`Dekarbonizacja procesów budowlanych`: ekologiczne budownictwo w praktyce
Gospodarka / Biznes

`Dekarbonizacja procesów budowlanych`: ekologiczne budownictwo w praktyce

Obecnie budownictwo odpowiada za aż około 40% globalnych emisji dwutlenku węgla i konieczne jest ograniczenie tych emisji, aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych”, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN), promuje rozwiązania umożliwiające osiągnięcie tego celu. Ważne jest, aby budownictwo przyjazne klimatowi było promowane poprzez praktyczne przykłady działania, prezentację technologii oraz zachowanie materiałów w praktyce budowlanej. Dlatego projekt został zaprezentowany na Targach LUBDOM, które odbyły się 13-14 kwietnia w Lublinie.

„Nieważne, czy chodzi o remont nieruchomości wybudowanej w technologiach tradycyjnych, budowę od podstaw domu jednorodzinnego, czy nawet projektowanie i realizację wielkoskalowych inwestycji komercyjnych lub publicznych – projekt pokazuje każdemu metody i sposoby obniżenia śladu węglowego inwestycji” – podkreślił Daniel Walczak z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Podczas targów goście mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących naturalnych technik budowania, prowadzonych przez ekspertów OSBN. Dodatkowo, mogli również zwiedzić multimedialną wystawę prezentującą naturalne materiały i technologie budowlane oraz demonstracyjną konstrukcję domu z prefabrykowanych elementów drewniano-słomianych. Taka koncepcja ekspozycji zdobyła uznanie zarówno uczestników targów, jak i organizatorów: IOŚ-PIB otrzymał główną nagrodę w kategorii „Forma promocji targowej”.

„Bardzo cieszymy się z wyróżnienia, które otrzymaliśmy na Targach LUBDOM. Staraliśmy się pokazać, że budownictwo naturalne to nie tylko zastosowanie drewna, ale również cały wachlarz materiałów i technologii, np. beton konopny, bloczki drewniano-słomiane, oleje, woski, farby i tynki naturalne” – tłumaczyła Agnieszka Kaczurba z OSBN.

Dr Tomasz Zmyślony, ekspert OSBN z Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku, zaznacza, że zrównoważone budownictwo wymaga ponownego wykorzystania zasobów i minimalizacji ilości odpadów zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).

„W tym modelu budynki są pieczołowicie rozbierane – jak najmniej elementów jest niszczonych” – powiedział ekspert OSBN.

Przygotowaliśmy darmowy „Poradnik Inwestora” dedykowany projektantom, inwestorom i wykonawcom, którzy dążą do budowy z poszanowaniem klimatu i środowiska. Publikacja ta jest ogólnodostępna i skierowana zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych, jak i deweloperów. Pomaga ona przygotować się nie tylko do budowy domu jednorodzinnego, ale także do realizacji większych inwestycji mieszkaniowych z wykorzystaniem naturalnych materiałów i technologii.

Nasz nowy „Poradnik Inwestora” to bezpłatna publikacja dedykowana projektantom, inwestorom i wykonawcom, którzy pragną budować w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska. Jest ona dostępna dla wszystkich zainteresowanych, a jej celem jest pomoc w przygotowaniu do budowy zarówno domu jednorodzinnego, jak i większych inwestycji mieszkaniowych z wykorzystaniem naturalnych materiałów i technologii.

W ciągu najbliższych 3 lat ograniczanie emisji CO2 w budownictwie stanie się obowiązkiem, a nie tylko dobrowolnym działaniem. Zmiany wynikają z nowelizacji dyrektywy budynkowej, która wejdzie w życie w 2027 roku. Nowe przepisy będą wymagać analizy emisji z całego cyklu życia budynków, począwszy od pozyskania materiałów, poprzez budowę i użytkowanie, aż do rozbiórki i ewentualnego ponownego wykorzystania. Dodatkowo producenci wyrobów budowlanych będą zobowiązani do udostępniania informacji na temat wpływu środowiskowego swoich produktów oraz projektowania ich w taki sposób, aby było łatwo je ponownie wykorzystać.

W ramach projektu opracowano model LCA (Life Cycle Assessment) do wyliczania śladu węglowego wybranych naturalnych materiałów budowlanych, który służy jako pomoc w analizie cyklu życia produktu.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” realizowany jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Otrzymał dofinansowanie w wysokości 744951 euro od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Jego celem jest rozwój sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ