przez księdza biskupa Piotra Sawczuka z Drohiczyna, a uroczystość dziękczynienia za plony uświetnili starostowie Paweł i Dorota Krychniakowie z Lipiec Reymontowskich wraz z dziećmi.

Ojciec Samuel Pacholski powitał gości w Jasnej Górze, przypominając im, że każdy rolnik wkładający ziarno do ziemi odczuwa w swoim sercu obietnicę, że jego nasiona przyniosą plon obfity i bujny.

Rolnicy w Polsce zasługują na wielki szacunek. Kiedy trudna ziemia wymagała wyciągnięcia chleba dla kraju, to oni wytrwale im sprostali. W chwilach zagrożenia byli gotowi bronić tej ziemi, jak wyraził to święty Jan Paweł II. Dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powitał rolników na Jasnej Górze i oddał im hołd za ich ofiarną pracę.

Polscy rolnicy wykonali wiele ważnych zadań, które pomogły zapewnić bezpieczeństwo i dobrobyt kraju. Dlatego powinniśmy dziś okazać im szacunek, uznanie i wdzięczność za ich ciężką pracę. Minister Robert Telus odzwierciedlił ten szacunek, spotykając się z rolnikami na Jasnej Górze i wyrażając swoje uznanie dla ich wysiłków.

Właśnie obchodzimy piękny staropolski zwyczaj, który ma na celu podziękowanie za plony. Minister rolnictwa podkreślił, że to święto wsi oraz jej mieszkańców, a silne rolnictwo w dynamicznie rozwijającej się gospodarce jest naszym planem i strategią przyszłych działań. Przed tronem Matki Bożej minister powiedział, że jako rząd, jesteśmy z mieszkańcami wsi i przeznaczamy dużą pomoc finansową dla polskiej wsi. Łączna suma pomocy wynosi 15 mld zł, a w 2023 jest to 10 mld zł.

Święto poświęcone wsi i jej mieszkańcom jest wyrazem naszego szacunku i uznania dla ich ciężkiej pracy. Pragniemy zapewnić ludziom zamieszkującym wieś wszystkie środki, które pozwolą im na godne życie. Z tego powodu wprowadzamy poważne inwestycje w rolnictwo na całym terenie kraju.

Chcemy, abyśmy mogli cieszyć się bogactwem plonów i zapewnić mieszkańcom polskiej wsi godną przyszłość. Dlatego też chcemy zaoferować im znaczną pomoc finansową, która w 2023 r. wyniesie 10 mld zł.

Rząd ukazuje swoją odpowiedzialność wobec rolników poprzez dopłaty do zbóż, pomoc nawozową, dopłaty do silosów oraz wiele innych projektów wsparcia.

Minister Robert Telus zauważył, że wzmacnianie przetwórstwa, budowanie grupy spożywczej i polskich hodowli pozwoli rolnikom osiągnąć zarówno dumę, jak i materialny sukces za swoją pracę.

Rolnicy, jestem dumny z Waszej pracy i chciałbym Wam życzyć wszystkiego, co najlepsze: zdrowia, szczęścia i obfitych plonów w nadchodzących latach. Niech Wasze trudy przyniosą owoce!

Życzę Wam, aby Matka Boża, która tak pięknie pojawia się w kalendarzu rolników, wspierała Was swoją opieką. Minister Robert Telus składa wszystkim polskim rolnikom radosne pozdrowienie: „Szczęść Boże!”

Biskup Piotr Sawczuk wezwał do wdzięczności wobec Boga.

– Z wielkim szacunkiem musimy wyrażać wdzięczność Bogu za obfite dary, którymi nas obdarza. Niech błogosławieństwo, jakie On wyświadczył rolnikom i ich rodzinom, będzie dla nas wszystkich przestrogą i przykładem – powiedział biskup.

Biskup podkreślił, że wpływ i współtworzenie przez rolników wszystkich ogniw łańcucha żywnościowego od pola do stołu wymaga zaufania i wspólnych działań.

Prezydent Andrzej Duda wyraził uznanie dla wszystkich, którzy włożyli wysiłek w uprawę ziemi, zbieranie plonów i przygotowanie tego szczególnego święta. „Dożynki to wyjątkowa chwila, kiedy możemy dziękować za urodzajną ziemię, która daje nam codzienną wyżywienie i zabezpiecza nasze wspólne dobro” – napisał prezydent.

Uroczyste wręczenie darów ołtarza

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, wraz z sekretarzem stanu Januszem Kowalskim i podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą uroczyście wręczyli dary ołtarza w postaci trzech ornatów.

Dbając o polskiego rolnika

Po uroczystościach święta dziękczynienia na Jasnej Górze, minster Robert Telus wraz z sekretarzem stanu Januszem Kowalskim i podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą spotkali się z mediami, by podzielić się swoim sukcesem w ochronie polskich rolników.

Minister rolnictwa Robert Telus przygotowuje się do wyjazdu na nieformalny szczyt ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, który odbędzie się w Hiszpanii. Celem jego wyprawy jest przekonanie Unii Europejskiej do przedłużenia embarga na ukraińskie produkty rolne do końca bieżącego roku.

Zgodnie z ustaleniami z pod koniec ubiegłego tygodnia, państwa przyfrontowe potwierdziły wspólne stanowisko w tej sprawie.

Minister Telus przyznał, że jest przekonany o słuszności tej decyzji i zamierza zabiegać o jej przestrzeganie.

Pan minister wystąpił z inicjatywą, by przedłużyć istniejący zakaz. 12 nadchodzących dni okazać się może rozstrzygających dla wielu rolników, którzy padają pytanie – co się wydarzy po 15 września – powiedział wiceminister Janusz Kowalski.

Polska i jej społeczeństwo, w tym polscy rolnicy, ponad rok temu podjęli wielkie wyzwanie i stali się wspierającymi w sytuacji ukraińskich uchodźców – stwierdził wiceminister Krzysztof Ciecióra.

My, jako Polska, nie zgadzamy się na to, aby polscy rolnicy byli poszkodowani przez niezgodne z prawem i arbitralne decyzje urzędników unijnych w Brukseli – dodał.

Głos Jana Krzysztofa Ardanowskiego, byłego ministra rolnictwa i obecnego doradcy Prezydenta RP, był szczególnie ważny podczas konferencji. Mówił on, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej oraz za zaopatrzenie w żywność ludzi mieszkających na Bliskim Wschodzie czy Azji Wschodniej powinno leżeć na barkach europejskich gospodarstw rolnych, a nie na importowanej żywności z Ukrainy czy Ameryki Południowej.

Jan Krzysztof Ardanowski niezwykle podkreślał, że europejskie rolnictwo może zapewnić odpowiednią ilość żywności dla prawie 500 milionów ludzi mieszkających w UE, a także dla głodujących ludzi na innych kontynentach, jeśli tylko będzie dobrze funkcjonować.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wyraził swoje przekonanie, że dobrze funkcjonujące rolnictwo jest naszą racją stanu. Jutro wybiera się na spotkanie z misją obrony polskiego rolnictwa i rolnika. Minister zaznaczył, że budowanie prawdziwych korytarzy solidarnościowych jest przyszłością i to za co jedzie na spotkanie.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że rolnictwo ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, a także dla Unii Europejskiej. Dlatego tak ważne jest, aby chronić polskich rolników, a nie przerzucać przez granicę produkty z Ukrainy do Polski.

PAP SA publikuje komunikaty w serwisie bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści i w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ