MFiPR: Podniesienie konkurencyjności UE jest niezbędne (komunikat)
Polityka

MFiPR: Podniesienie konkurencyjności UE jest niezbędne (komunikat)

Zespół Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej chciałby poinformować, że wiceminister Jan Szyszko wziął udział w panelu dyskusyjnym podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Tematami omawianymi podczas panelu były konkurencyjność oraz Europejski Zielony Ład, szczególnie w kontekście raportu Mario Draghiego.

„Oceniam raport Mario Draghiego z pewnymi zastrzeżeniami. Zgadzam się z niektórymi diagnozami i proponowanymi rozwiązaniami, takimi jak potrzeba inwestycji w badania i rozwój oraz rozwój kompetencji w Europie. Jednakże mam wątpliwości co do postulatów wsparcia sektorowego nad terytorialnym oraz centralizacji” – skomentował wiceminister Jan Szyszko.Nasz wiceminister pozytywnie ocenia propozycję utworzenia ogólnoeuropejskiej strategii rozwojowej UE, pod warunkiem że będzie ona holistyczna i uwzględniać zagadnienia spójności oraz wymiar terytorialny.

Według wiceministra, ważne jest, aby nie traktować konkurencyjności i spójności jako procesów wzajemnie wykluczających się – powinny one działać równolegle, aby w pełni wykorzystać potencjał jednolitego rynku.

„Otwieranie dróg dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie jest kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności UE. Przez umożliwienie rozwoju tych firm, mogą one w przyszłości stać się potęgami gospodarczymi i skutecznie reprezentować interesy Europy w walce z konkurencją ze strony chińskich czy amerykańskich firm” – zaznaczył wiceszef MFiPR.

Jan Szyszko zakończył swoje wystąpienie, wyrażając przekonanie, że raport stanowi ważny punkt wyjścia do dyskusji na temat rozwoju UE.

Europejskie Forum Nowych Idei:

13. edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie skupia się na debacie dotyczącej przyszłości Polski i Europy. Jest to próba odpowiedzi na pytanie „Jakie będzie jutro” w zmieniającym się świecie, w tym przyszłym kształcie Unii Europejskiej. Wyjątkowy moment na taką rozmowę, gdyż jest tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji.

Spotkania EFNI gromadzą przedstawicieli biznesu, nauki, kultury, decydentów, liderów opinii oraz reprezentantów administracji z kilkunastu krajów, zarówno lokalnej, krajowej, jak i europejskiej.

Zwracamy uwagę, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez jakichkolwiek zmian w ich treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ