MI: O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu (komunikat)
Gospodarka / Biznes

MI: O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu (komunikat)

– Ministerstwo Infrastruktury informuje:

W dniach 31 stycznia – 1 lutego 2023 r. na pokładzie promu morskiego „Wawel” odbyła się konferencja pt. „Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”, zorganizowana przez spółkę Polski PCS.

Port Community System (PCS) zwiększa wydajność i sprawność portów poprzez zapewnienie elektronicznej wymiany informacji między wszystkimi sektorami portowymi i logistycznym w ramach jednej platformy. Zadaniem systemu jest optymalizacja, automatyzacja i sterowanie procesami transportowymi poprzez gromadzenie i łączenie w jednym miejscu informacji dotyczących transportu oraz całych łańcuchów logistycznych. Wprowadzenie PCS umożliwia zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu obsługi ładunków w portach oraz usprawnia koordynację procesów portowych i przeładunkowych, a w efekcie poprawia atrakcyjność i sprawność polskich portów morskich.

– Polski PCS, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie światowej branży transportowej, został wdrożony w trzech polskich portach: w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ ta funkcjonalność bardzo poprawia naszą konkurencyjność. Z drugiej strony to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które plasuje nas wśród największych portów, z którymi konkurujemy i którym chcemy dorównać – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Konferencja obejmowała cztery panele: „Zintegrowana platforma informatyczna w strategii rozwoju polskich portów”; „Transport, spedycja, logistyka w zakresie wykorzystania PCS”, „Przyszłość transportu kolejowego w oparciu o nowoczesną platformę informatyczną” oraz „Cyberbezpieczeństwo w obszarze branży transport, spedycja, logistyka”.W trakcie konferencji podpisano również list intencyjny pomiędzy spółką Polski PCS, zarządami portów, Polską Izbą Spedycji i Logistyki oraz operatorami portowymi w zakresie powołania rady interesariuszy systemu Polski PCS.

Polski PCS

Spółka Polski PCS Sp.z o.o. została powołana 14 września 2017 r. jako start-up w celu zrealizowania projektu informatycznego dla społeczności portowej PCS (Port Community System). Udziałowcami spółki są zarządy morskich portów w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie-Świnoujściu. Więcej informacji na temat działania polskiego PCS i jego historii można znaleźć na stronie: https://polskipcs.pl/.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ewes/


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ