Wakacyjny szał zakupów: ceny w dół, wydatki Polaków w górę
Gospodarka / Biznes

Wakacyjny szał zakupów: ceny w dół, wydatki Polaków w górę

Jeśli wybierasz się na wakacje, możesz być spokojny o ceny noclegów. Analiza serwisu Nocowanie.pl pokazuje, że po wzrostach w zeszłym roku, obecnie ceny noclegów są o niespełna 4% wyższe niż w minionym roku. Z drugiej strony, 65% Polaków planuje wyjazd poza dom i tu z pewnością możesz się cieszyć, bo wartość dokonywanych rezerwacji jest o 24% wyższa niż w zeszłym roku. Wakacje są więc idealnym momentem, by wybrać się w niezapomnianą podróż!

Według informacji Polskiej Organizacji Turystycznej, 65% Polaków planuje wakacyjny wypoczynek poza domem, co oznacza 5-procentowy spadek w porównaniu do ubiegłego roku. Niemniej jednak dane Nocowanie.pl wskazują, że branża turystyczna nie powinna obawiać się o swoją przyszłość.

„Na dziś liczba tegorocznych rezerwacji stanowi już 35% wszystkich dokonanych w lipcu i sierpniu zeszłego roku. To pozwala być dobrej myśli, tym bardziej że od kilku sezonów decyzję o wyborze noclegu Polscy turyści podejmują najczęściej w ostatniej chwili, więc jest szansa na powtórzenie zeszłorocznych, dobrych wyników – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes serwisu Nocowanie.pl. – Powody do optymizmu mają też właściciele obiektów noclegowych, bo choć nadal wypoczywamy krótko, to jednak średnia długość rezerwacji wzrosła względem zeszłego roku o prawie 20%, co sprawiło, że średnia wartość dokonywanych rezerwacji jest wyższa o 24% względem zeszłorocznej.

Cieszmy się więc z bardziej przystępnej ceny wakacji w kraju! W tej chwili średnia cena za noc kształtuje się na poziomie 118 złotych za osobę, co oznacza wzrost o niecałe 4% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Jest to spowodowane wyhamowaniem inflacji, która wpłynęła na skok cen w zeszłym sezonie.

Ankieta serwisu Nocowanie.pl przeprowadzona wśród 2000 turystów wykazała, że na wakacje gotowi są przeznaczyć znaczne środki. 34% rodzin i 28% par zamierza wydać do 200 złotych za osobę za noc, a 49% par i 44% rodzin chce ograniczyć wydatki do 100 złotych za osobę za noc.

Latem najbardziej oblegane miejscowości będą te nad Bałtykiem – 64% rodzin i 55% par będzie wybierać się w tym roku nad morze. Prognozy pogody zapowiadają, że będą mogli cieszyć się słońcem i wylegiwaniem się na plaży. Największym zainteresowaniem cieszyć się będą Jastrzębia Góra, Gdańsk, Władysławowo, Łeba, Ustka i Świnoujście oraz Kołobrzeg. Zakopane, choć stanowić będzie nadal punkt obowiązkowy na liście, nie będzie w tym roku najczęściej wybieranym miejscem na urlop.

„Trwa też moda na krótkie miejskie weekendowe wypady. Właśnie za sprawą city break na liście najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków znalazły się Kraków, Gdańsk, Wrocław” – podkreśla Zaniewski i dodaje, że trend ten wpisuje się w generalną tendencję do skracania wyjazdów, ale wyjeżdżania częściej. Wśród planujących wypoczynek we dwójkę dwutygodniowe wakacje ma w planach tylko 8% par i 7% rodzin.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ