IDEAS NCBR w sieci ELLIS Society – dążenie do liderowania w dziedzinie sztucznej inteligencji
Nauka i technika

IDEAS NCBR w sieci ELLIS Society – dążenie do liderowania w dziedzinie sztucznej inteligencji

IDEAS NCBR jest pierwszym polskim ośrodkiem badawczym, który dołączył do sieci The European Laboratory for Learning and Intelligent Systems (ELLIS), która wspiera najlepsze centra badawcze w informatyce, takie jak ETH Zurich, Cambridge czy Instytuty Maxa Plancka. Alexander Ilic, przedstawiciel ELLIS Society, podkreśla, że inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji są dzisiaj jednym z najważniejszych elementów, ponieważ AI będzie w przyszłości wpływać na wiele aspektów życia i gospodarki.

7 listopada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nowy oddział ELLIS Society w ramach IDEAS NCBR, którego celem jest zbudowanie w Polsce wiodącego ekosystemu innowacji AI. Strategia ta obejmuje również inicjatywy mające na celu wsparcie młodych naukowców oraz stworzenie dogodnych warunków do prowadzenia prac badawczych.

AI jest obecnie w centrum uwagi wielu naukowców i naukowych instytucji na całym świecie, a Europa szczególnie się wyróżnia. Innowacje w tej dziedzinie są możliwe dzięki szerokiej gamie talentów, a także współpracy naukowców z różnych krajów, którzy dzielą się swoimi badaniami, aby stworzyć wyjątkowe możliwości dla kontynentu.

Aleksander Ilic uważa, że należy inwestować w infrastrukturę informatyczną, ponieważ technologia posuwa się do przodu w nieprzewidywalnym tempie. Dlatego każdy kraj powinien dostosować swoje systemy informatyczne, aby w pełni wykorzystać nowe możliwości i bazując na własnych danych.

„AI zmieni wiele dziedzin życia, począwszy od medycyny, diagnostyki czy zarządzania danymi medycznymi. Już teraz bardzo mocno zmieniła edukację. Chat GTP sprawił, że szkoły zastanawiają się, czy zadawać prace domowe. Musimy także wypracować własne rozwiązania AI w zakresie obronności. Zastosowanie AI w bezpieczeństwie, cyberbezpieczeństwie będzie szersze – człowiek nie jest w stanie reagować tak szybko jak system wyposażony w sztuczną inteligencję” – podkreśla Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR i lider grupy badawczej, członek ELLIS Society.

W ostatnim czasie obserwujemy, jak sztuczna inteligencja wpływa na przeprowadzanie badań naukowych. AI coraz częściej jest wykorzystywane w tego typu działaniach, co pokazuje, że za 10-20 lat aż 30 proc. badań będzie opierać się na AI. Stąd też, aby nasz kraj mógł z sukcesem konkurować technologicznie na arenie międzynarodowej, musimy zainwestować w rozwój sztucznej inteligencji już teraz.

„Polska, tak jak i Europa, nie ma wyjścia, musi inwestować w rozwój własnych badań nad AI, inaczej będzie kupowała produkty amerykańskie czy chińskie, które nie będą wytrenowane na lokalnych danych. To jak kupowanie technologii wojskowej na zewnątrz, gdzie uzależniamy się od dostarczyciela sprzętu” – wtóruje mu Tomasz Michalak, lider zespołu badawczego w IDEAS NCBR, członek ELLIS Society.

Światowe rankingi Uniwersytetu Stanford cieszą się ogromnym uznaniem, gdyż wymieniają 1142 polskich naukowców, których prace są szczególnie często cytowane. Niemniej jednak w porównaniu do innych europejskich krajów, Polska nie otrzymuje wystarczającego wsparcia. Z ponad 5 tys. grantów ERC, tylko 74 trafiło do naszego kraju.

„Mamy świetnych młodych badaczy, którzy nie odbiegają od poziomu światowego, bardzo dobry poziom studiów na poziomie magisterskim. Ale Polska ma problem, żeby przemienić ich w badaczy-innowatorów. Jeżeli poprawimy ten element w polskiej nauce, będziemy bardziej dostrzegani i lepiej oceniani” – zaznacza Piotr Sankowski.

„To wszystko oraz pieniądze polepszą sytuację polskiej nauki. Niezbędne są inwestycje w infrastrukturę obliczeniową, ale też otwarcie nauki na świat biznesu i administracji publicznej” – mówi Tomasz Michalak.

„Współpraca międzynarodowa jest niezbędnym elementem pracy naukowej. Oferta staży dla młodych naukowców jest znacznie szersza niż kiedyś, jednak problemem jest to, że część stażystów już do Polski nie wraca” – dodaje ekspert.

Warszawski oddział IDEAS NCBR to doskonałe miejsce dla naukowców korzystających z nowoczesnych technologii, by współpracować z najlepszymi w dziedzinie AI i tworzyć najnowsze rozwiązania.

Dzięki wydajnej infrastrukturze obliczeniowej, szkoleniom, kontaktom biznesowym i możliwościom networkingu, pracownicy warszawskiego oddziału IDEAS NCBR mają wyjątkową okazję do uczestniczenia w pracach nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Profesor Marcin Żukowski twierdzi, że współpraca naukowa w Europie ma wielki potencjał, a wykorzystanie go to nie tylko kwestia umiejętności, ale także przystąpienia do inicjatyw takich jak IDEAS NCBR.

IDEAS NCBR posiada wszystkie cechy wymagane przez ELLIS Society w zakresie doskonałości naukowej. Radę Naukową ośrodka tworzą najlepsi w dziedzinie AI i przedstawiciele biznesu, tacy jak Marcin Żukowski, współzałożyciel Snowflake.

Warszawski ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR oferuje swoim pracownikom doskonałe warunki do pracy z nowoczesnymi technologiami, udziału w tworzeniu nowych rozwiązań AI i dzielenia się wiedzą z innymi.

Profesor Marcin Żukowski wierzy, że wykorzystanie potencjału współpracy naukowej w Europie jest możliwe, a IDEAS NCBR jest jednym z najlepszych przykładów na to, jak można to osiągnąć.

„W ELLIS Society tworzymy nowe idee, które niesiemy ludziom. Miarą sukcesu jest elastyczność w pokonywaniu barier, zwinność w reagowaniu na zdarzenia nieprzewidziane, bo w informatyce wszystko dzieje się bardzo szybko” – podkreśla Aleksander Ilic.

ELIS Society to ogólnoeuropejska sieć centrów doskonałości w dziedzinie sztucznej inteligencji, założona w 2018 roku. Obecnie skupia 41 najważniejszych centrów badawczych z 16 krajów, w tym uczelnie takie jak Cambridge, Oxford, ETH Zurich czy Instytut Maxa Plancka. ELLIS ma na celu połączenie wysiłków najlepszych europejskich naukowców, tworząc wieloośrodkowe laboratorium badawcze sztucznej inteligencji.

Organizacja ELLIS ma na celu przyspieszenie postępu w dziedzinie AI poprzez współdziałanie wielu najlepszych naukowców z Europy. Dzięki współpracy uczelni wyższych i instytutów, oferuje szeroki zakres możliwości badawczych, w tym różnorodne metodologie, technologie i narzędzia do tworzenia i testowania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie sztucznej inteligencji.

3)Reliable Autonomous Systems and Robotics wspiera projekty związane z autonomicznymi systemami i robotyką, w szczególności pracuje nad poprawą wiarygodności systemów autonomicznych, wykorzystując metody uczenia maszynowego i inżynierię oprogramowania.

Nowy oddział ELLIS Society w Polsce zajmie się sześcioma dziedzinami:

1) Inteligentne Algorytmy i Uczone Struktury Danych będą pracować nad wyjaśnialnymi algorytmami, uczącymi się strukturami danych i narzędziami algorytmicznymi do Data Science i ML.

2) Wydajne i Zrównoważone Uczenie Maszynowe skupi się na wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego do widzenia komputerowego, w szczególności na warunkowaniu obliczeń sieciowych, wykorzystywaniu częściowych informacji do szybszego wnioskowania i zgromadzeniu wiedzy w modelach ciągłego uczenia się.

3) Niezawodne Autonomiczne Systemy i Robotyka będą wspierać projekty związane z autonomicznymi systemami i robotyką, wykorzystując metody uczenia maszynowego i inżynierię oprogramowania do polepszenia wiarygodności systemów autonomicznych.

3) Machine Learning i Sequential Decision-Making dążą do zaprojektowania inteligentnych agentów, które są w stanie wykonać zadanie sterowania w zadanej rzeczywistości.

4) Algorithmic Game Theory in Security skupia się na tworzeniu systemów zarządzania mających na celu ochronę infrastruktury krytycznej oraz bezpieczeństwo kluczowych usług publicznych.

Interpretable Artificial Intelligence jest dziedziną zajmującą się tworzeniem modeli uczenia maszynowego, które zapewniają nie tylko wiarygodne, ale także zrozumiałe wyjaśnienia dotyczące działania skomplikowanych algorytmów sztucznej inteligencji.

Autonomiczne agenty i dopasowanie modeli językowych stanowią kluczowy aspekt prac nad tworzeniem inteligentnych systemów, które potrafią zbierać istotne dane i wykorzystywać je do generowania modeli dopasowanych do danego kontekstu.

Nasze badania nad wspomnianymi obszarami są kontynuowane w grupach badawczych IDEAS NCBR: „Inteligentne Algorytmy i Struktury Danych”, „Zero-waste Machine Learning in Computer Vision” oraz „Bezpieczeństwo systemów i ochrona danych”.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ