Sukces EKO HESTIA SPA – zwycięzca finałowej edycji konkursu
Polityka

Sukces EKO HESTIA SPA – zwycięzca finałowej edycji konkursu

Goczałkowic-Zdrój zostało wyróżnione nagrodą w wysokości 100 tysięcy złotych za skuteczne działania na rzecz środowiska. Komisja EKO HESTIA SPA przyznała to wyróżnienie, wyróżniając tym samym Goczałkowic-Zdrój za jego wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska.

Organizatorzy VIII edycji konkursu skierowanego do polskich uzdrowisk zwrócili szczególną uwagę na nowatorskie działania i inwestycje, które w latach 2018-2022 wpłynęły pozytywnie na stan środowiska. Eksperci oceniają i nagradzają również długofalową ochronę środowiska oraz systematyczne edukowanie lokalnych społeczności w zakresie ekologii.

ERGO Hestia przyznaje nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy złotych, która może zostać wykorzystana wyłącznie na realizację projektów i pomysłów służących ochronie środowiska. Dodatkowo, zwycięskie uzdrowisko otrzyma roczny pakiet ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

„Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma przede wszystkim wymiar praktyczny przez lata nagrodziliśmy wiele najlepszych proekologicznych pomysłów, inwestycji i projektów polskich uzdrowisk. Wszystkie te działania były skupione wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, które są godne naśladowania przez inne samorządy” – podkreśla Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

Organizator VIII edycji konkursu zakwalifikował 7 zgłoszeń polskich uzdrowisk do udziału w rywalizacji. O główną nagrodę walczyli: Sopot, Ustka (woj. pomorskie), Uniejów (woj. łódzkie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Czarny Dunajec (woj. małopolskie) oraz Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie).

Do grona zwycięzców tegorocznego konkursu ekologicznego dołączyły cztery polskie uzdrowiska, których działania Kapituła Konkursowa oceniła najwyżej – Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie) i Uniejów (woj. łódzkie).

„Doceniliśmy w tym przypadku wieloletnie, strategiczne plany działań proekologicznych, m.in. związanych z programem ograniczania emisji oraz ich konsekwentną realizację – mówi prof. Alicja Kicińska z Kapituły Konkursu. – Istotne w tej wizji było też właściwe zrozumienie potrzeb mieszkańców i kuracjuszy oraz rozsądne gospodarowanie zasobami środowiskowymi i środkami finansowymi na realizację zaplanowanych celów”.

Goczałkowice-Zdrój to niewielka wieś położona w powiecie pszczyńskim, która w ostatniej edycji Konkursu EKO HESTIA SPA zdobyła nagrodę główną. Jako jedna z dwóch śląskich miejscowości posiadających status uzdrowiska, Goczałkowice-Zdrój może się pochwalić wieloma ekologicznymi inicjatywami, wspieranymi również przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca, został nagrodzony tytułem EKO WIZJONERA w tegorocznej edycji konkursu EKO HESTIA SPA. Konkurs ten, wspierany przez SGU RP, wyróżnia zaangażowanie w ochronę środowiska, a także realne wsparcie dla proekologicznych inicjatyw.

Udział w konkursie EKO HESTIA SPA jest wyjątkową i potrzebną okazją do wyróżnienia miejscowości, które wykonują kroki w celu ochrony środowiska i wsparcia inwestycji proekologicznych. Polskie uzdrowiska są pionierami takich działań i mają szczególny wkład w wytyczanie proekologicznych standardów.

Goczałkowice-Zdrój i Czarny Dunajec zostały wyróżnione w VIII edycji konkursu EKO HESTIA SPA. Goczałkowice-Zdrój jako nagrodzone miejsce w powiecie pszczyńskim, a Czarny Dunajec, dzięki Marcinowi Ratułowskiemu, otrzymały tytuł EKO WIZJONERA. Ich działania są wzorem dla innych miejscowości w Polsce i pokazują, jak ważne jest wspieranie ekologicznych inwestycji oraz ochrona środowiska.

Przez osiem dotychczasowych edycji konkursu EKO HESTIA SPA, 35 uzdrowisk zdobyło nagrodę główną. Laureatami w kolejnych latach były Uniejów (2016 r.), Busko-Zdrój (2017 r.), Inowrocław (2018 r.), Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój, Muszyna i Rabka. Dotychczasowi laureaci mogli zgłosić swój udział w konkursie po upływie 5 lat.

Od samego początku, pierwsza edycja konkursu w 2016 roku wywołała duże zainteresowanie ze strony polskich uzdrowisk. Szczególne uznanie jury zdobyło najmłodsze uzdrowisko województwa łódzkiego – Uniejów. Jego atutem było wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełnienia źródła energii oraz nowatorskie projekty związane z edukacją szkolną, skupiające się na kształtowaniu postaw proekologicznych.

Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie) wygrało II edycję. Zostało docenione za zaangażowanie w wykorzystanie energii słonecznej oraz tworzenie przyjaznych dla środowiska terenów zielonych.

W tym samym roku, Inowrocław został nagrodzony za wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w transportie publicznym, wymieniając cały tabor na elektryczny oraz inwestując w park uzdrowiskowy. Jego zaangażowanie w działania proekologiczne zostało nagrodzone przez organizatora konkursu.

IV edycja zakończyła się sukcesem Lądka-Zdroju, którego działania w zakresie ochrony środowiska zostały wyróżnione za zastosowanie odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystanie złóż geotermalnych.

Rok 2020 przyniósł zwycięstwo Latoszyna-Zdroju, reaktywowanego po 75 latach nieobecności na uzdrowiskowej mapie. Małopolskie uzdrowisko Muszyna zostało natomiast za swoje wieloletnie i innowacyjne działania w zakresie ekologii wyróżnione przez Kapitułę Konkursu. Rok wcześniej to Rabka-Zdrój, która została doceniona za zaangażowanie w walkę ze smogiem.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ