Polska najlepsza na EuroSkills Gdańsk 2023 – sukces polskiej młodzieży na arenie międzynarodowej
Polityka

Polska najlepsza na EuroSkills Gdańsk 2023 – sukces polskiej młodzieży na arenie międzynarodowej

Polska reprezentacja na EuroSkills Gdańsk 2023 zdobyła 13 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny, 3 brązowe, 6 medali doskonałości oraz piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej. To ogromny sukces młodych profesjonalistów, zauważony przez organizatora, dr hab. Pawła Poszytka, dyrektora generalnego FRSE.

41 polskich uczestników w 36 konkurencjach rywalizowało przez trzy dni w Gdańsku z uczestnikami z 31 innych państw Europy, aby zdobyć tytuł najlepszego zawodowca w ramach zawodów EuroSkills Gdańsk 2023 pod hasłem „United by Skills” (złączeni w umiejętnościach). Łącznie w 42 konkurencjach.

„Nasi bohaterowie łącznie wywalczyli 13 medali. Jeszcze nigdy w historii zawodów EuroSkills i WorldSkills nie zdobyliśmy tylu nagród. Poszerzamy pasmo naszych sukcesów. Już nie tylko obsługa hotelowa, gotowanie, florystyka i spawanie, ale również wysoko technologiczne zawody. Można powiedzieć, że jesteśmy dobrzy we wszystkich konkurencjach, tych tradycyjnych, rzemieślniczych i tych technologicznych” – podkreślił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Polacy wykazali się niezwykłymi umiejętnościami w dziedzinie technologii wytwarzania i inżynierii, zdobywając 3 złote medale. Rafał Rygalik i frezowanie CNC, Piotr Wyrzyk oraz Hubert Krasuski zintegrowali roboty przemysłowe, a Jan Firlej wykazał się umiejętnościami w elektronice i prototypowaniu. Srebrny medal powędrował do Dawida Miotka za obsługę gości hotelowych, a brązowe do Rafała Piechaczka za mechanikę pojazdów ciężarowych, Doroty Cieślickiej za budownictwo cyfrowe oraz Krzysztofa Żurka za chłodnictwo i klimatyzację.

Polscy uczestnicy wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami technologicznymi, zgarniając 3 złote medale. Rafał Rygalik wyróżnił się w zakresie frezowania CNC, Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski w robotyce przemysłowej, a Jan Firlej w elektronice i prototypowaniu. Srebrny medal przypadł Dawidowi Miotkowi za obsługę gości hotelowych, natomiast brązowe otrzymali: Rafał Piechaczek w mechanice pojazdów ciężarowych, Dorota Cieślicka w budownictwie cyfrowym oraz Krzysztof Żurek w chłodnictwie i klimatyzacji.

Polscy profesjonaliści zostali docenieni 6 medalami doskonałości, przyznawanymi zawodnikom, którzy uzyskali w ocenie końcowej wynik przekraczający 700 punktów. Otrzymały je: Alan Kaczkowski (spawalnictwo), Janusz Perucki (gotowanie), Emilia Wilde (fryzjerstwo), Łukasz Kobyłecki (serwis restauracyjny), Mateusz Wyskok (instalacje sanitarne i grzewcze) oraz Weronika Kwiatek-Binda (florystyka).

„Nasi zawodnicy to uczniowie techników, absolwenci szkół branżowych, studenci, młodzi pracownicy. Wszyscy zostali wyłonieni albo w wyniku konkursu krajowego Skills Poland, który odbył się w listopadzie 2022 r., oraz w wyniku edycji specjalnych, które były organizowane na terenie całej Polski w murach uczelni wyższych, czy szkół branżowych. Pozwoliło to nam wyłonić najsilniejszą, najmocniejszą, najbardziej zmotywowaną kadrę” – zaznaczyła Izabela Laskowska, delegat techniczny na EuroSkills Gdańsk 2023. 

9 września 2023 r. była to wielka gala, podczas której polska reprezentacja otrzymała 13 medali i uzyskała 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej, ustępując miejsca tylko Szwajcarii, Austrii, Francji i Niemcom. Uroczystość odbyła się na stadionie Polsat Arena w Gdańsku.

„W Gdańsku pokazaliście całej Europie, że jesteście najlepszymi z najlepszych młodych profesjonalistów w swoich specjalnościach. Teraz możecie wykorzystać doświadczenia z EuroSkills jako trampolinę do jeszcze większego sukcesu zawodowego w przyszłości” – zwróciła się do zawodników Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe. 

Paweł Salamon, lider reprezentacji Polski, wyraźnie podkreślił, że za sukcesem kadry narodowej podczas EuroSkills Gdańsk 2023, wydarzenia zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, stało ciężka praca całego zespołu. 

Paweł Salamon wskazał, że dzięki ciężkiej pracy całego sztabu ludzi polska reprezentacja odniosła sukces na EuroSkills Gdańsk 2023, imprezie zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. 

„Wiele czynników zadziałało, że dzisiaj odbieramy medale. Zawodników wspierał i przygotowywał potężny team, zaczynając od biura, które organizowało to przedsięwzięcie, a kończąc na trenerach, ekspertach, psychologach, a nawet osobie, która dbała o ich dietę” – zaznaczył Paweł Salamon.

Wrzesień 2023 roku przyniósł olbrzymią radość dla gospodarzy w Gdańsku, gdy 5 września rozpoczęły się Zawody EuroSkills. Miesiąc pełen rywalizacji zakończył się 9 września medalową ceremonią zamknięcia, podczas której dyrektor generalny FRSE dr hab. Paweł Poszytek i były premier Danii Poul Nyrup Rasmussen przekazali flagę WorldSkills Europe na ręce przedstawicieli Danii, która jako kraj będzie gościć EuroSkills Herning 2025. W ciągu pięciu dni trwania Zawodów uczestnicy rywalizowali w 42 konkurencjach, dostarczając widzom fascynujących wrażeń.

EuroSkills Gdańsk 2023 będzie okazją do wymiany najnowocześniejszych technik, doskonałych praktyk, poznawania globalnych trendów w edukacji, szkoleniu zawodowym i kształceniu wyższym, a także do zrozumienia zapotrzebowania na przyszłe umiejętności.

Polska Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) we współpracy z WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miastem Gdańsk i AmberExpo Gdańsk zorganizowała wydarzenie EuroSkills Gdańsk 2023.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ