Nocne światło sztuczne – Polka wyjaśnia jego skutki dla środowiska
Nauka i technika

Nocne światło sztuczne – Polka wyjaśnia jego skutki dla środowiska

Światło w nocy może nie tylko być przyczyną problemów ze snem, ale także zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak nadciśnienie, otyłość, depresja, cukrzyca czy nawet nowotwory. O tym, jak ważny jest odpowiedni poziom oświetlenia w nocy, przypomniała polska badaczka z Gdańska, kierująca międzynarodowym zespołem naukowców, których praca została opublikowana w czasopiśmie „Science”.

Karolina Zielińska-Dąbkowska, doktor inżynier architektury z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, opublikowała artykuł o wpływie sztucznego światła nocnego na zdrowie człowieka. Główna autorka zaprosiła do współpracy specjalistów z Harvard Medical School, Medical University of Vienna i Thomas Jefferson University, aby przeprowadzić badania w kontekście europejskim i amerykańskim.

Zanieczyszczenie światłem ma szereg negatywnych skutków dla środowiska i dla człowieka, dlatego niektóre miasta wprowadziły zakaz nocnego oświetlania, aby walczyć z tym zagrożeniem. Jednak każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia światłem, wybierając mądrze źródła oświetlenia. Najlepiej wybrać ciepłe, bursztynowe światło, które zawiera mniej niebieskiej barwy niż silne, intensywne światło.

Badanie przedstawia aktualny stan wiedzy dotyczący wpływu nocnego zanieczyszczenia światłem sztucznym na zdrowie publiczne. Przedstawione zostały również istotne obszary dalszych badań oraz aktualne i potencjalne działania polityczne, które mają na celu ograniczenie skutków kryzysu energetycznego. Autorzy przedstawili także własne propozycje naprawcze, w tym rekomendacje dotyczące ograniczania i lepszego zarządzania oświetleniem na terenach miejskich.

Badania dr Agnieszki Paszek, które zostały opublikowane w czasopiśmie Science, dowodzą, że nasz świat coraz bardziej jest zanieczyszczany światłem sztucznym. Przeprowadzone w ramach badań analizy pozwalają na wyciągnięcie zaskakujących wniosków wskazujących na skalę tego zjawiska.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ