Nowe możliwości współpracy transportowej Polski i Arabii Saudyjskiej
Gospodarka / Biznes

Nowe możliwości współpracy transportowej Polski i Arabii Saudyjskiej

Choć wiedza finansowa rodziców jest oceniana nisko, to 80 proc. nastolatków w wieku 12-15 lat jest w stanie wyjaśnić, czym jest inflacja. Najczęściej wiedzę finansową młodsi nastolatkowie czerpią z domu i szkoły, a starsi używają platform takich jak TikTok i YouTube. Jednakże, aby wzmocnić ich wiedzę finansową i zwiększyć świadomość, rodzice, szkoły i instytucje finansowe powinni dążyć do organizowania wydarzeń, szkoleń i innych programów edukacyjnych, które będą wspierać budowanie zdrowej relacji z finansami.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaproszony został do Arabii Saudyjskiej przez ministra transportu i usług logistycznych, Salehema Al-Jassema, w wyniku ustaleń premiera Mateusza Morawieckiego z księciem koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem. We wspomnianej wizycie, 28 sierpnia 2023 r., w Warszawie, ministrowie rozmawiali o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury.

Współpraca transportowa pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską jest kluczem do wzajemnego rozwoju. Inwestycje w infrastrukturę transportową pomogą wzmocnić relacje między naszymi krajami, przyczyniając się do poprawy jakości życia obywateli obu państw. Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że oba kraje muszą zwiększyć współpracę w dziedzinie transportu, aby zapewnić sobie dalszy dobrobyt i rozwój.

Polska może wesprzeć Arabia Saudyjska w realizacji „Wizji 2030” poprzez dostarczenie innowacyjnych technologii i wiedzy w zakresie transportu, w tym rozwiązań w zakresie zarządzania ruchem, infrastruktury transportowej i wprowadzania transportu publicznego zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego.

Minister Adamczyk przedstawił ogromny postęp w rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce, który zaszł od 2015 roku. W ciągu tego okresu wybudowano i zmodernizowano ponad 2000 km autostrad i dróg ekspresowych, co stanowi 40% wszystkich obecnie istniejących, a także 7,9 tys. km torów kolejowych, czyli 63% całkowitej obecnej sieci. Takie działania zapewniły bezpieczeństwo, wygodę i skróciły czas podróży między głównymi miastami w Polsce. Ponadto, przeprowadzono inwestycje w nowoczesny tabor kolejowy oraz zaawansowane systemy sterowania ruchem, co poprawiło dostępność i konkurencyjność korzystania z kolei jako środka transportu.

Poprzez inwestycje w infrastrukturę transportową, porty morskie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie–Świnoujściu stały się one niezwykle ważnymi elementami w europejskim systemie transportu. Położenie w bramie Europy Środkowo-Wschodniej oraz dostęp do nowoczesnych rozwiązań logistycznych sprawiają, że są one bardzo atrakcyjne dla przedsiębiorców.

Minister Adamczyk zauważył, że po okresie pandemii COVID-19 transport lotniczy w Polsce odnotował systematyczny wzrost liczby pasażerów. Rekordowy wynik sprzed pandemii 49 milionów pasażerów został wygenerowany w 2019 roku.

Polska jest świadkiem znacznego postępu w zakresie bezpieczeństwa na drogach w ciągu ostatniej dekady, co zostało docenione przez przyznanie nagrody PIN od Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spadła o 47 proc. w porównaniu z poprzednią dekadą, a nawet w obliczu wzrostu natężenia ruchu po pandemii COVID-19, ten trend nieznacznie się nie zmienił i utrzymuje się niezmiennie.

Umowa o komunikacji lotniczej podpisana z sukcesem

Ministrowie obu krajów podpisali umowę o komunikacji lotniczej, która pozwoli na uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Arabią Saudyjską przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Umowa ta stanowi ważny krok w celu ułatwienia mobilności między oboma krajami i rozwoju ich stosunków.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że sektor lotniczy w Europie Środkowo-Wschodniej nadal rozwija się w zawrotnym tempie, dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie i wysokiemu standardowi obsługi klienta. Jest to szczególnie istotne ze względu na dynamiczny rozwój portów lotniczych w regionie, co umożliwia odważne wykorzystanie ogromnego potencjału rynkowego w Arabii Saudyjskiej, kraju z silnymi tradycjami lotniczymi. Nasza współpraca z tym krajem może zaowocować wieloma korzyściami, zarówno dla nas, jak i dla nich.

Minister A. Adamczyk podkreślił, że wymiana wiedzy i najlepszych praktyk w zarządzaniu transportem drogowym, kolejowym, morskim i lotniczym jest kluczowa dla osiągnięcia wysokiej jakości i bezpieczeństwa w przemieszczaniu się. Podczas wizyty delegacji Arabii Saudyjskiej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaprezentowano Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) wykorzystujący najnowocześniejsze technologie. System ten umożliwia zarządzanie ruchem w najważniejszych polskich korytarzach transportowych, co poprawia bezpieczeństwo i zwiększa płynność transportu. Do jego funkcjonalności należą m.in. pozyskiwanie danych o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów, czasach przejazdu, stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także informacje meteorologiczne. System został stworzony w celu wsparcia GDDKiA w zarządzaniu infrastrukturą oraz realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem na drogach.

Serwis PAP zapewnia użytkownikom dostęp do informacji bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek modyfikacji. Teksty publikowane są w formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatów na zasadach określonych w art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ