MSWiA: Już w lipcu szybki paszport tymczasowy dostępny na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach (komunikat)
Polityka

MSWiA: Już w lipcu szybki paszport tymczasowy dostępny na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że w lipcu zostaną otwarte trzy nowe punkty tymczasowego wydawania paszportów w Polsce. Decyzja ta została podjęta po sukcesie punktu na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Minister Tomasz Siemoniak poinformował, że nowe punkty będą działać w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Szczegóły dotyczące uruchomienia nowych punktów zostały przedstawione podczas konferencji prasowej przez szefa MSWiA oraz wiceministra Tomasza Szymańskiego.

Minister Tomasz Siemoniak zauważył, że punkt działający na Lotnisku Chopina w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Według niego, podróżujący chwalą sobie prosty i niedrogi sposób wydawania paszportów tymczasowych, z którego korzysta dziennie 60 osób.

Szef MSWiA podkreślił, że nowe punkty wydawania paszportów tymczasowych są odpowiedzią na duży ruch wakacyjny na lotniskach.

Według niego, dzięki nim, planowane wyjazdy służbowe, wakacyjne czy rodzinne nie muszą być odkładane z powodu nieważnego paszportu lub zapomnianego dowodu osobistego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że planowane jest dalsze rozszerzenie sieci punktów. Chcemy sprostać rosnącym potrzebom i oczekiwaniom, dlatego kolejne miasta oraz porty lotnicze zgłaszają swoje zainteresowanie. Naszym celem jest zapewnienie możliwości takiego działania na każdym lotnisku w Polsce, z którego korzystają Polki i Polacy.

Minister podkreślił również, że kontynuacja rozwoju punktów ma na celu zaspokojenie rosnących potrzeb społeczności oraz zapewnienie wsparcia na każdym lotnisku w kraju, aby umożliwić działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

18 tysięcy osób skorzystało z punktu na Lotnisku Chopina – poinformował wiceminister Tomasz Szymański.

Wiceminister podziękował wojewodom: śląskiemu, pomorskiemu i małopolskiemu za błyskawiczne działania umożliwiające otwarcie trzech nowych punktów wydawania paszportów tymczasowych. Podkreślił, że podjęto szybkie działania, również legislacyjne, aby takie punkty mogły powstać.

Sekretarz stanu w MSWiA omawiał także procedurę uzyskania paszportu tymczasowego, informując, że punkt w Warszawie jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, a nowe punkty na trzech kolejnych lotniskach będą czynne w godzinach 7:30-15:30 – przypomniał wiceminister Tomasz Szymański.

Nowy tymczasowy dokument paszportowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród podróżnych. Od otwarcia punktu paszportowego MSWiA na warszawskim lotnisku w kwietniu ubiegłego roku, wydano już 17 877 takich dokumentów. Rekordowe miesiące to lipiec 2023 r., kiedy wydano 1 894 paszporty oraz styczeń 2024 r., kiedy wydano ich 1 594.

Po roku pilotażu punktu paszportowego na lotnisku Chopina w Warszawie, liczby mówią same za siebie – usługa szybkiego paszportu tymczasowego cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród podróżnych. W związku z tym MSWiA postanowiło otworzyć trzy kolejne punkty paszportowe na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach zgodnie z poniższym harmonogramem:

Trzy polskie porty lotnicze zmienią nazwy: Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.

W punkcie paszportowym MSWiA zdarzają się wiele niezwykłych historii. Podróżni często wyrażają swoją wdzięczność pracownikom za szybką i sprawna pomoc. Często są to wzruszające historie związane z pilnymi wyjazdami za granicę, takimi jak odwiedziny u nowo narodzonego wnuczka lub udział w reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Dzięki dostępnemu na lotnisku tymczasowemu paszportowi, podróżni mogą realizować swoje pilne wyjazdy za granicę, co przydaje się zarówno osobom prywatnym, jak i reprezentantom Polski w różnych dyscyplinach sportowych.

Podróżujący najczęściej decydują się na wyrobienie paszportu tymczasowego, gdy zapomną zabrać swój paszport z domu. Często zdarza się również, że osoby przybywające na lotnisko zabierają ze sobą nieważny lub niewłaściwy dokument, jak na przykład prawo jazdy. W takich sytuacjach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi. Ważne informacje dotyczące paszportu tymczasowego

Możliwe jest uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie paszportowym na lotnisku w Warszawie oraz wkrótce na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach w wyznaczonych sytuacjach, takich jak:

Jeśli utraciłeś paszport lub dowód osobisty, został on ukradziony lub stracił ważność, a także posiadasz ważny bilet lotniczy, możesz skorzystać z nowych punktów obsługi.

Nowe punkty będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 – 15:30, z wyjątkiem Warszawy, gdzie punkt będzie otwarty od 8:00 do 20:00.

Do tej pory paszport tymczasowy można było otrzymać jedynie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Teraz podróżni będą mieli większy wybór, a przy złożeniu wniosku będą musieli okazać ważny bilet lotniczy. Pracownik punktu sprawdzi tożsamość osoby i wykona niezbędne zdjęcie do wyrobienia dokumentu.

Od 2022 roku, paszport tymczasowy jest ważny przez maksymalnie 365 dni, zależnie od indywidualnej sytuacji. Aby go uzyskać, należy złożyć elektroniczny wniosek w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, który następnie podpisywany jest na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł i może być uregulowana wyłącznie kartą płatniczą.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za treść, zgodnie z postanowieniami prawa prasowego. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ