Polityka

Dulkiewicz: UE potrzebuje konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie w odbudowie

Dulkiewicz wzięła udział w posiedzeniu Komitetu Regionów w Pradze, na którym był też obecny m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko.

„Na przykładzie mojego miasta, Gdańska, miasta solidarności i wolności, mogę powiedzieć, że tak jak możemy, staramy się pomóc czy to Buczy, czy Chersoniowi. Wysłaliśmy różne urządzenia mogące pomóc w naprawie systemu wodno-kanalizacyjnego. Do Lwowa np. wysłaliśmy autobusy komunikacji publicznej. Tylko, że to są bardzo punktowe, małe działania. I dzisiaj myślę, że jako Unia Europejska potrzebujemy konkretnego planu, jak pomóc Ukrainie w odbudowie” – podkreśliła prezydent Gdańska.

Zdaniem Dulkiewicz, bardzo ważne jest, żeby poza tą pomocą rzeczową, humanitarna „potrzebną tu i teraz” myśleć także długofalowo. Zauważyła, że Ukraina, która złożyła wniosek o członkostwo w UE, potrzebuje także bardzo konkretnego wsparcia.

„Dzisiaj powinniśmy myśleć o tym, jak chociażby wspierać transformację energetyczną, myśleć o takiej odbudowie i przebudowie, która będzie zgodna z wymaganiami współczesnego świata; ekologii czy kryzysu klimatycznego” – oceniła.

Według Dulkiewicz, istotne jest również zapewnienie, żeby finansowanie, które może płynąć z różnych miejsc, było bezpieczne, jeżeli chodzi o korupcję i żeby przepisy dotyczące wydatkowania środków europejskich czy bankowych były transparentne. Powiedziała, że przykładem miasta, które zrobiło bardzo wiele w tej kwestii, był Mariupol, dzisiaj zajęty przez Rosjan i w 90 proc. zniszczony.

„Te kompetencje i ta praca w Ukrainie już została wykonana i trzeba się tymi doświadczeniami podzielić” – podkreśliła Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że cieszy się, iż w tej części roku mamy czeską prezydencję w Radzie UE, ponieważ jest ona bardzo blisko Ukrainy, a Czesi – podobnie jak Polacy – wiedzą doskonale, jak bardzo trzeba mierzyć się ze wszystkimi konsekwencjami wywołanymi rosyjską agresją w Ukrainie.

Obecność w Pradze podczas spotkania przedstawicieli Europejskiego Komitetu Regionów Witalija Kliczki Dulkiewicz odebrała jako „bardzo ważną symbolicznie”. Mer Kijowa został honorowym członkiem Komitetu Regionów.

„My, jako przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, ludzie od konkretnej roboty, konkretnych spraw, (…) rozmawiamy także z Witalijem Kliczko, jako szefem Związku Miast Ukraińskich o tym jak konkretnie ta pomoc może wyglądać” – wyjaśniła.

Europejski Komitet Regionów powołał w czerwcu Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy w odpowiedzi na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i przy wsparciu przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Partnerem Sojuszu jest Związek Miast Ukraińskich.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version