? „Czy po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego paszporty COVIDowe zostaną w obiegu? – Przegląd prawny
Polityka

? „Czy po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego paszporty COVIDowe zostaną w obiegu? – Przegląd prawny

Koniec czerwca będzie oznaczać zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w związku z Covid-19 – informuje Prawo.pl. Jeśli zaistnieje potrzeba wprowadzenia obostrzeń w przyszłości, nie będzie trzeba tworzyć systemu od nowa. Zapobieganie zakażeniom jest konieczne, aby chronić dane osobowe i wynikający z nich cel.

14 marca 2020 roku został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego, który wywołał epidemię i postawił nas na granicy wybuchu pandemii. Niemal dwa lata później, 12 maja 2022 roku, zdecydowano o zastąpieniu tego stanu stanem zagrożenia epidemicznego, który w końcu zostanie oficjalnie odwołany z dniem 1 lipca 2022 roku zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 lipca zakrywanie ust i nosa w przychodniach i szpitalach nie będzie obowiązkowe. Oznacza to, że maseczki znikną z przestrzeni publicznej, aczkolwiek w sytuacji zagrożenia epidemicznego kierownik placówki będzie miał uprawnienie do wprowadzenia tego obostrzenia.

Po 1 lipca szczepienia ochronne przeciwko Covid-19 będą nadal wspierane przez rząd. Jakub Kowalski, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes, wyjaśnił w serwisie Prawo.pl, że jeśli istnieje skuteczna metoda zapobiegania chorobie, taką jak szczepienia, to nie ma przeszkód prawnych, aby finansować je ze środków publicznych, nawet jeśli nie są one obowiązkowe.

„Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie oznacza, że Covid-19 nie powróci. Mamy narzędzie, które działa i jest skuteczne. Gdyby znowu zaszła potrzeba wprowadzenia obostrzeń, nie będzie konieczności tworzenia systemu na nowo. Dbanie o zdrowie publiczne, zapobieganie zakażeniom jest celem, który uzasadnia przechowywanie danych” – zaznacza Jakub Kowalski w artykule Prawo.pl.

System Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) oraz unijne cyfrowe zaświadczenia covidowe (tzw. paszporty covidowe) pozostaną aktywne po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Wsparcie w zakresie śledzenia wjazdów do Polski zapewnią nowe przepisy, które zostaną wprowadzone od 1 lipca 2021 r.

Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z artykułem na stronie internetowej https://www.prawo.pl/zdrowie/covid-19-po-odwolaniu-stanu-zagrozenia-epidemicznego-od-1-lipca,521915.html.

Polski rząd weźmie pod uwagę zalecenia Unii Europejskiej w zakresie zasad wjazdu do Polski w okresie po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżującym, system Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) oraz unijne cyfrowe zaświadczenia covidowe (tzw. paszporty covidowe) pozostaną aktywne.

Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa podróżowania do Polski weszły w życie 1 lipca 2021 r.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ