Polityka

Od ruin do muzeum – Przemiany Twierdzy Wisłoujście

Gdańskowi udało się pozyskać środki na rewaloryzację jednego z najcenniejszych zabytków – Twierdzy Wisłoujście, dzięki dwóm pożyczkom. Muzeum Gdańska otrzymało 15 mln zł z tzw. pożyczki miejskiej, natomiast 12 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zostały przeznaczone na ten cel.

Twierdza Wisłoujście to jedyna z zachowanych nowożytnych fortyfikacji morskich dawnej Rzeczypospolitej. Kiedyś mieściła się nad samym brzegiem morza, a obecnie znajduje się głęboko w kanału portowym. Jej głównym zadaniem było zabezpieczenie wejścia do portu gdańskiego. Poza funkcjami wojskowymi, od 1482 roku stanowiła również latarnię morską. Od ponad 50 lat jest częścią Muzeum Gdańska. W 2018 roku została wpisana na prezydencką listę Pomników Historii RP.

Twierdza została zamknięta trzy lata temu w celu przeprowadzenia kompleksowych prac rewaloryzacyjnych. Obecnie trwają zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz prace konserwatorskie w obrębie Bastionu Artyleryjskiego, Bastionu Ostróg i Południowo-Wschodniego. Dodatkowo w Koszarach Napoleońskich wykonywany jest gruntowny remont, który w przyszłości umożliwi prowadzenie tam obsługi turystycznej i organizowanie sal wystawowych.

Zgodnie z planem, do 2024 roku ma powstać około 700 m kw. powierzchni wystawowej. Muzeum planuje przygotować szereg niezwykłych ekspozycji, jedną z nich będzie ta poświęcona powstańcom listopadowym, którzy zostali uwięzieni w twierdzy. Po ukończeniu prac i udostępnieniu twierdzy turystom, będzie ona stanowić niezwykłą atrakcję.

Dyrektor Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski, zaznacza, że dzięki wsparciu pożyczkami unijnymi oraz samorządowymi, Twierdza Wisłoujście zostanie zrewaloryzowana. „Do tej pory udostępnialiśmy Twierdzę jako trwałą ruinę, lecz po rewaloryzacji stanie się ona całorocznym obiektem muzealnym i kulturalnym” – wyjaśnił.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podkreśla, że jeśli nie ma wsparcia od rządu, to mogą przyjść z pomocą środki samorządowe, jak wsparcie z Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Marszałek jest gotowy na kolejne etapy rewaloryzacji i na ponowne otwarcie, aby gościć mieszkańców Gdańska i Pomorza oraz turystów.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version