2023 Wakacje w Polsce – Deklaracje i Rzeczywistość: Analiza OLX
Gospodarka / Biznes

2023 Wakacje w Polsce – Deklaracje i Rzeczywistość: Analiza OLX

Biorąc pod uwagę, że badania wykazały, iż aż 30% Polaków nie wyjechało jeszcze na urlop, możemy już teraz skonfrontować dane OLX z wakacyjnymi zachowaniami Polaków. Według tych danych możemy oszacować, jak Polacy spędzili swój wolny czas, a także stwierdzić, czy obecne trendy wypoczynku będą trwałe, czy też szybko się zmienią.

Analiza przeprowadzona przed sezonem wakacyjnym wykazała, że 1/4 respondentów postanowiła wybrać się na urlop, a czas ich wyjazdu skoncentrował się głównie na okresie wakacyjnym (czerwiec – sierpień) [1]. W tym roku planujemy wydać 3200 złotych na wypoczynek, co stanowi niższy wydatek niż w ubiegłym roku, ale wyższy niż wydatki zaplanowane na 2019 roku [2]. Większość osób wybierała krajowy cel ich wyjazdu, najczęściej było to morze, do którego wybierała się co trzecia osoba badana (27,3%) [3].

Polacy preferują krótkie wakacje, z których może skorzystać tylko co czwarta osoba więcej niż raz w roku [4]. Przy wyborze miejsca noclegu zwracaliśmy uwagę na to, by móc cieszyć się swobodą i jednocześnie oszczędzać. Danymi z wyszukiwarki OLX potwierdziły, że szczególnie popularne były agroturystyka, domki lub większe kwatery z kuchnią i atrakcjami dla dzieci.

„Najważniejszym wnioskiem z tegorocznych badań dotyczy zmieniającego się modelu spędzania wolnego czasu. Wpływ na to mają na pewno nasze doświadczenia z ostatnich lat. Zainteresowanie agroturystyką czy samodzielnymi domkami to dowód na to, że zaczęliśmy doceniać bliskość natury i niezależność” – komentuje Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Polacy wybierają na urlop zarówno znane i popularne miejsca, jak i małe, mniej znane miejscowości. Według danych OLX, ponad 86% planujących wakacje Polaków zamierzało spędzić je w kraju, a w czołowej 10-tce najpopularniejszych miejscowości urlopowych znalazły się: Gdańsk, Zakopane, Łeba, Kołobrzeg, Sopot, Skorzęcin, Pobierowo, Okuninka oraz Sielpia Wielka.

Polacy są coraz bardziej otwarci na nowe destynacje. Wciąż pojawiają się nowe miejsca, które są godne uwagi i stają się atrakcyjnymi miejscami na wakacyjny wyjazd. Przyciągają one coraz więcej turystów, którzy chcą odkrywać nieznane miejsca i niepowtarzalne krajobrazy.

Ludzie szukali w lipcu i sierpniu wygodnych sposobów na spędzenie urlopu w gronie bliskich. Mimo wyższych cen, wielu z nich decydowało się na wynajem samodzielnego domku, co potwierdza duże zainteresowanie ofertami w tej kategorii – każde ogłoszenie otrzymywało średnio ponad 30 zapytań. Bliskość natury oraz możliwość spędzenia czasu z rodziną i znajomymi były głównymi czynnikami decydującymi o wyborze tego typu noclegu.

W lipcu bieżącego roku obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania wypożyczaniem kamperów – jak potwierdzają dane OLX – który w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym wzrósł o aż 50%. Można zatem zauważyć, że jest to nowy trend wakacyjny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia. Coraz więcej osób wybiera aktywne formy wypoczynku. Obozy sportowe, wspinaczka górska, czy też nurkowanie są coraz popularniejsze, a w czasie urlopu coraz więcej osób wybiera aktywny wypoczynek. Świadczy to o zmianie postaw wobec wypoczynku, który staje się bardziej aktywny i zdrowszy.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na wakacje, czy też postawimy na lokalny urlop w okolicy naszego domu, zaczynamy coraz bardziej doceniać czas spędzany z najbliższymi. Takie wyjazdy pozwalają nam na bliższą relację z rodziną i przyjaciółmi, a także na odkrywanie nowych, ciekawych miejsc. Coraz chętniej wybieramy też wyjazdy grupowe, by dzielić się doświadczeniami i wspólnie odkrywać nowe miejsca.

Odpowiadając na rosnące potrzeby turystów, coraz więcej miejsc oferuje możliwość samodzielnego organizowania wypoczynku i wybierania noclegów, co gwarantuje dużą niezależność. Zgodnie z naszymi doświadczeniami oraz z danymi OLX, możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to obecnie trend, który będzie się w przyszłości dynamicznie rozwijał. – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Pierwszym krokiem do wygrania w dobrych wyborach jest zarejestrowanie się na OLX. Przy pomocy wygodnego formularza zalogujesz się w ciągu kilku sekund i będziesz mógł korzystać z całej oferty usług, jakie ma do zaoferowania OLX.

Nowa wersja 1:

Serwis OLX od wielu lat stanowi dla Polaków źródło dobrych wyborów. Statystyki mówią same za siebie – 11,5 miliona użytkowników w miesiącu (Gemius, lipiec 2023) oznacza, że platforma jest obecna w życiu prawie każdego trzeciego Polaka.

Jeśli chcesz skorzystać z bogatej oferty usług, jaką ma do zaoferowania OLX, wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie. Formularz rejestracyjny jest bardzo intuicyjny, dzięki czemu dołączenie do społeczności OLX zajmie Ci tylko kilka sekund.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ