Pokonany dystans: 5300 km na Służewcu w 2023 roku
Kultura

Pokonany dystans: 5300 km na Służewcu w 2023 roku

Podczas tegorocznego sezonu wyścigowego na warszawskim Torze Służewiec odbyło się 416 gonitw, w których udział wzięło ponad 700 koni. W ciągu 46 dni wyścigowych, konie pokonały łącznie 5 278 km, co jest porównywalne do trasy z Warszawy do Barcelony i z powrotem. To imponujący wynik, który świadczy o zaangażowaniu i wytrzymałości tych wspaniałych zwierząt.

Wśród 719 uczestniczących w gonitwach koni, folbluty stanowiły największą grupę – 251 sztuk. Ponadto, w sezonie 2023 138 koni czystej krwi arabskiej i 27 kłusaków francuskich wzięło udział w wyścigach na Torze Służewiec. Wśród uczestników nie zabrakło także 38 kłusaków. Łącznie 83 jeźdźców i 17 powożących wzięło udział w tegorocznych gonitwach.

Najlepsi w sezonie 2023

Ostatni tydzień sezonu wyścigowego 2023 zakończył się wyjątkową Galą Zakończenia. Niezwykłym wydarzeniem było wyróżnienie najlepszych zawodników, którzy zostali nagrodzeni przez Kapitułę za swoje wybitne osiągnięcia. W czempionatach oraz wszystkich wyścigach zgromadzili szerokie grono fanów i zdobyli wiele szacunku.

Le Destrier zasłużył na miano Konia Roku, wygrywając dwa najważniejsze wyścigi dla koni starszych w Polsce – Wielką Warszawską oraz Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego, a także ustanawiając rekord toru na dystansie 2600 m.

Maciej Janikowski został uhonorowany tytułem Trenera Roku, w uznaniu jego wybitnych osiągnięć w świecie wyścigów konnych. Zasłużył sobie na to dzięki sukcesom, jakie odniosła klacz Moonu, którą przygotowywał – zwyciężyła ona w dwóch włoskich wyścigach o najwyższym prestiżu. Trener Janikowski także wykazał się na polskich torach, doprowadzając Moona do zwycięstwa w Derby Westminster, a także do tytułu najlepszego trzylatka w Wielkiej Warszawskiej.

Niklas Lovén jest uważany za najlepszego jeźdźca w gonitwach z płotami i przeszkodami. Jego wygrane w Wielkiej Służewieckiej, Wielkiej Wrocławskiej, Wielkiej Partynickiej oraz Crystal Cup zapewniły mu miano najbardziej utytułowanego koniarza w tej dziedzinie.

Na Gali wręczono także Wyróżnienie Specjalne Publiczności. Kibice mieli tutaj decydujący głos i wskazali, że najbardziej poruszającym i zwycięskim wyczynem sezonu 2023 była wygrana Anatora w gonitwie o Nagrodę Mosznej. Ogier dosiadany przez Antona Turgaeva pokonał w zaciętej walce przeciwników z zagranicy, takich jak Ignacius Reilly z Czech i New Wizard z Niemiec.

Organizatorzy tegorocznych wyścigów zebrali wyjątkową grupę nagrodzonych, wśród których znaleźli się: Oskar Nowak – Czempion Młodych Jeźdźców, Her Him – Koń Roku w Gonitwach z Płotami i Przeszkodami, Paweł Pałczyński – Czempion Trenerów w Gonitwach z Płotami i Przeszkodami, Niklas Lovén – Czempion Jeźdźców w Gonitwach z Płotami i Przeszkodami, Factoriel – Kłusak Roku, Anna Frontczak-Salivonchyk – Czempion Trenerów Kłusaków Francuskich, Taras Salivonchyk – Czempion Powożących, Oliwia Szarłat – Zwyciężczyni Cyklu Women Power Series, Sanzhar Abaev – Czempion Jeźdźców, Adam Wyrzyk – Czempion Trenerów, Niklas Lovén – Jeździec Roku, Maciej Janikowski – Trener Roku, Gospodarstwo Rolne Joanna Zalewska – Hodowca Roku Koni Pełnej Krwi Angielskiej, Krzysztof Mikołajczyk – Hodowca Roku Koni Arabskich Czystej Krwi, Westminster Race Horses Sp. z o.o. – Właściciel Roku, Le Destrier – Koń Roku, Anator i Anton Turgaev (Nagroda Mosznej) – Wyróżnienie Specjalne Publiczności, Marlena Stanisławska – Wyróżnienie Specjalne Pod Patronatem Redakcji Magazynu KANAT, Łukasz Kowalski – Wyróżnienie Specjalne Pod Patronatem Redakcji Magazynu KANAT, Grzegorz Wróblewski – Wyróżnienie Specjalne Pod Patronatem Redakcji Służewiec iTV, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Wyróżnienie Specjalne oraz Damosfera – Wyróżnienie Specjalne. Pełny spis nagrodzonych dostępny jest na stronie Totalizatora Sportowego.

Przyznano wyróżnienia wielu wybitnym jeźdźcom, trenerom, hodowcom i właścicielom koni. Oskar Nowak i Her Him zostali wyróżnieni jako Czempion Młodych Jeźdźców i Koń Roku w Gonitwach z Płotami i Przeszkodami, zaś Niklas Lovén został uhonorowany jako Czempion Jeźdźców w Gonitwach z Płotami i Przeszkodami oraz Jeździec Roku. Oliwia Szarłat została zwyciężczynią Cyklu Women Power Series, Anthony i Anton Turgaev (Nagroda Mosznej) otrzymali Wyróżnienie Specjalne Publiczności, a Marlena Stanisławska i Łukasz Kowalski Wyróżnienie Specjalne Pod Patronatem Redakcji Magazynu KANAT.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ