Gospodarka / Biznes

MI: Radar meteorologiczny na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty (komunikat)

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) uruchomił najnowszy radar meteorologiczny na Górze Św. Anny w województwie opolskim, jako część sieci POLRAD. W ceremonii uczestniczył minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Radary meteorologiczne POLRAD służby hydrologiczno-meteorologicznej są naziemnymi urządzeniami do aktywnej teledetekcji, umożliwiającymi dokładny monitoring zjawisk atmosferycznych nad Polską w zasięgu kilkuset kilometrów. Pełnią ważną rolę w ostrzeganiu przed niebezpiecznymi zjawiskami hydrometeorologicznymi, takimi jak powodzie, poprzez wczesne wykrywanie zagrożeń pogodowych. Góra Świętej Anny, leżąca pomiędzy pasmami Karpat i Sudetów, jest miejscem dogodnym do tworzenia się niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, dlatego usytuowanie radaru w tym miejscu umożliwi wcześniejsze ostrzeganie o zagrożeniach pogodowych.

„Zmodernizowanie całej sieci radarów POLRAD to przełomowy krok dla polskiej meteorologii. Dzięki temu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dysponuje teraz narzędziami światowej klasy i najnowocześniejszymi możliwościami pomiarowymi, co oznacza, że społeczeństwo otrzymuje szersze i dokładniejsze informacje pogodowe. To bezpośrednio przekłada się na poprawę naszego wspólnego bezpieczeństwa, środowiska i infrastruktury” — podkreślił minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Meteorologia radarowa jest stosunkowo nową dziedziną badań atmosfery w porównaniu z innymi metodami pomiarów. Pierwszy radar meteorologiczny w Polsce został uruchomiony 60 lat temu, a od dwóch dekad funkcjonuje sieć radarów obejmująca niemal cały kraj.

Radary stanowią kluczowe źródło danych wykorzystywanych do tworzenia prognoz pogody i ostrzeżeń meteorologicznych. Dzięki nim każdy może śledzić nadchodzące burze i opady, a także zapewniają one bezpieczeństwo w transporcie lotniczym. Dzięki postępowi technologicznemu, radary dostarczają coraz lepszej jakości danych, a ich efektywna współpraca międzynarodowa pozwala na stworzenie jednolitych sieci radarowych obejmujących obszar kontynentalny.

Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD została zakończona po trwających ponad trzy lata pracach. W ramach modernizacji, wszystkie dziesięć urządzeń radarowych zostało wymienione na nowocześniejsze modele magnetronowe z funkcjonalnością pomiarów w podwójnej polaryzacji (dual-pol), co znacząco zwiększyło możliwości pomiarów i liczba rejestrowanych parametrów oraz pokrycie obszaru Polski przez dane radarowe.

Nowe urządzenia radarowe POLRAD są dokładniejsze, szybsze i pozwoliły na znaczący rozwój możliwości pomiarów meteorologicznych w Polsce, co przyczyniło się do poprawy jakości prognoz pogody oraz reakcji na zagrożenia związane z warunkami atmosferycznymi.

Podczas prac modernizacyjnych, zainwestowano również w budowę i remonty obiektów. Nowe wieże radarowe powstały w Użrankach, na Górze Św. Anny, w Brzuchani i Gdyni-Szemud, zastępując radar Gdańsk-Rębiechowo. Stara stacja w Gdańsku została zdemontowana, a w Brzuchani nowa wieża została zbudowana na miejscu poprzedniej, ale z żelbetonu i zwiększono jej wysokość o 15 metrów, co czyni ją najwyższym radarem w Polsce. Pozostałe stacje zostały poddane generalnemu remontowi.

Wybudowanie obiektu w Użrankach koło Mrągowa doprowadziło do znacznego zwiększenia zasięgu pokrycia danych radarowych na terenie Polski.

Pracownicy Wydziału Teledetekcji Naziemnej – operatorzy radarowi, serwisanci oraz grupa zajmująca się analizą i interpretacją danych, są odpowiedzialni za nadzór nad prawidłowym działaniem radarów. Dzięki ich współpracy dane radarowe udostępniane przez IMGW-PIB charakteryzują się wysoką jakością.

Projekt „Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD” o wartości około 135 milionów złotych jest częścią większego programu inwestycyjnego „Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły”, który jest współfinansowany przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, Fundusz Spójności UE oraz budżet państwa.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie, w jakiej zostały dostarczone przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version