Polityka

MAP: Jacek Sasin: Spółki Skarbu Państwa gwarantem bezpieczeństwa gospodarczego Polski (komunikat)

– Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:

„Jacek Sasin: Spółki Skarbu Państwa gwarantem bezpieczeństwa gospodarczego Polski

– Mamy świadomość, że państwo jest od tego by zapewnić swoim obywatelom i krajowi bezpieczeństwo: energetyczne, militarne i żywnościowe. Robimy to poprzez rozwój i wsparcie spółek Skarbu Państwa – mówi wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji „Bezpieczeństwo gospodarcze Polski” w Toruniu.

Strategiczna rola SSP

Spółki Skarbu Państwa stanowią znaczącą część polskiej gospodarki. Wypracowują ok. 15 proc. polskiego PKB i są największymi płatnikami CIT. Dzięki nim miliardy złotych trafiają do budżetu państwa i samorządów. Na liście 10 największych płatników aż 8 to spółki Skarbu Państwa. Spółki te dysponują też infrastrukturą strategiczną, zapewniając niezależność oraz bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne. Państwo może dzięki temu sprawnie reagować na sytuacje kryzysowe.

– To jak ważna jest samodzielność i niezależność gospodarcza państwa pokazała pandemia. To wtedy pierwsze do pomocy stanęły właśnie Spółki Skarbu Państwa. Przestawiały produkcję na potrzeby obywateli, dokonywały potrzebnych zakupów, wspierały finansowo. W tym czasie inne firmy kierowały się interesem krajów swojego pochodzenia – mówi wicepremier Jacek Sasin

Wicepremier podkreśla, że rząd zapewnia coraz większą obecność państwa w gospodarce w bardzo wielu obszarach, od przemysłu zbrojeniowego po rynek żywnościowy. Przykładem tego jest utworzenie Polskiej Grupy Spożywczej.

– Polska Grupa Spożywcza będzie się kierować odpowiedzialnością i uczciwością rynkową, będzie dbać by rolnicy dostawali za swe produkty uczciwą cenę. Chcemy, by państwo miało również udział w handlu, co może ustabilizować i ucywilizować rynek – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin

Realizują strategiczne projekty

Rozwój i rosnąca pozycja spółek jest możliwa dzięki polityce gospodarczej rządu, który odszedł od polityki wyprzedaży majątku narodowego. Spółki nie są drenowane z zysku a wypracowywane przez nie pieniądze inwestowane są w rozwój. W 2021 r. mimo pandemii spółki utrzymały bardzo wysoki poziom nakładów inwestycyjnych wynoszący 39 mld zł. Spółki angażują się w duże projekty gospodarcze takie jak: Baltic Pipe, gazoporty w Świnoujściu i Gdańsku, Centralny Port Komunikacyjny, budowa morskich farm wiatrowych a w przyszłości elektrowni jądrowych.

– Musimy wpierać spółki Skarbu Państwa. Jeśli pozbędziemy się wpływu na tę najbardziej strategiczną część gospodarki, nie będziemy mogli tego bezpieczeństwa zapewnić. Odczują to boleśnie Polacy poprzez jeszcze większy wzrost cen energii i surowców energetycznych – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Takie spółki jak: KGHM, PKN Orlen, PGE, Grupa Azoty czy PGNiG stanowią o stabilności, niezależności i dużym potencjale gospodarczym.

Spółki Skarbu Państwa a sytuacje kryzysowe

Spółki Skarbu Państwa w ostatnich latach wykazały się wielką społeczną odpowiedzialnością biznesu.

– To właśnie one jako pierwsze stanęły do walki z Pandemia Covid 19, chroniąc zdrowie i życie Polaków. W sumie przeznaczyły na ten cel ponad 200 mln zł.

– Wspierały służby – WOT i Straż Graniczną w postaci sprzętu, odzieży i żywności w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

– Od początku agresji Rosji na Ukrainę zaangażowały się w pomoc uchodźcom w Polsce i walczącym na miejscu. Łączna wartość udzielonej pomocy przez spółki to ponad 90 mln zł.

– Państwowe podmioty mogą odegrać kluczową rolę w odbudowie Ukrainy. MAP we współpracy ze spółkami i prywatnym biznesem przygotowuje raport dot. możliwości odbudowy Ukrainy.”

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ago/ mmu/


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version