Gospodarka / Biznes

Orange na EFNI: kobiety świetnie sprawdzają się w roli liderek

Ideą debaty „Świat według kobiet” na zakończenie Europejskiego Forum Nowych Idei, w której uczestniczyła między innymi Olga Złotnicka, była próba odpowiedzi na pytanie, jak widziane oczami ekspertek kryzysy ostatnich lat wpływają na ludzi, technologie, biznes, kulturę i jaka jest rola kobiet – liderek w pokonywaniu sytuacji kryzysowych.

„Kobiety świetnie sprawdzają się w roli liderek, bo jesteśmy tak skonstruowane, że jak mamy zadanie, mamy jakąś trudność przed sobą, to po prostu działamy. Jest wiele przykładów kobiet, które w organizacjach biznesowych, również w mojej organizacji, podjęły się trudnych tematów” – podkreśliła.

Olga Złotnicka – menedżerka i mama trójki dzieci wskazała na przykład kryzysu pandemicznego, gdzie wymóg pracy zdalnej podczas lockdownów wymusił zmiany w zarządzaniu zespołem i przyczynił się do efektywniejszej wymiany informacji.

„Mój zespól był rozproszony po całej Polsce i bezpośredni kontakt był ograniczony. Pandemia sprawiła, że wprowadziliśmy codzienne półgodzinne spotkania online. Dzięki tej codziennej wymianie informacji, gdy pytaliśmy, czy wszyscy są zdrowi i jak idzie biznes, zespół się do siebie zbliżył. Wciąż mamy spotkania dwa razy w tygodniu i osoby z innych części Polski nadal czują się częścią zespołu” – zaznaczyła.

Wskazała również, że kobiety doskonale sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, ponieważ radzenie sobie z nimi wymaga dużej dozy empatii, a kobiety z natury są bardziej empatyczne.

„Inicjatywy, które podjął Orange pomagając uchodźcom, wymagały ogromnej empatii, jednak od samego początku wojny wiedzieliśmy po prostu, że mamy środki i zasoby, żeby pomagać, więc ta empatia przełożyła się od razu na akcję” – podkreśliła.

Zdaniem ekspertek, uczestniczek debaty, kryzysy hartują i ułatwiają mobilizację do pokonywania trudności również dlatego, iż walkę z kryzysami wspierają najnowsze technologie.

„W mojej dziedzinie (sztuczna inteligencja – red.) nastąpiło przyspieszenie projektów, które mają dobrosprawczy charakter. Pandemia sprawiła, że usługi online, jak teleporada medyczna, stały się powszechne, chociaż wcześniej nie wyobrażaliśmy sobie, że można być leczonym bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem” – wskazała prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

W opinii Sonii Wędrychowicz, partnera w McKinsey & Company, przyspieszenie technologiczne i powszechność usług konsumowanych zdalnie spowodowały zmiany w ludzkiej mentalności i sprawiły, że musieliśmy wypracować zdrowy balans między tym, co cyfrowe, a tym, co wymaga bezpośredniego kontaktu z innymi. Dzięki temu możemy pracować i funkcjonować w życiu prywatnym wydajniej i lepiej.

Olga Złotnicka uważa, że kobiety świetnie odnajdują się w pracy nad rozwojem nowych technologii.

„Kobiety potrafią być takimi samymi specjalistkami w tej dziedzinie jak mężczyźni – zresztą to jedna z dróg do tego, żeby wyrównać szanse kobiet i Orange organizuje programy, które zachęcają je, żeby podejmowały studia, a potem pracowały w zaawansowanych technologiach, bo w momencie, w którym je poznajemy, to je po prostu odczarowujemy” – powiedziała.

Dodała również, że chociaż wcześniej zastanawiała się nad tym, czy faktycznie trzeba organizować debaty dotyczące roli kobiet w postrzeganym jako „męski” świecie biznesie, zrozumiała jednak, że gdyby nie było problemu, nie byłoby również potrzeby, aby o nim rozmawiać.

„Mówi się wiele o konferencjach, mentoringach dla kobiet, jednak my jesteśmy tak skonstruowane, że potrzebujemy feedbacku, potrzebujemy tego wsparcia i w momencie, kiedy to wsparcie jest, mobilizuje nas do jeszcze lepszej pracy. Więc chodźmy na te spotkania, czerpmy z nich wiedzę i na tym budujmy naszą siłę”.

Raport Orange za 2020 r. pokazuje, że na 1339 osób na stanowiskach menedżerskich pracowało 896 mężczyzn i 443 kobiety, 33,1 proc. kobiet na stanowiskach menedżerskich, w tym 22,4 proc. w radzie nadzorczej i 18,2 proc. w zarządzie. Dziś udział kobiet w rolach menedżerskich zrównał się z udziałem kobiet w ogóle zatrudnienia – to 38 proc. Wynagrodzenia kobiet w relacji do wynagrodzeń mężczyzn zatrudnionych na stanowiskach w tej samej klasie zaszeregowania (gdzie wynagrodzenie mężczyzn to 100 proc.) wynosi 97 proc.

XI Europejskie Forum Nowych Idei, największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy odbyło się w dniach 12-14 października w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version