MKiŚ: 7,7 mld złotych dla Energi z Funduszu Wsparcia Energetyki (komunikat)
Polityka

MKiŚ: 7,7 mld złotych dla Energi z Funduszu Wsparcia Energetyki (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza, że Energa-Operator S.A. otrzymała pożyczkę w wysokości 7,7 mld złotych na modernizację sieci elektroenergetycznych. Środki te pochodzą z KPO Funduszu Wsparcia Energetyki, utworzonego przez Ministerstwo.

Decyzja ta stanowi krok w kierunku poprawy efektywności i zrównoważenia energetycznego kraju, zgodnie z celami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska brała udział w podpisaniu umowy pożyczki między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a firmą Energa-Operator S.A. Środki z pożyczki zostaną wykorzystane przez Energa-Operator na rozwój inteligentnych systemów energetycznych, co przyczyni się do zwiększenia wykorzystania ekologicznych źródeł energii, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii oraz oszczędności.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że środki z KPO zostały odblokowane przez rząd Koalicji 15 października. Fundusz Wsparcia Energetyki został powołany w celu udzielenia niskooprocentowanych pożyczek w wysokości 70 miliardów złotych na inwestycje, głównie na modernizację sieci elektroenergetycznych. Minister Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że środki te trafią do polskiej gospodarki, przedsiębiorców i obywateli.

„Podczas planowania ambitnych inwestycji w technologie jądrowe czy odnawialne, musimy brać pod uwagę przesył i dystrybucję wyprodukowanej zeroemisyjnej energii. Mam pewność, że odpowiednio wykorzystane środki z Funduszu Wsparcia Energetyki przyspieszą rozwój nowych źródeł energii oraz zmniejszą koszty bilansowania energii w sieci, co z kolei przełoży się na niższe rachunki” – zaznaczyła.

Fundusz Wsparcia Energetyki stanowi ważny element kompleksowego finansowania transformacji energetycznej Polski, obejmującego środki z różnych źródeł, takich jak KPO, Fundusz Modernizacyjny oraz fundusze unijne, w tym program FEnIKS.

Unowocześnienie systemu elektroenergetycznego

Minister ds. klimatu i środowiska zaznaczyła, że zaniedbanie inwestycji w sieci dystrybucyjne doprowadzi do starzenia się infrastruktury sieciowej. Dzięki funduszom z Funduszu Wsparcia Energetyki, unowocześnienie systemu elektroenergetycznego pozwoli na podłączanie nowych odnawialnych źródeł energii oraz na dwukierunkowy przepływ energii między gospodarstwami domowymi a operatorem systemu elektroenergetycznego. Jest to krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez modernizację sieci elektroenergetycznych i rozwój krajowych, ekologicznych źródeł energii. Ponadto ma to pozytywny wpływ na rynek pracy i gospodarkę, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym.

Wykorzystanie Funduszu Transformacji Energetyki

19 lutego 2025 r. w Gdańsku podpisano drugą umowę dotyczącą środków z Funduszu Wsparcia Energetyki. Tauron podpisał podobną umowę pożyczki 17 grudnia 2024 r., która obejmowała 11 mld zł na rozwój i dostosowanie sieci elektroenergetycznej do potrzeb transformacji energetycznej kraju.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania zmian w treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ