Polityka

KPRM: Premier: wybory samorządowe pokazały, że wszędzie jest Polska

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o zakończeniu wyborów samorządowych, które zadecydowały o składzie władz lokalnych w całym kraju. W drugiej turze głosowania w ponad 700 miejscowościach w Polsce wybrano wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Premier Donald Tusk określił wynik jako zbiorowe zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej i „Koalicji 15 października” i pogratulował wszystkim wygranym kandydatom, którzy będą kierować polskimi gminami, miastami i miasteczkami.

Drugą turę wyborów samorządowych w Polsce odbyła się w niedzielę, w której Polacy wybierali władze lokalne w 748 miejscach. Donald Tusk podsumował rezultaty swojego ugrupowania podczas konferencji prasowej po wyborach.

W wyniku wyborów samorządowych trudno jednoznacznie określić zwycięzców i przegranych. Wielu kandydatów reprezentuje niezależne komitety, co utrudnia dokładną analizę wyników. Jednakże porównując rezultaty Platformy Obywatelskiej i PiS-u, można uznać, że Platforma Obywatelska odniosła sukces w wielu atrakcyjnych regionach, podczas gdy PiS stracił na znaczeniu – stwierdził szef rządu.

W wielu miastach, w których odbyła się druga tura wyborów, PiS nie wystawił swojego kandydata.

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych wyniosła 44 procent.

Kobiety przejmują stery W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie rządzone przez kobiety. Aleksandra Dulkiewicz ponownie zwyciężyła w pierwszej turze wyborów w Gdańsku, a w Sopocie Magdalena Czarzyńska-Jachim zastąpi dotychczasowego prezydenta. W drugiej turze Gdynia także wyłoniła nową prezydentkę – Aleksandrę Kosiorek.

– Donald Tusk zauważył, że kilka miejsc, takich jak Trójmiasto, stało się symbolicznie „kobietami” po wyborze kobiet na prezydentki Gdańska, Sopotu i Gdyni w drugiej turze wyborów. Podkreślił również, że nad morzem również Kołobrzeg i Świnoujście mają kobiety na czele, co jest symbolem kobiet przejmujących kontrolę nad sprawami publicznymi.

Premier zauważył, że trend ten może być bardzo pozytywny w samorządach.

Wybory samorządowe są obchodzone jako święto demokracji. Wyniki wyborów w niektórych regionach przyniosły niespodzianki, co dowodzi, że Polacy nie kierują się tradycją danego regionu i starymi przyzwyczajeniami podczas głosowania.

Premier stwierdził, że mit o istnieniu bastionów PiS-u w Polsce jest obecnie obalony. W każdym regionie kraju, w każdej gminie i w każdym powiecie istnieje Polska z różnymi poglądami i interesami różnych ludzi oraz środowisk. Jednakże w każdym miejscu można spodziewać się niespodzianek, gdy tylko występują interesujący kandydaci.

Podczas swojej wypowiedzi szef rządu przywołał przykład Zakopanego, które dawniej było uważane za bastion PiS.

Donald Tusk podkreślił, że wybory samorządowe pokazały, że Polska jest obecna wszędzie. Podkreślił również, że różnice polityczne nie zawsze decydują o wyborach, co dobrze świadczy o rewitalizacji demokracji.

Podkreśliliśmy, że jesteśmy szczególnie dumni z miejsc, gdzie wyborcy dokonali niespodziewanych decyzji.

Po wyborach parlamentarnych i samorządowych, czas na wybór przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk podkreślił, że liczy na to, iż ludzie uwierzą w ważność wyborów do Parlamentu Europejskiego i ich potencjalny wpływ, nawet po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych.

Podczas swojego wystąpienia premier zapowiedział, że będzie mobilizował Polki i Polaków do oddania swojego głosu w nadchodzących wyborach. Podkreślił, że te wybory będą miały realny wpływ na losy Europy i Polski, a także będą decydować o naszym bezpieczeństwie i sytuacji geopolitycznej.

Szef rządu zapewnił, że będzie aktywnie angażować się w mobilizację społeczeństwa i użyje wszystkich dostępnych mu środków, aby ludzie zrozumieli, jak istotne jest udział w tych wyborach dla naszego życia i przyszłości naszych dzieci.

Zaplanowano głosowanie na 9 czerwca!

Prosimy zauważyć, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian dokonywanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (PAP).


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version