Polityka

MS: Wszczęcie procedury odwołania Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego w Malborku (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza, że Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar złożył dzisiaj (1.08.2024 r.) wniosek do kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku o wydanie opinii w sprawie odwołania z pełnionych funkcji sędzi Katarzyny Chmury, Prezesa Sądu Rejonowego w Malborku oraz sędzi Agnieszki Czerwińskiej, Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Malborku. Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego w Malborku zostali zawieszeni z dniem 31.07.2024 r. w wykonywaniu obowiązków.

Wniosek został uzasadniony brakiem udziału samorządu sędziowskiego w wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów. Minister Sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, kiedy to w 2017 r. doszło do zmiany przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nie posiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami.

Minister Sprawiedliwości uzasadnił swoją prośbę o usunięcie Sędzi Katarzyny Chmury i Sędzi Agnieszki Czerwińskiej poparciem, jakie udzieliły sędziowie kandydujący do Krajowej Rady Sądownictwa, którzy zostali powołani w sposób niezgodny z ustawą z 8 grudnia 2017 r. Nowy skład KRS został powołany po przerwaniu konstytucyjnej kadencji członków poprzedniej Rady, zgodnej z Konstytucją. Dodatkowo, wniosek dotyczący Sędzi Katarzyny Chmury został uzasadniony jej udziałem w procesie destrukcji niezależności sądownictwa poprzez akceptację członkostwa i udział w pracach Krajowej Rady Sądownictwa, które były sprzeczne z przepisami Konstytucji RP.

Po dokładnym przejrzeniu dokumentów dotyczących sytuacji Kierownictwa Sądu Rejonowego w Malborku, Minister Sprawiedliwości zdecydował się na wszczęcie procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji.

Zgodnie z przepisami Ustawy o ustroju sądów powszechnych, Prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji w sytuacji, gdy ich dalsze pełnienie funkcji nie jest zgodne z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Zgodnie z procedurą, odwołanie prezesa bądź wiceprezesa sądu rozpoczyna się od złożenia przez Ministra Sprawiedliwości uzasadnionego wniosku do właściwego kolegium sądu, które ma obowiązek zaopiniować działanie Ministra (zgodnie z art. 27 § 2 u.s.p.). W trakcie rozpatrywania wniosku Minister ma prawo zawiesić osoby, których dotyczy wniosek, w pełnieniu ich funkcji (zgodnie z art. 27 § 2 u.s.p.).

Informujemy, że komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez ingerencji ze strony naszej redakcji. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version