MKiDN: zależy nam na kulturze, która się liczy, a nie tylko rozlicza (komunikat)
Polityka

MKiDN: zależy nam na kulturze, która się liczy, a nie tylko rozlicza (komunikat)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza pierwsze wyniki audytu nowego kierownictwa, które ujawniają nadużycia w instytucjach kultury. Ostatnie dwa miesiące rządów PiS były określane jako kompulsywne wydawanie publicznych pieniędzy wyłącznie w celach politycznych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, podczas konferencji prasowej zaznaczył, że Ministerstwo chce wypracować plan naprawczy w celu naprawienia szkód w zhakowanych instytucjach kultury.

Poprzednie władze pod szlachetnymi hasłami i z historycznymi nazwiskami stworzyły system, który faworyzował wydatki budżetowe na rzecz swoich sympatyków. To było próbą narzucenia jednego punktu widzenia. Jednak obywatele wybrali nową politykę. Wprowadzamy pluralizm, ponieważ różnorodne punkty widzenia wzmacniają kulturę. To nie będzie odwrotność poprzedniego systemu – teraz każdy może starać się o wsparcie na działalność kulturalną. Nikt nie będzie wykluczony ani cenzurowany” – oświadczył minister Bartłomiej Sienkiewicz.

W okresie od 15 października do 13 grudnia 2023 r. poprzednie kierownictwo resortu kultury wydało olbrzymie kwoty w przyspieszonym tempie.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy wydane zostało 126 decyzji dotyczących wydatkowania ponad 175 mln zł, co stanowi kwotę o ponad 98 mln zł większą niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wśród beneficjentów przekazanych środków były m.in.:

Biuro „Niepodległa”

Minister kultury Piotr Gliński podjął trzy decyzje finansowe, które zwiększyły budżet Biura „Niepodległa” o ponad 4,5 mln zł w ciągu jednego dnia.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

Przekazano ponad 24,4 mln zł na rozwój Centrum.

Muzeum Historii Polski (bez wystawy stałej)

W ciągu tygodnia zadecydowano o przyznaniu instytucji ponad 18,5 mln zł.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II

Fundacji Lux Veritatis związanej z ojcem Rydzykiem przekazano 15 mln zł. W grudniu 2023 r. do MKiDN wpłynęło pismo z prośbą o dodatkowe środki, które zostały odrzucone ze względu na ograniczone środki inwestycyjne. Obecnie w MKiDN analizujemy umowę zawartą z fundacją Lux Veritatis na ponad 200 mln zł i mamy podejrzenia co do jej wadliwości.

Decyzje personalne w kontekście nieprawidłowości

W okresie od 15 października do 13 grudnia 2023 r. poprzedni minister kultury podjął 29 decyzji personalnych dotyczących podwyżek dla dyrektorów i powołań dyrektorów.

Te decyzje dotyczyły instytucji takich jak Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie, Biuro „Niepodległa”, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Podczas kontroli MKiDN wykryto wiele nieprawidłowości w kluczowych instytucjach kultury. Naszym celem jest przywrócenie standardów i zapewnienie różnorodności w środowisku kulturalnym. Chcemy, aby kultura była ceniona, a nie tylko poddawana kontroli.

Kontrole i audyty w instytucjach kultury są obecnie przeprowadzane w takich miejscach jak Spółka Pałac Saski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Muzeum Narodowe w Warszawie, Instytut Adama Mickiewicza, Biuro „Niepodległa”, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Instytut Literatury, Instytut Książki, Narodowy Instytut Dziedzictwa, oraz Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Planowane są zmiany mające na celu lepsze funkcjonowanie instytucji i wsparcie dla artystów. Przewiduje się również połączenie niektórych instytucji, takich jak Biuro Niepodległa i Instytut Adama Mickiewicza, oraz Instytut Literatury i Instytut Książki. W wyniku przeprowadzonych kontroli, zdecydowano o wycofaniu 40 mln zł dotacji dla Instytutu Adama Mickiewicza, oraz o zaprzestaniu współprowadzenia Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego przez samorząd w Otwocku. Szczegółowy raport z audytu zostanie opublikowany w ciągu kilku dni.

Nowe inicjatywy w obszarze kultury i sztuki

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał stypendia artystyczne po raz pierwszy od ośmiu lat przed końcem grudnia 2023 r.

W związku z kwestiami zabytków, planujemy skonsolidować odpowiedzialność konserwatorską, aby efektywniej zarządzać budżetem. Trwają zmiany w zakresie konserwacji zabytków.

Nowa ustawa dotycząca statusu artysty zawodowego

Poprzednia władza złożyła ustawę o statusie artysty zawodowego bez wskazania źródła finansowania. Około 67 tysięcy osób z branży sztuki i kultury oczekuje przepisów. Pragniemy zakończyć prace nad regulacjami możliwie szybko i przedstawić zapisy w ciągu kilkunastu tygodni, biorąc pod uwagę różne możliwości finansowania zgodne z prawem unijnym.

Wolność artystyczna ma dla nas kluczowe znaczenie, dlatego nasze działania opieramy na jej fundamentach. Instytucje kultury, takie jak teatry, muzea, filharmonie czy opery, powinny cieszyć się autonomią i transparentnością. Ministerialne środki powinny być wydawane zgodnie z przepisami, bez ingerencji w repertuar, i bez wykluczania ze względu na poglądy.

Wolność artystyczna jest fundamentalna dla państwa demokratycznego. Dlatego w instytucjach kultury, takich jak teatry, muzea, filharmonie czy opery, powinna panować autonomia i transparentność. Ministerialne środki muszą być wydawane zgodnie z przepisami, bez ingerencji w repertuar i bez wykluczania ze względu na poglądy.

Transparentne i terminowe dotacje dla działalności artystycznej są niezmiernie istotne.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP nie są modyfikowane przez PAP SA i są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ