Polityka

Nowy wymiar luksusu na Pomorzu: Zmodernizowany port jachtowy w Pucku

Uroczyste otwarcie Puckiej Mariny, która przeszła gruntowną modernizację za 39 mln zł w tym 22 mln zł z funduszy europejskich, została przyjęta z wielkim entuzjazmem. Nowy obiekt dysponuje 98 miejscami do cumowania jachtów oraz jednostek białej floty, dzięki czemu zyskał na funkcjonalności i bezpieczeństwie.

Po półtorarocznej budowie mariny w Pucku, ukończono budowę części falochronu północnego, a także stałego pomostu połączeniowego o długości 180 m, wraz z trzema dodatkowymi pomostami pływającymi dla jachtów.

„Otwarcie mariny jest dla nas powodem do dumy i wielkiej radości. To bardzo ważny krok naprzód w rozwoju Pucka. To też spełnienie zobowiązania wobec naszych przodków, którzy wybrali Puck na dokonanie zaślubin Polski z morzem po 148 latach niewoli oraz tych, którzy budowali port we wczesnym średniowieczu. To pokazuje związek Pucka z morzem od zarania dziejów. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń, by ten związek utrwalać. I to dla nich głównie tworzymy nową infrastrukturę portową” – powiedziała Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Ulica Żeglarzy została gruntownie przebudowana, a w ramach modernizacji zainstalowano specjalne postumenty do poboru energii, wody i sprzętu ratunkowego, a także drabinki i knagi cumownicze. Marinerzy mogą korzystać z niewielkiego bosmanatu, przenośnych sanitariatów i stałego systemu odbioru zanieczyszczeń jachtowych.

„Jako marszałek województwa pomorskiego, a prywatnie jako zagorzały żeglarz bardzo się cieszę, że w Puck zrealizowano tę inwestycję. Możliwość bezpiecznego i wygodnego cumowania jachtów oraz jednostek białej floty to niewątpliwie ważne udogodnienie dla mieszkańców i przybywających do naszego regionu turystów” – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Rozbudowa mariny w Pucku okazała się największym przedsięwzięciem realizowanym w ramach strategicznego projektu województwa pomorskiego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska. Przedsięwzięcie to pochłonęło niemal 39 mln zł, z czego ponad 22 mln zł pochodziło z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Inwestycja zrealizowana w ramach projektu strategicznego pomorskiego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska, jaką jest rozbudowa mariny w Pucku, kosztowała blisko 39 mln zł, w tym 22 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Samorząd Pucka planuje dalszy rozwój swojej mariny poprzez rozbudowę falochronów na Półwyspie Helskim: północnego, wschodniego oraz zachodniego, wraz z instalacją pomostów i zaplecza. Inwestycja będzie realizowana przez Urząd Morski w Gdyni, dzięki czemu marina będzie mogła dysponować łącznie ok. 250 miejscami do cumowania jachtów oraz statków białej floty.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version