Krakowska Konferencja WHO na rzecz Strategii Krajowych Programów Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym w świetle Kryzysu Uchodźczego na Ukrainie
Polityka

Krakowska Konferencja WHO na rzecz Strategii Krajowych Programów Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym w świetle Kryzysu Uchodźczego na Ukrainie

Ostatnie badania wykazały, że więcej niż 70% uchodźców ukraińskich powyżej 65. roku życia przebywających w Polsce ma trudności w dostępie do usług opieki zdrowotnej. Przy wsparciu WHO i Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniach 20-21 marca odbyły się konsultacje, których celem była identyfikacja i znalezienie rozwiązań dla problemów starszych uchodźców. Zastosowanie zaproponowanych podejść i rozwiązań przyniosłoby korzyści nie tylko osobom starszym ze środowisk miejskich, ale także wiejskich.

Kryzys humanitarny na Ukrainie jest uważany za jeden z najdłużej trwających na świecie. W Polsce ponad 10% z 2,5 mln uchodźców z Ukrainy to osoby powyżej 65. roku życia, co stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie zapewnienia im zdrowego i satysfakcjonującego życia. WHO, polskie miasta i gminy należące do GNAFCC angażują się w udzielanie wsparcia starszym uchodźcom a także wszystkim starszym osobom w Polsce oraz poza jej granicami.

Polska jak i inne kraje Unii Europejskiej doświadczają gwałtownych zmian demograficznych, przez różne czynniki, takie jak zmieniające się współczynniki dzietności i umieralności, czy migracje. Przewiduje się, że do 2030 roku odsetek osób powyżej 60 roku życia w Polsce wyniesie 28,8%, a do 2050 roku ta grupa wiekowa będzie stanowić aż 40% naszej populacji. Tak wielkie przekształcenia w demografii muszą być poprzedzone gruntownym przemyśleniem i przebudowaniem polityki społecznej, aby przygotować się na przyszłość. Wiele polskich miast wprowadza już rozwiązania, które pozwalają osobom starszym czuć się bezpieczniej i komfortowo, jak również ułatwiają wspólną wymianę informacji i kształtowanie umiejętności.

Konferencja wzmocniła współpracę pomiędzy polskimi i międzynarodowymi członkami Globalnej Sieci Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym (GNAFCC), tworząc platformę do opracowania Krajowego Programu Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym w Polsce, w oparciu o pożyteczne przykłady z innych państw, w których działają skuteczne programy krajowe. W trakcie spotkania uczestnicy mogli wymieniać się doświadczeniami z przedstawicielami z Irlandii, Mołdawii, Norwegii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Na konferencji swoją obecnością zaszczyciły miasta i gminy takie jak Gdynia, Kalisz, Katowice, Kołbudy, Opole, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Rzeszów, Stargard i Wrocław.

W marcu br. Miasto Kraków zostało uznane za jedno z 10 miast i gmin w Polsce należących do Globalnej Sieci dla Miast i Społeczności Przyjaznych Osobom Starszym Światowej Organizacji Zdrowia. W uroczystości wręczenia certyfikatu członkostwa w sieci, która miała miejsce w Urzędzie Miasta Krakowa, uczestniczyli przedstawicielka WHO w Polsce – dr Paloma Cuchί, dr. Thiago Herick de Sa, odpowiedzialny za środowiska przyjazne osobom starszym w Kwaterze Głównej WHO w Genewie, oraz dr. Yongjie Yon, oficer techniczny ds. starzenia się i zdrowia w Regionalnym Biurze WHO dla Europy w Kopenhadze. Ten wyjątkowy dzień został okazją do uhonorowania Miasta Krakowa tym zaszczytnym tytułem, który jest ważnym kamieniem milowym w jego historii.

Konferencja zgromadziła szerokie grono ekspertów z różnych sektorów, w tym reprezentantów środowiska akademickiego, organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz wybitnych działaczy społecznych, wśród których znalazła się Anna Okońska-Walkowicz, jedna z liderów i liderek inicjatywy „Healthy Ageing 50”, która została ustanowiona przez Narodową Organizację Zdrowia i nagrodzona przez ONZ w ramach Dekady Zdrowego Starzenia się, aby uhonorować 50 osób pracujących nad tworzeniem bardziej przyjaznego środowiska dla starzenia się.

„Szybkie starzenie się społeczeństw europejskich jest faktem. Miasta i społeczności przyjazne osobom starszym zapewniają wiele korzyści dla ludzi w każdym wieku i stanowią świetną platformę do pracy z osobami starszymi, wymiany doświadczeń, wsłuchania się w ich potrzeby oraz wzmacniania ich w celu znalezienia najskuteczniejszych rozwiązań dla zmian i wyzwań, przed którymi wszyscy stajemy wraz z wiekiem. Biorąc pod uwagę to, czego dowiedzieliśmy się o problemach, których doświadczają starsi uchodźcy, kluczowe jest, aby otrzymali oni nasze wsparcie, aby mogli dotrzeć do usług, których potrzebują, i aby ich głosy zostały wysłuchane” – wyjaśniła przedstawicielka WHO w Polsce dr Paloma Cuchί.

Emergency preparedness for older people (WHO)

WHO Global Network for Age-friendly Environments

Oto nowa wersja paragrafów:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o globalnej sieci miast i społeczności przyjaznych starszym, sprawdź Globalną Sieć WHO dla Miast i Społeczności Przyjaznych Starszym.

Zainteresowani Krakowem mogą odwiedzić wersję Age-friendly World.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sytuacji kryzysowej w Ukrainie, odwiedź stronę Emergency situation in Ukraine (WHO).

Osoby zainteresowane tematem osób starszych i sytuacji kryzysowych mogą odwiedzić Older people and emergency situations hub (UN Decade of Healthy Ageing)

Jeśli szukasz informacji na temat przygotowania na sytuacje kryzysowe starszych ludzi, sprawdź stronę Emergency preparedness for older people (WHO).

Jeśli interesują Cię środowiska przyjazne starszym, odwiedź Globalną Sieć WHO dla Środowisk Przyjaznych Starszym.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ