MI: Powstanie droga ekspresowa S10 Wałcz andndash; Piła (komunikat)
Gospodarka / Biznes

MI: Powstanie droga ekspresowa S10 Wałcz andndash; Piła (komunikat)

Projekt HBO (Hydrokrakingowy Blok Olejowy) to kluczowa inwestycja Grupy ORLEN o wartości ponad 1,8 mld złotych, która jest obecnie realizowana w rafinerii w Gdańsku. Dzięki nowej infrastrukturze możliwa będzie produkcja nawet 400 000 ton rocznie olejów bazowych II generacji, które znajdą zastosowanie w przemyśle i transporcie samochodowym. Dodatkowo, w ramach projektu powstanie także tysiące ton półproduktów paliwowych, benzyny i oleju napędowego.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że 3 lipca 2024 r. podpisano umowę na budowę 13 km odcinka drogi ekspresowej S10 Wałcz (węzeł Witankowo) – Piła Północ. Wybranym wykonawcą kontraktu o wartości 721,3 mln zł została firma Budimex, a ceremonia podpisania umowy odbyła się w obecności ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka.

„Droga ekspresowa S10 będzie kluczowym szlakiem transportowym w Polsce. Dzięki zaangażowaniu firm budowlanych i nadzorowi GDDKiA, już w 2028 roku kierowcy będą mogli korzystać z całej drogi S10 od Piły do Szczecina” – oświadczył minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

W pierwszym etapie wykonawca zadania opracuje projekt budowlany i złoży wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), po czym przystąpi do prac w terenie. Prace budowlane rozpoczną się w I kwartale 2026 r., a inwestycja zostanie udostępniona do ruchu w połowie 2028 r.

Nowy odcinek S10 rozpocznie się od zakończenia obwodnicy Wałcza, która została ukończona i otwarta dla ruchu w 2020 roku. W ramach tej inwestycji zostanie zbudowana dwujezdniowa droga ekspresowa, wybudowane zostaną dwa węzły drogowe: Stara Łubianka i Piła Północ (na przecięciu z drogą ekspresową S11), sześć wiaduktów, cztery estakady oraz przejścia górne i dolne dla zwierząt.

Prace nad budową drogi ekspresowej między Szczecinem a Piłą, w tym odcinka S10 Wałcz – Piła, są w toku. Cała trasa została podzielona na osiem odcinków realizacyjnych, z których w maju br. podpisano kontrakty z wykonawcami odcinków S10 Suchań – Recz i Piecnik – Wałcz, a w czerwcu 2024 r. planuje się rozpoczęcie realizacji fragmentu tej trasy od Cybowa do Łowicza Wałeckiego. Umowy dla pozostałych odcinków także będą podpisane w najbliższych tygodniach.

Nowa droga ekspresowa S10, o długości około 410 km, połączy Zachodnie Pomorze z centrum kraju, łącząc Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja poszczególnych odcinków tej trasy została uwzględniona w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Budowa S10 stworzy bezpośrednie połączenie Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego oraz Mazowsza, tworząc alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2, co okaże się korzystne dla całego regionu.

Niniejszy komunikat został opublikowany na serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ