MFiPR: Na EFNI 2024 o wyzwaniach rozwojowych Polski: demografia, transformacja energetyczna, konkurencyjność przedsiębiorstw (komunikat)
Polityka

MFiPR: Na EFNI 2024 o wyzwaniach rozwojowych Polski: demografia, transformacja energetyczna, konkurencyjność przedsiębiorstw (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

Polska stoi przed wyzwaniami związanymi z problemem kryzysu demograficznego, transformacją energetyczną oraz konkurencyjnością na rynku europejskim. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, wyraziła swoje zdanie na ten temat podczas dyskusji na Europejskim Forum Nowych Idei, które rozpoczęło się w Sopocie w środę.

Minister Pełczyńska-Nałęcz wzięła udział w panelu otwierającym dyskusję pod tytułem „Co Przyniesie Przyszłość – punkt widzenia polityków”. Według niej, pytanie o model rozwoju Polski jest kluczowym zagadnieniem, które musimy sobie dziś postawić. „Pytanie o model rozwojowy Polski jest być może najważniejsze i powinniśmy na nie znaleźć odpowiedź” – zaznaczyła minister ds. funduszy i polityki regionalnej.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest obecnie zaangażowane w opracowywanie Średniookresowej Strategii Rozwoju Polski do 2035 r., która ma być ukończona w przyszłym roku. Głównym celem strategii jest określenie priorytetów rozwoju kraju na najbliższą dekadę.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że inwestycje powinny służyć celom rozwojowym, które zostały zdefiniowane w Polsce, a nie powinny być celem samym w sobie.

Według minister, główne zadania strategii to m.in. przełamanie niekorzystnych trendów demograficznych, utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz wieloośrodkowy rozwój kraju. Minister podkreśliła, że demografia jest problemem, który można przewidzieć i rozwiązać poprzez dostępność rynku pracy, aktywizację seniorów oraz zachęcanie młodych ludzi do zakładania rodzin, co z kolei wiąże się z polityką mieszkaniową.

Szefowa MFiPR zwróciła uwagę na transformację energetyczną jako jedno z głównych wyzwań rozwojowych dla Polski. Podkreśliła, że musi ona przynieść korzyści w zakresie bezpieczeństwa i ekonomii.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła znaczenie wzmocnienia konkurencyjności polskich przedsiębiorców jako jednego z kluczowych wyzwań rozwojowych Polski. Przypomniała, że w ciągu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej przeznaczono blisko 60 mld zł z Funduszy Europejskich na wsparcie przedsiębiorców. Minister zaznaczyła, że obecnie dostępne są kolejne duże środki, które należy precyzyjnie skierować na dziedziny gospodarki, które mają potencjał do osiągnięcia znaczącego wzrostu – od średnich przedsiębiorstw, które stanowią trzon polskiej gospodarki, po duże przedsiębiorstwa, które mogą zdobyć rynek europejski.

Europejskie Forum Nowych Idei odbywa się w Sopocie po raz trzynasty, w dniach 16-18 października. Tegoroczna debata skupia się na przyszłości Polski i Europy oraz na zmieniającym się świecie, w tym na przyszłym kształcie Unii Europejskiej. Jest to szczególny moment na takie dyskusje, gdyż zbiega się z objęciem przez Polskę unijnej prezydencji.

Forum EFNI stanowi miejsce, gdzie reprezentanci różnych dziedzin mogą dyskutować i dzielić się poglądami na temat kluczowych wyzwań biznesowych i społecznych. Uczestnicy spotkań to przedstawiciele biznesu, nauki, kultury, politycy, liderzy opinii oraz urzędnicy z różnych szczebli administracji z wielu krajów.

Uwaga: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są przedstawiane w formie oryginalnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w treści przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ