Dzień Bezpiecznego Internetu – jak naprawdę działają cyberprzestępcy
Gospodarka / Biznes

Dzień Bezpiecznego Internetu – jak naprawdę działają cyberprzestępcy

Ze względu na fakt, że ponad 5 miliardów ludzi jest obecnie podłączonych do internetu, a prognozy na 2030 rok mówią o 7,5 miliardach użytkowników sieci, bezpieczeństwo cybernetyczne staje się coraz bardziej istotne. Metody cyberprzestępców ciągle ewoluują i dostosowują się do otaczającej nas rzeczywistości oraz bieżących wydarzeń. Z całą pewnością, wzrasta świadomość zagrożeń, m.in. dzięki takim inicjatywom jak Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy dzisiaj.

Jak Polacy radzą sobie z cyberzagrożeniami?

Choć technologia staje się coraz bardziej dostępna, a media coraz częściej poruszają temat cyberzagrożeń, wciąż istnieją poważne braki w świadomości społecznej na ten temat. Eksperci alarmują, że w niektórych grupach społecznych poziom świadomości jest zaskakująco niski, co stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych i prywatności.

„Aktualnie mamy inflację różnego rodzaju systemów aplikacji i wydaje mi się, że pewna grupa społeczna nie do końca może nadążać za tym wszystkim, co się dzieje. Myślę, że łatwo się odwołać do przykładu rodziców i to wydaje mi się, że stanowi duży problem” – mówi Błażej Dusik, starszy inżynier ds. cyberbezpieczeństwa w InternetowyKantor.pl.

W obliczu faktu, że ponad 5 miliardów ludzi jest obecnie podłączonych do internetu, a prognozy na 2030 rok mówią o 7,5 miliardach użytkowników sieci, temat bezpieczeństwa jest aktualnie kluczowy. Metody cyberprzestępców ciągle ewoluują i dostosowują się do otaczającej nas rzeczywistości oraz bieżących wydarzeń. Całe szczęście świadomość zagrożeń zwiększa się, m.in. przez takie akcje jak Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy dzisiaj.

Jak wygląda świadomość Polaków pod względem cyberzagrożeń?

„Z kolei wykluczenie cyfrowe przekłada się też na to, że oszustom łatwiej jest takimi osobami manipulować, bo kiedy nie znają środowiska, w którym się poruszają, kiedy nie do końca wiedzą, co jest godne zaufania, a co nie, zdecydowanie łatwiej jest je podejść i w jakiś sposób oszukać” – dodaje Kajetan Żukowski, starszy specjalista ds. bezpieczeństwa w InternetowyKantor.pl.

Oszustwa kontra cyberataki

Istnieje istotna różnica między oszustwami kierowanymi do zwykłych obywateli a atakami cyberprzestępców wymierzanymi w firmy. Eksperci wskazują na dwufazowy model, gdzie ataki skierowane na „VIP-ów” różnią się od masowych oszustw, których celem jest wyłapanie jak największej liczby potencjalnych ofiar. Przykłady inwestycji w lokalne przedsięwzięcia oraz kampanie podszywania się pod instytucje państwowe stanowią elementy tego złożonego krajobrazu.

„Największym problemem jest grube sito, które wyłapuje tę masę, która jest podatna. Na przykład technologia oszustwa na deep fake, która pomimo technicznie dobrego wykonania, dla bardziej obytego użytkownika internetu jest podejrzana. Jednak w tę pułapkę mogą wpaść osoby, które nie są w stanie odróżnić tego, co ma szansę faktycznie w rzeczywistości występować, od tego typu treści, które są spreparowane” – komentuje Błażej Dusik.

Biznes cyberprzestępców rośnie w szybkim tempie i staje się coraz bardziej profesjonalny. Prognozy wskazują, że do 2024 roku koszty związane z cyberprzestępczością mogą wynosić nawet 1 miliard dolarów na godzinę. Oszuści wykorzystują zaawansowane strategie, aby osiągnąć swoje cele, co przyczynia się do sukcesu tego biznesu. Skomplikowany łańcuch działań, który zaczyna się od ukierunkowanych kampanii, jest kluczowym elementem w osiąganiu skuteczności oszustw.

Rodzaje cyberprzestępczości

Cyberprzestępczość przyjmuje wiele form, obejmując różnorodne działania, takie jak phishing, ataki ransomware, kradzież tożsamości, oszustwa finansowe i wiele innych. Ataki te mogą być ukierunkowane na jednostki, przedsiębiorstwa oraz instytucje rządowe. Wraz z postępem technologii, cyberprzestępcy stale wymyślają nowe sposoby wykorzystania luk w zabezpieczeniach, zwiększając potencjalne ryzyko dla ofiar.

Ochrona przed cyberprzestępczością

Aby zabezpieczyć się przed cyberprzestępczością, istotne jest, aby stosować środki ostrożności i dbać o bezpieczeństwo swoich danych. Regularne aktualizacje oprogramowania, korzystanie z silnych haseł, unikanie podejrzanych linków i załączników oraz korzystanie z oprogramowania antywirusowego to podstawowe kroki, które można podjąć, aby chronić się przed atakami cyberprzestępców. Ponadto, edukacja i świadomość na temat zagrożeń cybernetycznych są kluczowe dla zwiększenia ochrony przed atakami.

„Można to trochę porównać do prężnie działającego przedsiębiorstwa – przywołując stawki, które można znaleźć niekoniecznie w tym internecie, z którego korzystamy na co dzień, ale w tych wersjach powiedzmy głębszych, to ceny za głowę, że tak nieładnie to określę, ale powiedzmy, że jesteśmy na poziomie około 800 dolarów. A to dopiero jest cena za zdobycie ofiary. Nie mówimy o tym, ile od tej ofiary się da jeszcze pozyskać” – dodaje Kajetan Żukowski.

Cyberprzestępcy wykorzystują różne metody manipulacji psychologicznej, aby osiągnąć swoje cele. Najczęściej dążą do zdobycia zaufania potencjalnej ofiary. Kluczowym elementem sukcesu cyberprzestępców jest wykorzystanie psychologii, bazując na ludzkich odruchach, takich jak chęć pomocy, unikanie problemów i ciekawość co do dalszego rozwoju sytuacji. Przykłady to fałszywe wiadomości SMS dotyczące dopłaty do paczki czy od operatora energetycznego. Dodatkowo, wykorzystują autorytet, zasadę wzajemności i sympatię do budowania zaufania i wprowadzania ofiar w błąd.

Skuteczne metody ochrony przed cyberprzestępczością

Aby chronić się przed cyberprzestępczością, istnieje kilka skutecznych metod. Po pierwsze, należy zawsze zachować ostrożność w kontaktach online i nie ufać nieznajomym. Należy także regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe i firewall, aby zabezpieczyć swoje urządzenia. Warto również stosować silne hasła oraz unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Dodatkowo, należy zachować zdrowy rozsądek i nie otwierać podejrzanych linków czy załączników. Wreszcie, ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych, aby w razie ataku móc je przywrócić.

Skutki cyberprzestępczości

Cyberprzestępczość może mieć poważne skutki dla swoich ofiar. Oprócz strat finansowych, ofiary mogą doświadczyć kradzieży tożsamości, utraty danych osobowych oraz naruszenia prywatności. Ataki mogą również prowadzić do szkód wizerunkowych i reputacyjnych, a także wpływać na psychiczne dobrostan ofiar. Ponadto, ataki mogą mieć negatywne konsekwencje dla firm i instytucji, takie jak utrata zaufania klientów, straty finansowe oraz konieczność poniesienia kosztów związanych z naprawą i odbudową systemów informatycznych.

Cyberprzestępcy stale adaptują swoje metody, aby dopasować się do potencjalnych ofiar, wybierając konkretne grupy społeczne i dostosowując treści do ich potrzeb. Ich ostatecznym celem jest pozyskanie środków finansowych, a skomplikowana struktura biznesowa cyberprzestępców pozwala im działać na szeroką skalę i czerpać zyski z różnych form oszustw.

Bezpieczeństwo w sieci – kilka kluczowych zasad

Aby zwiększyć bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, warto stosować kilka kluczowych zasad. Jedną z nich jest skupienie się na wykonywanej czynności, unikanie pośpiechu i zachowanie spokoju w sytuacjach podejrzanych. Podobnie jak na drodze, w internecie przydatna jest zasada ograniczonego zaufania. Ważne jest również stosowanie odpowiednich haseł, które spełniają określone warunki, takie jak długość, poziom skomplikowania i unikalność w różnych serwisach.

Podsumowanie

Dzień Bezpiecznego Internetu jest doskonałą okazją do zwiększenia świadomości na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Ważne jest, aby pamiętać, że te zagrożenia są realne i ciągle się rozwijają, dlatego konieczne jest stale poszerzanie wiedzy społeczeństwa na ich temat. Edukacyjne inicjatywy, takie jak dyskusje ekspertów czy obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, odgrywają kluczową rolę w procesie zwiększania świadomości, pomagając ludziom lepiej zrozumieć ryzyka związane z korzystaniem z internetu oraz umożliwiając im skuteczną ochronę swoich danych online. Pełną wersję rozmowy, której fragment został przedstawiony powyżej, można znaleźć w podcaście serwisu InternetowyKantor.pl: Dealerzy Po Godzinach pod tytułem „Jak cyberprzestępcy wyłudzają Twoje dane i pieniądze?”, dostępnym m.in. na platformach YouTube i Spotify.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ