MS: `Sprawa Kamilka` – wiceministra sprawiedliwości spotkała się z prokuratorami (komunikat)
Polityka

MS: `Sprawa Kamilka` – wiceministra sprawiedliwości spotkała się z prokuratorami (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Wiceministra Sprawiedliwości odpowiedzialna za ochronę dzieci przed krzywdzeniem, złożyła prośbę o wyjaśnienia w tzw. sprawie Kamilka do Prokuratury Krajowej, w związku z decyzją Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Podczas dzisiejszego spotkania omówiono istotne kwestie dotyczące ochrony dzieci na poziomie systemowym. Wiceminister wyraziła determinację w tworzeniu skutecznego systemu ochrony dzieci w Polsce i podkreśliła istotną rolę prokuratorów w tej sprawie.

W trakcie porannego spotkania uczestniczyli adwokat Grzegorz Wrona, przewodniczący Zespołu ds. Analizy Zdarzeń przy resorcie sprawiedliwości, oraz przedstawiciele Prokuratury Krajowej i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Prokuratura Regionalna prowadzi śledztwo dotyczące zarówno ojczyma i matki Kamilka, jak i odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych, którzy zajmowali się rodziną Kamilka – umorzenie postępowania wobec nich zostało ogłoszone w poniedziałek.

Śledczy wyjaśnili, że umorzenie dotyczy jedynie funkcjonariuszy publicznych, pozostaje ono w mocy w odniesieniu do pozostałych aspektów prowadzonego śledztwa.

Zaskoczyła mnie decyzja Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Cały czas staram się wyciągać wnioski z tragedii Kamilka i wprowadzać rozwiązania, które pomogą zapobiec podobnym tragediom dzieci – mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

„Moim celem jest wprowadzenie zmian systemowych, a prokuratura ma za zadanie dokładnie zbadać ewentualną odpowiedzialność karną poszczególnych osób. Nasza działalność jest niezależna od Prokuratury. Wkrótce opinia publiczna pozna kompleksowy raport dotyczący sprawy Kamila” – dodaje.

Ustawa Kamilka oraz raport eksperckiego zespołu są ważnymi dokumentami dotyczącymi ochrony małoletnich. Ustawa Kamilka została wprowadzona w życie w lutym 2024 r. i nakłada m.in. obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, które mają być stosowane przez wszystkie osoby pracujące z dziećmi. Przyniosły one już pierwsze wymierne efekty, o których mówiła dziś na konferencji prasowej Rzecznik Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, współpracująca z resortem przy tworzeniu tych przepisów.

W kwietniu 2024 r. powołano przy Ministerstwie Zespołu do spraw Analizy Zdarzeń, w których dziecko poniosło śmierć lub doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jego celem jest identyfikacja obszarów, w których przemoc wobec dzieci jest niedostrzegana, oraz proponowanie rozwiązań mających na celu zwiększenie skuteczności publicznych służb oraz instytucji. Pierwszy raport dotyczący Kamilki z Częstochowy jest już gotowy i zostanie opublikowany pod koniec lutego po odniesieniu się do jego treści przez odpowiednie instytucje. Zespół będzie kontynuował analizę kolejnych historii krzywdy dzieci, a motywacja do działania jest ogromna – zapewnia adw. Grzegorz Wrona, przewodniczący Zespołu ekspertów.

Przygotowano kompleksowy raport dotyczący Kamilka, który będzie podstawą do dalszych zmian prawnych nie tylko w zakresie ustawy o ochronie dzieci, ale także innych niezbędnych przepisów. Celem jest naprawa funkcjonowania systemu ochrony dzieci w państwie, a nie tylko reagowanie po kolejnych tragediach. Organizacje działające na rzecz praw dziecka wyraziły nadzieję, że rekomendacje Zespołu przyniosą pozytywne rezultaty, wzorując się na systemie sprawdzonym w Wielkiej Brytanii.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, podkreśla, że powołanie Zespołu ds. Analizy Zdarzeń jest krokiem w nowym kierunku w filozofii odpowiedzialności państwa. Wskazuje, że dotychczas brakowało w Polsce mechanizmu samonaprawy państwa, a nowy Zespół ma zapewnić ciągłe uszczelnianie przepisów w celu maksymalnej ochrony dzieci przed przemocą, na podstawie diagnozy i rekomendacji. Dodaje, że tragiczna śmierć Kamila z Częstochowy stanowiła przypomnienie, że konieczne jest wyciąganie wniosków z takich wydarzeń.

W czasie Pierwszej Konferencji UNICEF w listopadzie 2024 roku wiceminister reprezentujący Polskę zobowiązał się do stworzenia systemu monitorowania sytuacji dzieci krzywdzonych, aby zapewnić skuteczną i szybką pomoc. Obecnie trwają prace międzyresortowe nad opracowaniem systemu, który będzie zawierał zdigitalizowaną Niebieską Kartę. Pracownicy państwowi nie mogą ignorować problemu krzywdzenia dzieci i muszą być gotowi do interwencji.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ