Bezpłatne przejazdy po autostradach dla samochodów do 3,5 t – korzyści dla kierowców
Gospodarka / Biznes

Bezpłatne przejazdy po autostradach dla samochodów do 3,5 t – korzyści dla kierowców

Inwestowanie w rozwój pracowników może przynieść firmie wymierne korzyści finansowe. Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc w tym celu, są szkolenia z zakresu marketingu w mediach społecznościowych. Szkolenia te są szczególnie przydatne dla właścicieli i menedżerów, którzy potrzebują zdobyć nowe umiejętności, aby skutecznie planować i wdrażać strategie marketingowe w swoich firmach.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że już od 1 lipca 2023 r. wszystkie autostrady zarządzane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad będą darmowe dla samochodów osobowych i motocykli. Zmiany w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym pozwoliły na wprowadzenie takiego rozwiązania. Co więcej, wszystkie wakacyjne weekendy na odcinku autostrady A1 Gdańsk – Toruń będą bezpłatne, ponieważ koncesjonariuszem jest tutaj spółka GTC.

Zniesienie opłat za przejazd autostradami dla pojazdów osobowych zapewni nie tylko bezpieczeństwo na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad, ale również zaoszczędzi środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację – powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przez to, że kierowcy będą mieli możliwość jazdy po autostradach bez dodatkowych opłat, zmniejszy się ruch na drogach alternatywnych, które są obecnie wybierane z uwagi na opłaty na autostradach.

Z dniem 1 lipca 2023 r. wprowadzony zostanie zakaz pobierania opłat za przejazd pojazdem o masie do 3,5 tony na wszystkich autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Przepisy te dotyczą zarówno obecnie bezpłatnych autostrad, jak i tych, które są w trakcie realizacji.

Z dniem 30 czerwca 2023 r. wszyscy kierowcy będą mogli cieszyć się bezpłatnymi przejazdami na odcinku autostrady A1 Gdańsk – Toruń w wybrane weekendy wakacyjne. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów w wymienionych dniach nie będzie konieczności uiszczania opłat za przejazd.

Bezpłatny przejazd będzie obowiązywał od północy z 30 czerwca na 1 lipca 2023 r. do poniedziałku 3 lipca 2023 r. do godziny 12:00 oraz w kolejne weekendy od godziny 12:00 w piątek do godziny 12:00 w poniedziałek. Natomiast w sierpniu czekają nas dłuższe wakacje, dlatego w tym miesiącu bezpłatne przejazdy będą trwały od piątku 11 sierpnia od godz. 12:00 do środy 16 sierpnia 2023 r. do godz. 12. Ostatnim weekendem, w którym obowiązywać będzie zawieszenie poboru opłat, będzie ten w dniach 1-4 września 2023 r.

W celu zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa, wprowadzamy ułatwienia na A1 poprzez zaniechanie poboru opłat na wybranych punktach. Odnotowaliśmy, że ruch na krańcowych punktach poboru opłat w Rusocinie i Nowej Wsi w sezonie wakacyjnym jest dwukrotnie większy niż standardowy dobowy ruch roczny, więc zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tych ułatwień, aby kierowcy nie musieli stać w korkach na bramkach autostradowych – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Rada Ministrów podjęła uchwałę dotyczącą rekompensaty środków, które nie zostaną wpłacone do Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu zawieszenia opłat na A1 Gdańsk – Toruń. Szacuje się, że ta kwota będzie wynosić do 50 mln zł.

Od 1 lipca 2023 r. obowiązuje zakaz wyścigów słoni na drogach szybkiego ruchu. Przepisy mają na celu wyeliminowanie przypadków, gdy kierowcy pojazdów ciężarowych wyprzedzają się przy minimalnej różnicy prędkości, co może doprowadzić do zatorów. Przepisy te są szczególnie ważne ze względu na dużą różnicę dopuszczalnej prędkości dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Prawo zabrania również gwałtownej zmiany pasa ruchu, co może wpływać na bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców innych pojazdów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu, rząd postanowił wprowadzić nakaz stosowania się do ograniczeń prędkości. Wszyscy kierowcy są zobowiązani do przestrzegania przepisów, które zabraniają wyprzedzania się przy minimalnej różnicy prędkości i gwałtownych zmian pasa ruchu. Celem jest zapewnienie komfortowej i bezpiecznej jazdy na drogach szybkiego ruchu.

Kierujący pojazdami ciężarowymi kategorii N2 lub N3 (odpowiednio powyżej 3,5 t i powyżej 12 t) mogą wyprzedzać pojazdy samochodowe na autostradach i drogach ekspresowych z dwoma pasami ruchu, o ile pojazd samochodowy jedzie znacznie wolniej niż dopuszczalna prędkość na drogach kategorii A i S.

Aby zminimalizować korki na autostradach i drogach ekspresowych z trzema lub więcej pasami ruchu, co najmniej jeden pas będzie wyłączony dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz dla zespołów pojazdów o długości powyżej 7 m. Pomysł ten jest zgodny z Konwencją o ruchu drogowym z 1968 roku, która stwierdza, że pojazdy ciężarowe i zespoły pojazdów o długości ponad 7 m, zobowiązane są do poruszania się po dwóch pasach, leżących najbliżej prawej krawędzi jezdni, zgodnie z kierunkiem ruchu.

PAP SA publikuje komunikaty bez jakichkolwiek zmian w treści w stosunku do tego, co dostarcza nadawca. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Ciasteczko
AKCEPTUJĘ