Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza:
Ruszył projekt „System Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS)” prowadzony przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Instytut Łączności będzie liderem projektu, a prace będą realizowane w Zakładzie Systemów i Sieci Bezprzewodowych Instytutu Łączności w Gdańsku.
Uruchomienie systemu RTGMS jest ważnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa nawigacji satelitarnej w Polsce. Dzięki niemu będziemy mogli szybko reagować na potencjalne zakłócenia, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obywateli. Ta inwestycja ma na celu zwiększenie stabilności i niezawodności naszych usług nawigacyjnych, co jest szczególnie istotne w obecnych, wymagających czasach – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Czym jest system RTGMS i dlaczego jest potrzebny?
System RTGMS został stworzony w celu wykrywania zakłóceń sygnałów GNSS oraz informowania użytkowników o potencjalnych problemach z nawigacją satelitarną. W obliczu zwiększonego ryzyka zakłóceń, zarówno przypadkowych, jak i celowych, system ten ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności nawigacji satelitarnej.
Jak działa system RTGMS?
System RTGMS składa się z dwóch części: stacji stacjonarnych, które tworzą sieć monitorowania GNSS w całej Polsce, opartą na istniejącej infrastrukturze sieci ASG-EUPOS, oraz platformy mobilnej, czyli pojazdu wyposażonego w sprzęt GNSS do pomiarów i analiz zakłóceń sygnału.
Ważność systemu RTGMS
Dane z systemów nawigacji satelitarnej są kluczowe dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju, jednak mogą być zagrożone zakłóceniami. System RTGMS umożliwi szybkie wykrywanie problemów i zapewni bieżące informacje na temat działania nawigacji GNSS w Polsce, co zwiększy bezpieczeństwo i niezawodność usług nawigacyjnych.
UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl